"Równość to nie jest specjalne traktowanie". Rusza kampania społeczna "LGBT+ja"

28.02.2021 | "Równość to nie jest specjalne traktowanie". Rusza kampania społeczna "LGBT+ja"
28.02.2021 | "Równość to nie jest specjalne traktowanie". Rusza kampania społeczna "LGBT+ja"
Renata Kijowska | Fakty TVN
28.02.2021 | "Równość to nie jest specjalne traktowanie". Rusza kampania społeczna "LGBT+ja"Renata Kijowska | Fakty TVN

To szczucie posuwa się coraz dalej i może być tylko gorzej - mówi Anna i przyznaje, że czuje strach, kiedy ze swoją dziewczyną wychodzi na ulicę. LGBT to nie hasło i nie ideologia, to także ludzie. Dlatego rusza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pod hasłem "LGBT+ja". Ma zachęcić nastolatków do okazywania wsparcia dla swoich nieheteronormatywnych i transpłciowych rówieśników.

Spot z kampanii społecznej "LGBT+ja", która ma wspierać osoby nieheteronormatywne, powstał po tysiącach rozmów i wołań o pomoc.

- Sytuacje interwencyjne są bardzo częste, bo średnio dwa razy dziennie interweniujemy do osób w zagrożeniu życia lub zdrowia - mówi w rozmowie z "Faktami" TVN Michalina Kulczykowska, psycholog w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.

Jak wynika z badań Kampanii przeciw Homofobii 70 procent nastolatków z grupy LGBT+ doświadcza osamotnienia i przemocy. Od wyzwisk po fizyczne napaści.

- To szczucie wychodzi coraz dalej i może być tylko gorzej. Może się to skończyć źle dla mnie, wychodząc na miasto z moimi znajomymi, z moją dziewczyną, więc się jakoś pogodziłam z tym strachem i jakoś sobie z nim żyję - opowiada Anna, która chce pozostać anonimowa.

Obelgi, agresja, przemoc

Połowa młodzieży LGBT+ cierpi na depresję. - Coraz więcej na mój oddział trafia dzieci ze środowiska LGBT - przyznaje Małgorzata Wyrębska-Rozpara z Oddziału Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej Szpitala "Zdrowie" w Szczecinie. - Nie wiedzą jak sobie tutaj (w Polsce - przyp. red.) poradzić - dodaje.

- 25 procent matek i 12 procent ojców akceptuje swoje dzieci LGBT+. To pokazuje, że oni doświadczają tego porzucenia, przemocy nie tylko w szkole, na ulicy, w internecie, ale również w domu - podkreśla Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Zdaniem Ani, która chce pozostać anonimowa, agresję wśród przechodniów budzą kolorowe włosy czy różowa bluza. Wspomina sytuację, gdy jej kolega usłyszał, że "w mordę dostanie, że jest pedałem, że nie powinno być w ogóle takich osób w Polsce". - To zabawne, bo to jest osoba heteroseksualna - dodaje Ania.

Rówieśnicze sojusznictwo

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę hasła o "tęczowej zarazie" czy ideologii chce zastąpić słowami wsparcia. W spocie Fundacji możemy zobaczyć rozmowy nastolatków o tym, dlaczego i jak należy wspierać rówieśników LGBT+.

- Od sojuszniczek i sojuszników zależy, w jaki sposób będą nasze dzieciaki dorastały w tym kraju. To od sojuszników i sojuszniczek zależy w dużej mierze to, żeby położyć kres homofobii, która naprawdę zabija - zwraca uwagę Sylwia Chutnik, pisarka i działaczka społeczna.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ideę sojusznictwa promowaną w ramach akcji "LGBT+ja" opiera na serii prostych zasad: wsparciu, pomocy, nielajkowaniu treści homofobicznych.

- Równość to nie jest specjalne traktowanie, to jest coś, na co zasługujemy - podkreśla Ania, która woli pozostać anonimowa.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jemen to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Jest ogarnięty największym na świecie kryzysem humanitarnym. Jakby mało było wojny domowej i biedy, przyszła katastrofalna powódź. 18 milionów ludzi potrzebuje tam natychmiastowej pomocy.

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Źródło:
Fakty TVN

Kraków ma smoka, Wrocław - krasnale, a Bieruń od lat ma słowiańskie utopce. I ma problem, bo nie wszystkim mieszkańcom taki symbol pasuje. W petycji do władz miasta tak zwana grupa zatroskanych pisze o demonicznym rodowodzie stworów i o zagrożeniu duchowym jakie niosą.

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

Źródło:
Fakty TVN

Budować czy dopłacać do kredytów? W czasie, kiedy wśród rządzących nie ma zgody, jak pomóc Polakom w posiadaniu własnego mieszkania, współrządząca Lewica organizuje konwencję, na której przekonuje, że mieszkanie to nie towar, a prawo. Kredytu zero procent nie popiera, na "nie" jest też Polska 2050 - jedni i drudzy stawiają na budowę tanich mieszkań na wynajem.

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Naszym celem jest wprowadzenie sądownictwa do XXI wieku, tak żeby sądy odzyskały zaufanie Polaków - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, który brał udział w spotkaniu z premierem na temat naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecna w czasie rozmów mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" podkreślała, że strona społeczna zgłaszała do przedstawionych rozwiązań uwagi. - Umówiliśmy się już w grupach roboczych na dalszą pracę nad tymi założeniami legislacyjnymi - przekazała.

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

Źródło:
TVN24

Prezydent zarzuca obecnym służbom, ludziom, którzy bronią interesów Polski, rzeczy niegodne. I to niedobrze o nim świadczy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceszef MON Paweł Zalewski. Odniósł się do wypowiedzi Andrzeja Dudy, który komentując doniesienia w sprawie udostępnienia akt śledztwa podejrzanemu o szpiegostwo Pawłowi Rubcowowi, stwierdził, że "wygląda na to", że służby za rządów Donalda Tuska współpracują z rosyjskimi odpowiednikami. Poseł klubu PiS Marcin Ociepa mówił z kolei, że "doskonale rozumie oburzenie pana prezydenta". Prokuratura podkreśla, że Rubcow nie zobaczył w dokumentach żadnych tajemnic państwowych.

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS