To szczucie posuwa się coraz dalej i może być tylko gorzej - mówi Anna i przyznaje, że czuje strach, kiedy ze swoją dziewczyną wychodzi na ulicę. LGBT to nie hasło i nie ideologia, to także ludzie. Dlatego rusza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pod hasłem "LGBT+ja". Ma zachęcić nastolatków do okazywania wsparcia dla swoich nieheteronormatywnych i transpłciowych rówieśników.
Spot z kampanii społecznej "LGBT+ja", która ma wspierać osoby nieheteronormatywne, powstał po tysiącach rozmów i wołań o pomoc.
- Sytuacje interwencyjne są bardzo częste, bo średnio dwa razy dziennie interweniujemy do osób w zagrożeniu życia lub zdrowia - mówi w rozmowie z "Faktami" TVN Michalina Kulczykowska, psycholog w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.
Jak wynika z badań Kampanii przeciw Homofobii 70 procent nastolatków z grupy LGBT+ doświadcza osamotnienia i przemocy. Od wyzwisk po fizyczne napaści.
- To szczucie wychodzi coraz dalej i może być tylko gorzej. Może się to skończyć źle dla mnie, wychodząc na miasto z moimi znajomymi, z moją dziewczyną, więc się jakoś pogodziłam z tym strachem i jakoś sobie z nim żyję - opowiada Anna, która chce pozostać anonimowa.
Obelgi, agresja, przemoc
Połowa młodzieży LGBT+ cierpi na depresję. - Coraz więcej na mój oddział trafia dzieci ze środowiska LGBT - przyznaje Małgorzata Wyrębska-Rozpara z Oddziału Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej Szpitala "Zdrowie" w Szczecinie. - Nie wiedzą jak sobie tutaj (w Polsce - przyp. red.) poradzić - dodaje.
- 25 procent matek i 12 procent ojców akceptuje swoje dzieci LGBT+. To pokazuje, że oni doświadczają tego porzucenia, przemocy nie tylko w szkole, na ulicy, w internecie, ale również w domu - podkreśla Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Zdaniem Ani, która chce pozostać anonimowa, agresję wśród przechodniów budzą kolorowe włosy czy różowa bluza. Wspomina sytuację, gdy jej kolega usłyszał, że "w mordę dostanie, że jest pedałem, że nie powinno być w ogóle takich osób w Polsce". - To zabawne, bo to jest osoba heteroseksualna - dodaje Ania.
Rówieśnicze sojusznictwo
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę hasła o "tęczowej zarazie" czy ideologii chce zastąpić słowami wsparcia. W spocie Fundacji możemy zobaczyć rozmowy nastolatków o tym, dlaczego i jak należy wspierać rówieśników LGBT+.
- Od sojuszniczek i sojuszników zależy, w jaki sposób będą nasze dzieciaki dorastały w tym kraju. To od sojuszników i sojuszniczek zależy w dużej mierze to, żeby położyć kres homofobii, która naprawdę zabija - zwraca uwagę Sylwia Chutnik, pisarka i działaczka społeczna.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ideę sojusznictwa promowaną w ramach akcji "LGBT+ja" opiera na serii prostych zasad: wsparciu, pomocy, nielajkowaniu treści homofobicznych.
- Równość to nie jest specjalne traktowanie, to jest coś, na co zasługujemy - podkreśla Ania, która woli pozostać anonimowa.
Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: tvn24