Rowery znów wracają do łask. Warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, przepisach i kulturze jazdy

Autor:
Dominika
Ziółkowska
Źródło:
Fakty TVN
Rowery znów wracają do łask. Warto pamiętać, jak zgodnie z prawem ich używać
Rowery znów wracają do łask. Warto pamiętać, jak zgodnie z prawem ich używać
Dominika Ziółkowska/Fakty TVN
Dominika Ziółkowska/Fakty TVNRowery znów wracają do łask. Warto pamiętać, jak zgodnie z prawem ich używać

Rowery przeżywają ostatnio renesans. Jako środek transportu są ekologiczne i tanie. Jadąc rowerem, należy pamiętać, że musimy przestrzegać pewnych zasad.

Przesiadamy się na rowery coraz częściej. Nie tylko z pasji, ale i z potrzeby. - Rower to jest synonim wolności dla nas. Możemy się przemieszczać. Mam wrażenie, że tutaj, w Trójmieście, jest kultura jazdy. To znaczy jednak nie ma jakiś takich konfliktowych sytuacji - uważa Krzysztof Bochus. Wszędzie jednak trzeba uważać, bo czasami od tragedii jest o włos. W Toruniu kierowca samochodu był pijany. Doszło do wypadku. Poszkodowany rowerzysta trafił do szpitala, na szczęście jego życiu nic nie zagraża.

Policjanci obserwowali zachowania rowerzystów
Policjanci obserwowali zachowania rowerzystów KPP Piaseczno

Prawa i obowiązki

Jednak rowerzyści też mają swoje za uszami. Między kierowcami i rowerzystami często dochodzi do konfliktów, zwykle o to kto ma pierwszeństwo. Rowerzysta powinien poruszać się po drodze dla rowerów. Jeżeli nie ma takiej możliwości, może poruszać się jezdnią i ma takie same prawa i obowiązki jak kierujący samochodami. - Jeżeli na tej jezdni jest prędkość powyżej 50 kilometrów na godzinę, droga ma powyżej dwóch pasów ruchu, oczywiście, możemy poruszać się chodnikiem - tłumaczy mł. asp. Jadwiga Czyż z Komendy Miejska Policji w Łodzi.

Na chodniku pierwszeństwo ma zawsze pieszy. Tylko w 2022 roku w Polsce doszło do ponad 3,5 tysiąca wypadków z udziałem rowerzystów. Zginęło w nich 170 osób, a ponad 3000 zostało rannych. - Kierowcę i pasażera w samochodzie chroni blacha. Natomiast rowerzysta nie ma takich przywilejów. Dlatego my apelujemy, pomimo braku obowiązku noszenia kasku, aby ten kask nosić - alarmuje kom. Piotr Świstak z Komendy Głównej Policji. Nakładanie kasku może uratować życie.

Bardzo ważne jest też na drodze dobre oświetlenie i dobra dyspozycja. - Rowerzysta ma być trzeźwy, ma mieć do dyspozycji sprawny technicznie rower, myśleć i przewidywać za innych uczestników ruchu - mówi Marek Konkolewski, ekspert ruchu drogowego. Ważne są zasada ograniczonego zaufania, zdrowy rozsądek i życzliwość, której czasami brakuje. Choć i rowerzyści i kierowcy przyznają, że jest lepiej.

Autor:Dominika Ziółkowska

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości