"Równość to nie jest specjalne traktowanie". Rusza kampania społeczna "LGBT+ja"

28.02.2021 | "Równość to nie jest specjalne traktowanie". Rusza kampania społeczna "LGBT+ja"
28.02.2021 | "Równość to nie jest specjalne traktowanie". Rusza kampania społeczna "LGBT+ja"
Renata Kijowska | Fakty TVN
28.02.2021 | "Równość to nie jest specjalne traktowanie". Rusza kampania społeczna "LGBT+ja"Renata Kijowska | Fakty TVN

To szczucie posuwa się coraz dalej i może być tylko gorzej - mówi Anna i przyznaje, że czuje strach, kiedy ze swoją dziewczyną wychodzi na ulicę. LGBT to nie hasło i nie ideologia, to także ludzie. Dlatego rusza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pod hasłem "LGBT+ja". Ma zachęcić nastolatków do okazywania wsparcia dla swoich nieheteronormatywnych i transpłciowych rówieśników.

Spot z kampanii społecznej "LGBT+ja", która ma wspierać osoby nieheteronormatywne, powstał po tysiącach rozmów i wołań o pomoc.

- Sytuacje interwencyjne są bardzo częste, bo średnio dwa razy dziennie interweniujemy do osób w zagrożeniu życia lub zdrowia - mówi w rozmowie z "Faktami" TVN Michalina Kulczykowska, psycholog w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.

Jak wynika z badań Kampanii przeciw Homofobii 70 procent nastolatków z grupy LGBT+ doświadcza osamotnienia i przemocy. Od wyzwisk po fizyczne napaści.

- To szczucie wychodzi coraz dalej i może być tylko gorzej. Może się to skończyć źle dla mnie, wychodząc na miasto z moimi znajomymi, z moją dziewczyną, więc się jakoś pogodziłam z tym strachem i jakoś sobie z nim żyję - opowiada Anna, która chce pozostać anonimowa.

Obelgi, agresja, przemoc

Połowa młodzieży LGBT+ cierpi na depresję. - Coraz więcej na mój oddział trafia dzieci ze środowiska LGBT - przyznaje Małgorzata Wyrębska-Rozpara z Oddziału Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej Szpitala "Zdrowie" w Szczecinie. - Nie wiedzą jak sobie tutaj (w Polsce - przyp. red.) poradzić - dodaje.

- 25 procent matek i 12 procent ojców akceptuje swoje dzieci LGBT+. To pokazuje, że oni doświadczają tego porzucenia, przemocy nie tylko w szkole, na ulicy, w internecie, ale również w domu - podkreśla Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Zdaniem Ani, która chce pozostać anonimowa, agresję wśród przechodniów budzą kolorowe włosy czy różowa bluza. Wspomina sytuację, gdy jej kolega usłyszał, że "w mordę dostanie, że jest pedałem, że nie powinno być w ogóle takich osób w Polsce". - To zabawne, bo to jest osoba heteroseksualna - dodaje Ania.

Rówieśnicze sojusznictwo

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę hasła o "tęczowej zarazie" czy ideologii chce zastąpić słowami wsparcia. W spocie Fundacji możemy zobaczyć rozmowy nastolatków o tym, dlaczego i jak należy wspierać rówieśników LGBT+.

- Od sojuszniczek i sojuszników zależy, w jaki sposób będą nasze dzieciaki dorastały w tym kraju. To od sojuszników i sojuszniczek zależy w dużej mierze to, żeby położyć kres homofobii, która naprawdę zabija - zwraca uwagę Sylwia Chutnik, pisarka i działaczka społeczna.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ideę sojusznictwa promowaną w ramach akcji "LGBT+ja" opiera na serii prostych zasad: wsparciu, pomocy, nielajkowaniu treści homofobicznych.

- Równość to nie jest specjalne traktowanie, to jest coś, na co zasługujemy - podkreśla Ania, która woli pozostać anonimowa.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS