Kolejny problem rosyjskiego koncernu. "Czuło się ostry, chemiczny zapach"

12.07 | Kolejny problem rosyjskiego koncernu. "Czuło się ostry, chemiczny zapach"Greenpeace

Dwa miliardy dolarów za katastrofę ekologiczną, jakiej w historii Arktyki jeszcze nie było - tyle będzie musiał zapłacić rosyjski koncern Norylski Nikiel. Z jego zbiorników na przełomie maja i czerwca wyciekło ponad 20 tysięcy ton paliwa. Okazuje się jednak, że to niejedyny problem z rosyjskim koncernem.

Tysiące ton wody skażonej metalami ciężkimi pompowane w tundrę pod Norylskiem za rosyjskim kołem podbiegunowym - taki obraz odkryli rosyjscy ekolodzy. Gdy aktywiści pojawili się na miejscu, robotnicy w panice zaczęli demontować prowizoryczne rurociągi.

- Czuło się ostry, chemiczny zapach, więc było jasne, że to nie jest zwykła woda. Widać było, że proces trwa od dawna - mówi Jelena Sakirko z organizacji Greenpeace.

Wodę pompowano ze zbiornika retencyjnego kopalni, wchodzącej w skład koncernu Norylski Nikiel. To największy na świecie producent niklu i palladu. Od ponad miesiąca negatywny bohater o wiele większej katastrofy ekologicznej.

21 tysięcy ton paliwa dostało się do rzek i jezior i następnie osiadło na wybrzeżu Morza Karskiego. Mimo działań służb ratunkowych rozprzestrzeniania się skażenia nie udało się powstrzymać. Przy okazji cały świat zobaczył, jak wygląda dzisiaj rosyjska Arktyka.

- Po raz pierwszy w historii Rosji i w ogóle ludzkości doszło do tak wielkiej awarii za kołem podbiegunowym - ocenia Władimir Czuprow z organizacji Greenpeace.

Groźba kolejnych katastrof

Norylski Nikiel będzie musiał zapłacić rekordowe dwa miliardy dolarów kary. Dla Władimira Putina Arktyka to oczko w głowie i przyszłość rosyjskiej gospodarki.

- W pełni, tak bardzo, jak tylko jest to możliwe, trzeba odbudować ekosystem. Tym bardziej że chodzi o niezwykle delikatną przyrodę strefy arktycznej - mówi prezydent Rosji.

Specjaliści sądzą, że przyczyną awarii mogło być topnienie wiecznej zmarzliny, na której stały zbiorniki. W 2020 roku na Syberii odnotowano rekordowo wysokie temperatury, sięgające 40 stopni Celsjusza.

Globalne ocieplenie niesie dla Moskwy nadzieję, że po stopnieniu lodów będzie można wydobywać bajeczne bogactwa naturalne spod dna Oceanu Arktycznego.

Ale zanim to nastąpi, Rosja będzie musiała się zmierzyć z wielkim niebezpieczeństwem, a więc topnieniem wiecznej zmarzliny, czyli podziemnej warstwy lodu o grubości od kilku metrów do nawet kilometra.

Wieczna zmarzlina to aż 65 procent rosyjskiego terytorium. W tej strefie mieszka ponad dwa miliony ludzi. Znajdują się tam najważniejsze miejsca wydobycia ropy naftowej i gazu, cztery reaktory atomowe, sieć rurociągów. Wszystko zbudowane na palach, które zostały głęboko wbite w zlodowaciały grunt.

- Gdy zaczyna się topnienie lodu, cała infrastruktura, czyli domy i zakłady przemysłowe, znajdują się w strefie zagrożenia, tracą stabilność - wyjaśnia Władimir Czuprow.

To, o czym mówi, oznacza groźbę następnych wielkich katastrof.

Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Greenpeace

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS