"Śmiem twierdzić, że to było koordynowane". Policjanci o proteście z 16 grudnia

03.01.2018 | "Śmiem twierdzić, że to było koordynowane". Policjanci o proteście z 16 grudnia
03.01.2018 | "Śmiem twierdzić, że to było koordynowane". Policjanci o proteście z 16 grudnia
Maciej Knapik | Fakty TVN
03.01.2018 | "Śmiem twierdzić, że to było koordynowane". Policjanci o proteście z 16 grudniaMaciej Knapik | Fakty TVN

Protest był koordynowany, protestujący mieli krótkofalówki - tak zeznają policjanci. Na protest przyszli spontanicznie, przed sąd zaprowadził ich ślepy los - to zdanie Obywateli RP. Uczestnicy manifestacji z 16 grudnia 2016 roku trafili na ławę oskarżonych.

Mówią, że są zwykłymi obywatelami. Twierdzą, że na protest 16 grudnia 2016 przyszli spontanicznie, a na ławie oskarżonych znaleźli się przypadkiem. - Ci ludzie są na ławie oskarżonych z powodu ślepego losu. Te osoby zostały wylegitymowane, zatrzymane przez policję - mówi adwokat Jarosław Kaczyński.

Ale zeznający policjanci, będący na służbie tamtej nocy, sugerują, że protest był sterowany. - Kiedy tam byłem, miałem wrażenie, że to wszystko jest bardzo dobrze przygotowane i bardzo dobrze zorganizowane - zeznawał kom. Gabriel Lewiński ze śródmiejskiej policji. - Śmiem twierdzić, że to było koordynowane - dodał insp. Daniel Kubiak z oddziału prewencji. Zdaniem policjanta część protestujących posługiwała się specjalnymi środkami łączności.

- To bzdury są, oczywiście. Ludzie się kontaktowali, bo wszyscy mają telefony - odpowiada Arkadiusz Szczurek ze Stowarzyszenia "Obywatele Solidarni w Akcji".

Nie rozeszli się do domów

Na ławie oskarżonych są także aktywiści Obywateli RP. - Jesteśmy grupą, w domyśle grupą przestępczą, szyje się tu narrację puczu, no i ja bym twierdził, że to jest raczej groteska, a nie sprawa polityczna - mówi Rafał Suszek z Obywateli RP.

Policjant występujący w roli oskarżyciela na tego rodzaju zarzut odpowiada krótko: to jest wykluczone. Wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński mówi, że każdy ma prawo demonstrować. - Ale jeżeli narusza prawo, to w demokratycznym państwie prawa musi wiedzieć, że będzie za to odpowiadał - dodaje.

W tej sprawie zarzut dotyczy tego, że po rozwiązaniu zgromadzenia ludzie się nie rozeszli do domów, oraz że blokowali jezdnię. To wykroczenia - grozi za to kara grzywny. - To nosi znamiona próby zastraszenia nas, żebyśmy nie poszli po raz kolejny, trzeba będzie zapłacić, to zapłacimy - mówi jeden z oskarżonych, Piotr Brandt.

W obronę oskarżonych bierze opozycja. - Jeżeli widzimy marsz 11 listopada i palące się race, władzy w Polsce to nie przeszkadza. Zajmują się tylko opozycją. I to opozycją, która nosi białe róże - uważa Małgorzata Kidawa-Błońska (PO).

Obywatele RP na swojej stronie internetowej zamieszczają raport, gdzie wyliczają przypadki, w których uczestnicy protestów byli i są pociągani do odpowiedzialności. To między innymi kontrmiesięcznice smoleńskie, a także protesty w sprawie ustaw sądowych. Większość z tych spraw jest w toku. Podobnie jak ta ich - za nimi trzecia rozprawa. Obywatele RP uważają, że sprawy w ogóle nie powinno być. Przed sądem w tej sprawie odpowiada w sumie trzynaście osób.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS