Druga tura nie dla kandydata popieranego przez PiS. "Bardzo wyraźny sygnał ostrzegawczy"

12.09.2022 | Druga tura nie dla kandydata popieranego przez PiS. "Bardzo wyraźny sygnał ostrzegawczy"
12.09.2022 | Druga tura nie dla kandydata popieranego przez PiS. "Bardzo wyraźny sygnał ostrzegawczy"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
12.09.2022 | Druga tura nie dla kandydata popieranego przez PiS. "Bardzo wyraźny sygnał ostrzegawczy"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Wybory w Rudzie Śląskiej nie są jeszcze rozstrzygnięte, ale już wiadomo, że prezydentem nie zostanie Marek Wesoły. To polityczna sensacja, bo poseł PiS był osobiście wspierany przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Opozycja przekonuje, że to właśnie dlatego partia władzy chce przełożyć wybory samorządowe - by takie porażki nie przełożyły się na gorszy wynik w wyborach parlamentarnych.

Poseł PiS Marek Wesoły żegna się z marzeniami o prezydenturze w Rudzie Śląskiej po pierwszej turze wyborów. Został pokonany przez dwóch kandydatów wspieranych przez opozycję. Zabrakło mu 141 głosów.

- Żałuję, że nie jestem w drugiej turze - komentuje Marek Wesoły.

W 2019 roku w wyborach parlamentarnych PiS zdobył w Rudzie Śląskiej 44 procent głosów i jest to okręg premiera Mateusza Morawieckiego. Porażka kandydata na prezydenta jest więc tym bardziej bolesna.

Najważniejsze miało być jednak poparcie udzielone Wesołemu przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w szczycie katastrofy ekologicznej na Odrze.

- My w pełni pana Marka Wesołego popieramy - zadeklarował 17 sierpnia Kaczyński. Prezes PiS wówczas nie powiedział nic o Odrze, ani o niczym innym. Nie odpowiedział na żadne pytania. Skupił się wyłącznie na partii. Poparcie Kaczyńskiego jednak nic nie dało Markowi Wesołemu.

- Powinien "podziękować" Jarosławowi Kaczyńskiemu, że pogrzebał jego szanse - komentuje Borys Budka, poseł Platformy Obywatelskiej.

PiS reaguje

Marek Wesoły w wyborach na prezydenta Rudy Śląskiej wystartował z własnego komitetu, a nie pod szyldem PiS. Jak mówi, nie żałuje poparcia z samej góry. - Uważam, że my mamy jednak mimo wszystko swój elektorat, o który trzeba dać - dodaje.

Komentarz PiS, który zebrał się w na Nowogrodzkiej, by omówić sytuację, jest bardzo krótki. "Poseł Wesoły, startując jako kandydat niezależny z poparciem Prawa i Sprawiedliwości, uzyskał lepszy wynik niż w 2018 roku" - przekazał "Faktom" TVN wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Jednak nieoficjalnie wynik mocno zaniepokoił PiS.

- Zwykle było tak, że Prawo i Sprawiedliwość było za słabe w dużych miastach, żeby wygrywać, ale wystarczająco silne, żeby wejść do drugiej tury. To jest drugi przypadek, po Rzeszowie, kiedy kandydat Prawa i Sprawiedliwości nie wchodzi do drugiej tury. To jest bardzo wyraźny sygnał ostrzegawczy - ocenia prof. Jarosław Flis, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Prezydent Rzeszowa, który w pierwszej turze pokonał kandydatów PiS i Solidarnej Polski, ocenia, że wyborcy dali rządzącym sygnał.

- Ograniczanie praw samorządów, ograniczanie finansowania samorządów, centralizowanie kraju to jest bardzo zły kierunek, który nie cieszy się akceptacją - podkreśla Konrad Fijołek.

Marek Wesoły - analizując swoją porażkę w wyborach - mówi, że samo poparcie PiS nie wystarczyło, by wygrać.

- Był mi potrzeby również elektorat dodatkowy, o który walczyłem. Liczba niezdecydowanych była ogromna, nietypowa i myślę, że te osoby niezdecydowane zaważyły na wyniku - ocenia kandydat na prezydenta Rudy Śląskiej.

Rozgrywka o wybory samorządowe

Ostatni sondaż Kantar Public pokazuje, że choć PiS jest na czele to Platforma dogania go systematycznie. To nie jedyny kłopot, bo odsetek niezdecydowanych - tak jak w Rudzie Śląskiej - sięga 15 procent i to oni przeważą o zwycięstwie. A wyborcy decydować będą w ostatniej chwili. Wpływ na ich decyzję może mieć obecna sytuacja gospodarcza - kłopoty z węglem, inflacja, rosnące raty kredytów.

- Ludzie nie dadzą się już nabrać, ani na namaszczanie przez prezesa, ani na opowieści Morawieckiego o tym, jak wspaniała jest nasza sytuacja gospodarcza, ani na stad-upy Adama Glapińskiego - ocenia Szymon Hołownia, lider Polska 2050.

PiS chcę przełożyć wybory samorządowe, które w przyszłym roku mają być pierwsze, bojąc się, że po zwycięstwie w samorządzie opozycji łatwiej będzie wygrać wybory do Sejmu i Senatu.

- Kaczyński chce ukraść Polakom wybory samorządowe - twierdzi Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy.

PiS tłumaczy, że chodzi wyłącznie o trudności techniczne z kumulacją wyborów. Decyzja może być przegłosowana jeszcze w tym tygodniu.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS