Rzecznik Praw Obywatelskich pyta o akcję policji w biurach organizacji kobiecych

06.10 | Rzecznik Praw Obywatelskich pyta o akcję policji w biurach organizacji kobiecych
06.10 | Rzecznik Praw Obywatelskich pyta o akcję policji w biurach organizacji kobiecych
Paweł Płuska | Fakty TVN
06.10 | Rzecznik Praw Obywatelskich pyta o akcję policji w biurach organizacji kobiecychPaweł Płuska | Fakty TVN

Rzecznik Praw Obywatelskich chce wiedzieć, jak to się stało, że dzień po czarnym proteście policja weszła do siedzib organizacji kobiecych. Politycy PiS mówią o przypadku. Kobiety w to nie wierzą. W odpowiedzi słyszą, że nieprzypadkowe jest tylko to, że próbują przykryć tą sprawą swoją rzekomą klęskę.

Zarówno organizacje pozarządowe, jak opozycja i Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwracają uwagę na zaskakująca zbieżność zdarzeń.

- Interwencja policji dzieje się tego samego dnia w różnych organizacjach. Następuje to zaraz po wydarzeniu niezwykle ważnym z punktu widzenia realizacji praw kobiet - podkreśla Bodnar.

Przeszukania odbyły się dzień po Czarnym Proteście. Dlatego RPO żąda wyjaśnień i pyta: czy tego nie można było zrobić inaczej? Czy chodziło o zastraszanie? Czy zbieżność dat jest rzeczywiście przypadkowa?

- Idąc taką logiką, że to dzień po proteście, to pewnie każda data nie jest dobra - komentuje Ryszard Czarnecki, europoseł PiS.

Ministrowie bagatelizują problem

Tu nie chodzi tylko o czas, także o praktykę zabierania dokumentów i dysków świadkom w sprawie, która dotyczy urzędników i ministerialnych dotacji, przekazywanych fundacjom w czasach od kadencji ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, na obecnym szefie tego resortu Zbigniewie Ziobro skończywszy.

Wicepremier Gowin sprawą wydaje się nie zainteresowany. Opozycja pyta nie tylko ministra sprawiedliwości i zarazem prokuratora generalnego, ale też szefa MSWiA. - Pytamy ministerstwo, pytamy panią premier, jaka była celowość tych działań i czy nie było tutaj motywacji politycznej - mówi Monika Rosa, posłanka Nowoczesnej. Szef MSWiA Mariusz Błaszczak nie widzi kontrowersji. - Opozycja totalna próbuje znaleźć jakieś pole do ataku na rząd. Zarzuty są zupełnie bezpodstawne - odpowiada minister.

"To nie są europejskie standardy"

- Absolutnie nie ma żadnego związku, natomiast jest to dorabianie i zwracanie uwagi, ponieważ ten czarny protest nie był aż taki duży, jak się spodziewali organizatorzy. Przez takie działanie chcą zwrócić na siebie uwagę - ocenia Jan Maria Jackowski, senator PiS.

To nie fundacje zapraszały śledczych na wizytę w określonym dniu. To policja weszła o jednej porze do różnych organizacji w różnych miastach, na zlecenie prokuratury. Postanowienie o przeszukaniu wydała ona dwa miesiące wcześniej.

- Trzeba być bardzo naiwnym, by widzieć w tym przypadek. W oczywisty sposób jest to próba zastraszania organizacji, które myślą inaczej, niż Jarosław Kaczyński - ocenia Marcin Kierwiński, poseł PO.

Wtóruje mu szef tej partii Grzegorz Schetyna: - To nie są standardy europejskie. Nigdy nie możemy się zgadzać na to, żeby przyzwalać urzędnikom państwa na bezpardonową walką z niezależnością organizacji pozarządowych - zaznaczył. Zdaniem szefa PO, w podobny sposób organizacje pozarządowe zwalczano w Rosji.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS