Rodzice wcześniaków chcą wydłużenia urlopu macierzyńskiego. Jest petycja

Źródło:
Fakty TVN
Rodzice wcześniaków chcą wydłużenia urlopu macierzyńskiego. Jest petycja
Rodzice wcześniaków chcą wydłużenia urlopu macierzyńskiego. Jest petycja
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Rodzice wcześniaków chcą wydłużenia urlopu macierzyńskiego. Jest petycjaAdrianna Otręba/Fakty TVN

Są już tysiące podpisów pod petycją w ważnej sprawie. Wyjątkowo ważnej dla rodziców wcześniaków. Niech urlop macierzyński będzie wydłużony o czas, który tuż po urodzeniu spędza się z dzieckiem w szpitalu. To czas pełen strachu, stresu i nadziei, to często wyjątkowo długi czas.

ZOBACZ WIĘCEJ: Petycja w sprawie urlopów macierzyńskich (link zewnętrzny)

To dla pani Emilii święta inne niż wszystkie. Spędza je w warszawskim szpitalu na ulicy Karowej. Każda chwila z córeczką jest bezcenna. - W tym roku te święta zeszły na drugi plan. Liczy się tylko tutaj ona. To, że jesteśmy u niej - podkreśla pani Emilia, mama wcześniaka.

Michał - również wcześniak - święta spędza w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. W domu czekają na niego dwie siostry. - Zawsze staramy się być oboje, ale jeśli mąż jest w pracy, no to wtedy jestem ja, a mąż na przykład do mnie dojeżdża - mówi pani Magdalena Jagiełło, mama wcześniaka. Pani Magda jest nauczycielką. Obecnie korzysta z urlopu macierzyńskiego. Ten urlop płynie inaczej niż w przypadku mam dzieci urodzonych w terminie. - Jeżeli pacjent przebywa w szpitalu trzy miesiące, to trzy miesiące ta matka właściwie korzysta z urlopu macierzyńskiego, nie mogąc być z dzieckiem w domu - podkreśla doktor Beata Pawlus, neonatolog i konsultantka województwa mazowieckiego do spraw neonatologii.

W Polsce wiele dzieci rodzi się przed terminem. "Wcześniaki potrzebują swoich silnych rodziców"
W Polsce wiele dzieci rodzi się przed terminem. "Wcześniaki potrzebują swoich silnych rodziców"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Potrzeba regulacji

Ta wyjątkowa sytuacja, w jakiej są mamy wcześniaków, wymaga specjalnych rozwiązań. - Mamy mówią wprost "czujemy się okradane z urlopu macierzyńskiego" - podkreśla Elżbieta Brzozowska, prezeska Fundacji "Koalicja dla Wcześniaka". Fundacja "Koalicja dla Wcześniaka" - wspierana przez inne organizacje i krajową konsultant w dziedzinie neonatologii - apeluje o pilne zmiany w prawie. - Żeby mamy wcześniaków i chorych noworodków, które wymagają pobytu w szpitalu po urodzeniu, mogły korzystać ze zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem - wyjaśnia Elżbieta Brzozowska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Poczucie okradania ze wspólnego czasu". Rodzice wcześniaków apelują o zmiany

Stąd także prośba, żeby urlop macierzyński zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu, a nie - jak jest teraz - wraz z porodem. - Państwo trochę nas oszukało. Nam już tego czasu nikt nie zwróci, ale co raz rodzą się nowe wcześniaki - mówi Sylwia Wesołowska, prezeska Fundacji "Mali Wojownicy". Pod petycją jest już blisko 11 tysięcy podpisów. - Chcemy, żeby ministra rodziny, pracy i polityki społecznej usłyszała, że źle się dzieje i że byliśmy ignorowani w tej sprawie przez poprzedni rząd - dodaje Elżbieta Brzozowska. To jest poważny temat - odpowiada nowa ministra. - Bardzo chętnie się mu przyjrzę. Bardzo chętnie spotkam się także z autorami petycji - uspokaja Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z Nowej Lewicy. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poprosiła też o analizę departamentu w swoim ministerstwie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

- To nie jest żadna polityka. To opowieść o człowieku, który powinien zostać sprawiedliwie osądzony - mówi Magda N., która oskarża syna Jacka Kurskiego o molestowanie seksualne. Pierwszy raz miał ją zgwałcić, gdy miała dziewięć lat. Później kolejny raz. Sprawa trafiła do prokuratury, ale za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości została dwa razy umorzona.

Syn Jacka Kurskiego pierwszy raz miał ją zgwałcić, kiedy miała 9 lat. Postanowiła opowiedzieć o swojej traumie

Syn Jacka Kurskiego pierwszy raz miał ją zgwałcić, kiedy miała 9 lat. Postanowiła opowiedzieć o swojej traumie

Źródło:
Fakty TVN

Rząd już zdecydował, ale episkopat walczy i grozi krokami prawnym. Biskupi też powołują się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z czasów Julii Przyłębskiej. Od 1 września 2025 roku będzie jedna lekcja religii, i to na początku lub na końcu zajęć.

"Z lekcji religii korzysta coraz mniej osób". Mimo sprzeciwu Kościoła MEN wprowadza zmiany

"Z lekcji religii korzysta coraz mniej osób". Mimo sprzeciwu Kościoła MEN wprowadza zmiany

Źródło:
Fakty TVN

Krok po kroku i mozolnie idzie odbudowa po wrześniowej powodzi na Śląsku. Potrwa miesiące, jeśli nie lata. Choć wiele udało się już zrobić, to nadal część mieszkańców czeka ogrom pracy. Od czwartku mogą się starać o dofinansowanie z programu "Czyste powietrze". W dedykowanej dla powodzian puli jest 300 milionów złotych. 

Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od niecałego tygodnia Polska ma pięćdziesiąt trzy nowe rezerwaty przyrody. Ekolodzy zmianę popierają, ale nie zgadzają się na tempo zmian, zarzucając rządowi opieszałość. Jeden z nowych rezerwatów powstał w Dolinie Rospudy. To tam niemal 20 lat temu ekolodzy i aktywiści protestowali przeciwko budowie obwodnicy Augustowa.

W całej Polsce powołano 53 nowe rezerwaty przyrody

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Prokurator Ewa Wrzosek złożyła dzisiaj rezygnację i ta rezygnacja została przyjęta przez ministra Adama Bodnara. Delegacja do Ministerstwa Sprawiedliwości została cofnięta - powiedziała w "Faktach po Faktach" wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Mówiła, że ta decyzja nie była spowodowana niedawną wypowiedzią Wrzosek w mediach. Uznała też za "niepokojące" słowa Wrzosek z tej rozmowy, że "to nie są czasy, żeby trzymać się ściśle litery prawa".

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Źródło:
TVN24, OKO. press

- Jest jakaś granica, jeśli chodzi o podejmowane ryzyko - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 prof. Witold Orłowski z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, komentując podpisaną kilka lat temu przez Orlen umowę w sprawie budowy kompleksu Olefiny III. W środę koncern przekazał, że inwestycja zostanie wstrzymana. Grażyna Piotrowska-Oliwa, była prezeska PGNiG, wyjaśniła, że wszyscy obywatele poniosą koszty podjętych wcześniej złych decyzji.

Orlen rezygnuje z wielkiej inwestycji. "Jest jakaś granica"

Orlen rezygnuje z wielkiej inwestycji. "Jest jakaś granica"

Źródło:
tvn24.pl

Jeśli Donald Trump będzie chciał zadzwonić do Europy, to wykręci jej numer. Giorgia Meloni - premier Włoch - została uznana przez magazyn "Politico" najbardziej wpływowym politykiem nadchodzącego roku. Prognoza redakcji jest autorska i wskazuje listę europejskich polityków, od których zależeć będzie kierunek, w jakim podąży kontynent. Są na niej pozytywni i negatywni bohaterowie. W zestawieniu "Class of 2025" jest też aż czterech polityków z Polski.

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Baszara al-Asada już nie ma w Syrii, ale uwięzieni przez niego ludzie mogą zostać pogrzebani żywcem. Ich rodziny ścigają się z czasem, by dotrzeć do więzienia Sednaya - zwanego "ludzką rzeźnią" - i odnaleźć bliskich. Zamknięto tam tysiące ludzi, po wielu ślad zaginął. Walczą o każdą minutę, zanim więźniowie umrą z pragnienia lub braku powietrza.

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS