"Równość to nie jest specjalne traktowanie". Rusza kampania społeczna "LGBT+ja"

28.02.2021 | "Równość to nie jest specjalne traktowanie". Rusza kampania społeczna "LGBT+ja"
28.02.2021 | "Równość to nie jest specjalne traktowanie". Rusza kampania społeczna "LGBT+ja"
Renata Kijowska | Fakty TVN
28.02.2021 | "Równość to nie jest specjalne traktowanie". Rusza kampania społeczna "LGBT+ja"Renata Kijowska | Fakty TVN

To szczucie posuwa się coraz dalej i może być tylko gorzej - mówi Anna i przyznaje, że czuje strach, kiedy ze swoją dziewczyną wychodzi na ulicę. LGBT to nie hasło i nie ideologia, to także ludzie. Dlatego rusza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pod hasłem "LGBT+ja". Ma zachęcić nastolatków do okazywania wsparcia dla swoich nieheteronormatywnych i transpłciowych rówieśników.

Spot z kampanii społecznej "LGBT+ja", która ma wspierać osoby nieheteronormatywne, powstał po tysiącach rozmów i wołań o pomoc.

- Sytuacje interwencyjne są bardzo częste, bo średnio dwa razy dziennie interweniujemy do osób w zagrożeniu życia lub zdrowia - mówi w rozmowie z "Faktami" TVN Michalina Kulczykowska, psycholog w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.

Jak wynika z badań Kampanii przeciw Homofobii 70 procent nastolatków z grupy LGBT+ doświadcza osamotnienia i przemocy. Od wyzwisk po fizyczne napaści.

- To szczucie wychodzi coraz dalej i może być tylko gorzej. Może się to skończyć źle dla mnie, wychodząc na miasto z moimi znajomymi, z moją dziewczyną, więc się jakoś pogodziłam z tym strachem i jakoś sobie z nim żyję - opowiada Anna, która chce pozostać anonimowa.

Obelgi, agresja, przemoc

Połowa młodzieży LGBT+ cierpi na depresję. - Coraz więcej na mój oddział trafia dzieci ze środowiska LGBT - przyznaje Małgorzata Wyrębska-Rozpara z Oddziału Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej Szpitala "Zdrowie" w Szczecinie. - Nie wiedzą jak sobie tutaj (w Polsce - przyp. red.) poradzić - dodaje.

- 25 procent matek i 12 procent ojców akceptuje swoje dzieci LGBT+. To pokazuje, że oni doświadczają tego porzucenia, przemocy nie tylko w szkole, na ulicy, w internecie, ale również w domu - podkreśla Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Zdaniem Ani, która chce pozostać anonimowa, agresję wśród przechodniów budzą kolorowe włosy czy różowa bluza. Wspomina sytuację, gdy jej kolega usłyszał, że "w mordę dostanie, że jest pedałem, że nie powinno być w ogóle takich osób w Polsce". - To zabawne, bo to jest osoba heteroseksualna - dodaje Ania.

Rówieśnicze sojusznictwo

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę hasła o "tęczowej zarazie" czy ideologii chce zastąpić słowami wsparcia. W spocie Fundacji możemy zobaczyć rozmowy nastolatków o tym, dlaczego i jak należy wspierać rówieśników LGBT+.

- Od sojuszniczek i sojuszników zależy, w jaki sposób będą nasze dzieciaki dorastały w tym kraju. To od sojuszników i sojuszniczek zależy w dużej mierze to, żeby położyć kres homofobii, która naprawdę zabija - zwraca uwagę Sylwia Chutnik, pisarka i działaczka społeczna.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ideę sojusznictwa promowaną w ramach akcji "LGBT+ja" opiera na serii prostych zasad: wsparciu, pomocy, nielajkowaniu treści homofobicznych.

- Równość to nie jest specjalne traktowanie, to jest coś, na co zasługujemy - podkreśla Ania, która woli pozostać anonimowa.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS