Rowery znów wracają do łask. Warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, przepisach i kulturze jazdy

Źródło:
Fakty TVN
Rowery znów wracają do łask. Warto pamiętać, jak zgodnie z prawem ich używać
Rowery znów wracają do łask. Warto pamiętać, jak zgodnie z prawem ich używać
Dominika Ziółkowska/Fakty TVN
Rowery znów wracają do łask. Warto pamiętać, jak zgodnie z prawem ich używaćDominika Ziółkowska/Fakty TVN

Rowery przeżywają ostatnio renesans. Jako środek transportu są ekologiczne i tanie. Jadąc rowerem, należy pamiętać, że musimy przestrzegać pewnych zasad.

Przesiadamy się na rowery coraz częściej. Nie tylko z pasji, ale i z potrzeby. - Rower to jest synonim wolności dla nas. Możemy się przemieszczać. Mam wrażenie, że tutaj, w Trójmieście, jest kultura jazdy. To znaczy jednak nie ma jakiś takich konfliktowych sytuacji - uważa Krzysztof Bochus. Wszędzie jednak trzeba uważać, bo czasami od tragedii jest o włos. W Toruniu kierowca samochodu był pijany. Doszło do wypadku. Poszkodowany rowerzysta trafił do szpitala, na szczęście jego życiu nic nie zagraża.

Policjanci obserwowali zachowania rowerzystów
Policjanci obserwowali zachowania rowerzystów KPP Piaseczno

Prawa i obowiązki

Jednak rowerzyści też mają swoje za uszami. Między kierowcami i rowerzystami często dochodzi do konfliktów, zwykle o to kto ma pierwszeństwo. Rowerzysta powinien poruszać się po drodze dla rowerów. Jeżeli nie ma takiej możliwości, może poruszać się jezdnią i ma takie same prawa i obowiązki jak kierujący samochodami. - Jeżeli na tej jezdni jest prędkość powyżej 50 kilometrów na godzinę, droga ma powyżej dwóch pasów ruchu, oczywiście, możemy poruszać się chodnikiem - tłumaczy mł. asp. Jadwiga Czyż z Komendy Miejska Policji w Łodzi.

Na chodniku pierwszeństwo ma zawsze pieszy. Tylko w 2022 roku w Polsce doszło do ponad 3,5 tysiąca wypadków z udziałem rowerzystów. Zginęło w nich 170 osób, a ponad 3000 zostało rannych. - Kierowcę i pasażera w samochodzie chroni blacha. Natomiast rowerzysta nie ma takich przywilejów. Dlatego my apelujemy, pomimo braku obowiązku noszenia kasku, aby ten kask nosić - alarmuje kom. Piotr Świstak z Komendy Głównej Policji. Nakładanie kasku może uratować życie.

Bardzo ważne jest też na drodze dobre oświetlenie i dobra dyspozycja. - Rowerzysta ma być trzeźwy, ma mieć do dyspozycji sprawny technicznie rower, myśleć i przewidywać za innych uczestników ruchu - mówi Marek Konkolewski, ekspert ruchu drogowego. Ważne są zasada ograniczonego zaufania, zdrowy rozsądek i życzliwość, której czasami brakuje. Choć i rowerzyści i kierowcy przyznają, że jest lepiej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne zjawiska pogodowe są symptomem kryzysu klimatycznego. Piątkowa ulewa trwała 20 minut, ale była tak mocna, że mały strumyk siał spustoszenie. To nie była zwykła burza. Mieszkańcy w podkarpackim Pawłosiowie dalej sprzątają i liczą straty. Obfite opady deszczu spowodowały, że wylał tam niewielki potok.

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

89 procent ludzi na świecie popiera troskę o klimat, o środowisko, powietrze, którym oddychamy, nasze lasy, rzeki i zwierzęta. To ogromna, choć w ostatnim czasie milcząca większość. W Międzynarodowy Dzień Ziemi oddajemy głos tym, którzy nie tyle mówią, ale robią coś, by to środowisko chronić.

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS