Piszą: "można rwać za darmo", bo nie opłaca się zbierać. Rolnicy protestowali w Warszawie

13.07.2018 | Rolnicy protestują. "Ceny są takie, że nie opłaca się zbierać"
13.07.2018 | Rolnicy protestują. "Ceny są takie, że nie opłaca się zbierać"
Paweł Płuska | Fakty TVN
13.07.2018 | Rolnicy protestują. "Ceny są takie, że nie opłaca się zbierać"Paweł Płuska | Fakty TVN

Za kilogram wiśni rolnicy dostają mniej niż złotówkę. Przyjechali protestować w Warszawie, bo ceny w skupie są takie, że - jak mówią - owoców nie opłaca się zbierać.

Dziesięć złotych za małe pudełeczko malin - to cena, jaką płacą klienci na stoisku w centrum Warszawy. To, na co mogą liczyć producenci, gdy jadą ze swym towarem do punktów skupu, to kwoty za kilogram często podawane w groszach. Jeden z nich mówi, że koszt wyprodukowania to 80 groszy. W skupie oferują mu za to 25 groszy.

- Niestety wszystkie owoce, które tu mamy, są dzisiaj sprzedawane poniżej kosztów ich wytworzenia, a nieraz nawet poniżej kosztów zbioru - komentuje Mirosław Maliszewski ze Związku Sadowników RP. - Jednak patrząc na to, ile dostają plantatorzy, a ile te same owoce kosztują w sklepach, nie można nie zapytać "jak to możliwe?".

"Jeśli nie dostaną pomocy, to padną"

Czy rzeczywiście doszło do wykorzystania przewagi kontraktowej i plantatorzy padli ofiarą pośrednikowi i wielkich przetwórców? To, na wniosek ministerstwa rolnictwa, bada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Jest możliwe, że przewaga konkurencyjna jest nieuczciwie wykorzystywana w stosunku do rolników podczas szacowania ceny za odbiór - mówi Michał Holeksa, wiceprezes UOKiK.

To, co urząd uznaje za możliwe, rolnicy uważają za pewne i przypominają, że jeśli nie dostaną pomocy, to padną. Nie tylko pan Paweł spod Kraśnika opowiada, że w jego okolicy coraz częściej widać kartki "można rwać za darmo". Bo przy takich cenach nie opłaca się zbierać.

Protestują, bo jest źle, a będzie gorzej, bo trzeba zapłacić składki KRUS, raty kredytów, oddać pieniądze za wykorzystane środki ochrony roślin. Liczyli na to, że po zbiorach będzie z czego oddać. Dlatego właśnie maliny wylądowały przed kancelarią premiera. Razem z żądaniami szybkich działań. Protestujący przynieśli także obciętą głowę świni i wykrzykiwali, że wyląduje ona na biurku premiera.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sprowadzają ich Rosja i Białoruś, a nawet dają im narzędzia do sforsowania zapory. Migranci wciąż nacierają. Premier Donald Tusk zapowiedział umocnienie infrastruktury granicznej z Rosją i Białorusią za 10 miliardów złotych. Tarcza Wschód to przede wszystkim zaawansowane systemy monitoringu, modernizacja infrastruktury transportowej i budowa magazynów, a także gromadzenie materiałów i sprzętu inżynieryjnego.

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Źródło:
Fakty TVN

Zmiana władzy w tym przypadku niczego nie zmieniła. Narodowy Fundusz Zdrowia wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko. Dla chorych dzieci było jedyną szansą, środkiem ratującym życie, co potwierdzają kolejne ekspertyzy. Urzędnicy jednak trwają przy swoim. Żądana kwota to łącznie siedem milionów złotych.

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Źródło:
Fakty TVN

Najdłużej czeka się na serce i płuca, ale nawet nerek, których transplantacji jest najwięcej, wciąż przeszczepia się za mało. W Polsce obowiązuje zasada domniemanej zgody na pobranie organów od zmarłego, ale dla lekarzy transplantologów kluczowa jest opinia rodziny. Dlatego tak ważne jest świadome wyrażenie zgody, rozmowa z najbliższymi i edukacja.

Po co oddawać komuś swoje organy? Piotr Polk: ta jedna decyzja jest wieczna

Po co oddawać komuś swoje organy? Piotr Polk: ta jedna decyzja jest wieczna

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Anna Hernik jest laureatką nagrody internautów tegorocznego konkursu Grand Press Photo. Fotografka w jednym kadrze uchwyciła życie swoje, ale też innych rodzin, które, tak jak ona, mierzą się z glejakiem. To wyjątkowo złośliwy nowotwór mózgu. Ponad rok temu diagnozę usłyszał mąż pani Anny. 

Cała rodzina mierzy się z glejakiem taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Cała rodzina mierzy się z glejakiem taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawidliwości, wystąpił w środę na posiedzeniu Zespołu ds. Rozliczeń PiS, któremu szefuje poseł Roman Giertych. Opisał, jak Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, nie dostała środków, ponieważ takie były naciski polityczne jego przełożonych. Przeprosił, ale dziś Fundacja nie czeka na przeprosiny.

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przez osiem lat mieliśmy do czynienia z procesem orbanizacji, a teraz jest deorbanizacja - mówił profesor Timothy Garton Ash o zmianie, która nastąpiła po wyborach parlamentarnych w Polsce. Stwierdził, że zmiany rządu to "ewidentnie trudny proces, zwłaszcza jeżeli prezydent na każdym kroku przeciwstawia się" propozycjom rządu.

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Źródło:
TVN24

- Będzie decyzja w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego na dniach - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Myślę, że na pewno będzie powstawać lotnisko, które jest potrzebne - dodał. Wicepremier odniósł się także do poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Źródło:
TVN24

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obywatele Unii Europejskiej wybierają posłów do Parlamentu Europejskiego, ale nie skład Komisji Europejskiej. Każdy członek KE, w tym przewodniczący, musi być jednak zatwierdzony przez PE. Obecna szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chce zostać na stanowisku na drugą kadencję. W czwartek stanęła w szranki w debacie z liderami innych najważniejszych frakcji w europarlamencie obecnej kadencji.

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS