"Równość to nie jest specjalne traktowanie". Rusza kampania społeczna "LGBT+ja"

28.02.2021 | "Równość to nie jest specjalne traktowanie". Rusza kampania społeczna "LGBT+ja"
28.02.2021 | "Równość to nie jest specjalne traktowanie". Rusza kampania społeczna "LGBT+ja"
Renata Kijowska | Fakty TVN
28.02.2021 | "Równość to nie jest specjalne traktowanie". Rusza kampania społeczna "LGBT+ja"Renata Kijowska | Fakty TVN

To szczucie posuwa się coraz dalej i może być tylko gorzej - mówi Anna i przyznaje, że czuje strach, kiedy ze swoją dziewczyną wychodzi na ulicę. LGBT to nie hasło i nie ideologia, to także ludzie. Dlatego rusza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pod hasłem "LGBT+ja". Ma zachęcić nastolatków do okazywania wsparcia dla swoich nieheteronormatywnych i transpłciowych rówieśników.

Spot z kampanii społecznej "LGBT+ja", która ma wspierać osoby nieheteronormatywne, powstał po tysiącach rozmów i wołań o pomoc.

- Sytuacje interwencyjne są bardzo częste, bo średnio dwa razy dziennie interweniujemy do osób w zagrożeniu życia lub zdrowia - mówi w rozmowie z "Faktami" TVN Michalina Kulczykowska, psycholog w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.

Jak wynika z badań Kampanii przeciw Homofobii 70 procent nastolatków z grupy LGBT+ doświadcza osamotnienia i przemocy. Od wyzwisk po fizyczne napaści.

- To szczucie wychodzi coraz dalej i może być tylko gorzej. Może się to skończyć źle dla mnie, wychodząc na miasto z moimi znajomymi, z moją dziewczyną, więc się jakoś pogodziłam z tym strachem i jakoś sobie z nim żyję - opowiada Anna, która chce pozostać anonimowa.

Obelgi, agresja, przemoc

Połowa młodzieży LGBT+ cierpi na depresję. - Coraz więcej na mój oddział trafia dzieci ze środowiska LGBT - przyznaje Małgorzata Wyrębska-Rozpara z Oddziału Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej Szpitala "Zdrowie" w Szczecinie. - Nie wiedzą jak sobie tutaj (w Polsce - przyp. red.) poradzić - dodaje.

- 25 procent matek i 12 procent ojców akceptuje swoje dzieci LGBT+. To pokazuje, że oni doświadczają tego porzucenia, przemocy nie tylko w szkole, na ulicy, w internecie, ale również w domu - podkreśla Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Zdaniem Ani, która chce pozostać anonimowa, agresję wśród przechodniów budzą kolorowe włosy czy różowa bluza. Wspomina sytuację, gdy jej kolega usłyszał, że "w mordę dostanie, że jest pedałem, że nie powinno być w ogóle takich osób w Polsce". - To zabawne, bo to jest osoba heteroseksualna - dodaje Ania.

Rówieśnicze sojusznictwo

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę hasła o "tęczowej zarazie" czy ideologii chce zastąpić słowami wsparcia. W spocie Fundacji możemy zobaczyć rozmowy nastolatków o tym, dlaczego i jak należy wspierać rówieśników LGBT+.

- Od sojuszniczek i sojuszników zależy, w jaki sposób będą nasze dzieciaki dorastały w tym kraju. To od sojuszników i sojuszniczek zależy w dużej mierze to, żeby położyć kres homofobii, która naprawdę zabija - zwraca uwagę Sylwia Chutnik, pisarka i działaczka społeczna.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ideę sojusznictwa promowaną w ramach akcji "LGBT+ja" opiera na serii prostych zasad: wsparciu, pomocy, nielajkowaniu treści homofobicznych.

- Równość to nie jest specjalne traktowanie, to jest coś, na co zasługujemy - podkreśla Ania, która woli pozostać anonimowa.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po zwycięstwie kandydata republikanów opozycja w Sejmie entuzjastycznie skandowała "Donald Trump". Politycy koalicji rządzącej byli bardziej wstrzemięźliwi. Marszałek Sejmu i premier pogratulowali Trumpowi zwycięstwa. Minister spraw zagranicznych powiedział, że jest w kontakcie z ludźmi odpowiadającymi za politykę bezpieczeństwa w otoczeniu Donalda Trumpa. Amerykański ambasador nazwał prezydenta elekta "przyjacielem Polski i Polaków".

Co wygrana Trumpa oznacza dla Polski? Radosław Sikorski zapewnia, że jest w kontakcie z jego doradcami

Co wygrana Trumpa oznacza dla Polski? Radosław Sikorski zapewnia, że jest w kontakcie z jego doradcami

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej kandydatów na kandydata na prezydenta jest dwóch: Rafał Trzaskowski i Radosław Sikorski. Żaden tego nie ukrywa, obaj prowadzą wewnątrzpartyjną kampanię. Prawo i Sprawiedliwość wciąż prowadzi jedynie badania, ale do polityków, którzy są w grze, chce dołączyć Beata Szydło.

Kogo wystawi Tusk, a kogo Kaczyński? Droga kandydatów na kandydatów na prezydenta nie jest prosta

Kogo wystawi Tusk, a kogo Kaczyński? Droga kandydatów na kandydatów na prezydenta nie jest prosta

Źródło:
Fakty TVN

Amerykanie w wyborach prezydenckich postawili na Donalda Trumpa. Co ich przekonało? W kampanii akcentowanych było kilka wiodących kwestii, ale to gospodarka okazała się kluczem do sukcesu republikanina. Na Kamalę Harris częściej głosowali ci, dla których ważniejszy był stan demokracji i kwestie praw kobiet.

To sprawy gospodarcze przeważyły o zwycięstwie Trumpa. "Amerykanie uwierzyli, że on poradzi sobie lepiej"

To sprawy gospodarcze przeważyły o zwycięstwie Trumpa. "Amerykanie uwierzyli, że on poradzi sobie lepiej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kto byłby lepszym prezydentem z punktu widzenia polskich interesów? Dyplomatycznie lepiej jest nie stawać po żadnej ze stron, bo najwyższym interesem Polski jest dobra i bliska współpraca ze Stanami Zjednoczonymi, z każdym kolejnym amerykańskim prezydentem - zauważają eksperci. Taki pogląd zdaje się też reprezentować minister spraw zagranicznych i szef rządu. Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość mówi otwarcie, kto jest pewniejszą kandydaturą dla Polski.

Politycy PiS uważają, że Donald Trump byłby lepszy dla Polski od Kamali Harris. Rządzący tego nie przesądzają

Politycy PiS uważają, że Donald Trump byłby lepszy dla Polski od Kamali Harris. Rządzący tego nie przesądzają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Wszyscy mówimy o taktyce, ale po prostu ta kadencja prezydenta Joe Bidena była niedobra. Amerykanie oceniają politykę ostatnich czterech lat jako porażkę - powiedział w TVN24 profesor Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych w latach 2018-2020. Jednocześnie ocenił, że "Kamala Harris dobrze wypadła na to, co mogła zrobić".

Czaputowicz: Kamala Harris nie mogła zrobić z wody wina

Czaputowicz: Kamala Harris nie mogła zrobić z wody wina

Źródło:
TVN24

- Antoni Macierewicz za każdym razem, jak jest u władzy, to powoduje jakiś skandal, który szkodzi Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Dodał, że "trzeba przerwać ten chocholi taniec". Mówił też o wtorkowych wyborach prezydenckich w USA.

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Źródło:
TVN24

Donald Trump wraca do Białego Domu, ale jego administracja będzie nowa. Już w kampanii widać było, że teraz grono współpracowników Trumpa zawęziło się do radykalnych zwolenników ruchu MAGA ("Make America Great Again"). Szarą eminencją po zmianie władzy w Waszyngtonie może stać się Elon Musk.

Elon Musk może wejść w skład nowego amerykańskiego rządu. Kto jeszcze może liczyć na stanowisko?

Elon Musk może wejść w skład nowego amerykańskiego rządu. Kto jeszcze może liczyć na stanowisko?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Amerykańskie media analizują rozkład poparcia i w poszczególnych stanach, i w poszczególnych grupach wyborców. Media zagraniczne skupiają się na tym, co wygrana Donalda Trumpa oznacza dla światowej gospodarki i bezpieczeństwa.

Światowe media reagują na zwycięstwo Donalda Trumpa. "To zwycięstwo sposobu myślenia"

Światowe media reagują na zwycięstwo Donalda Trumpa. "To zwycięstwo sposobu myślenia"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS