Reforma sądownictwa nie ma poparcia w obozie władzy. Andrzej Duda nie jest przekonany

28.11.2021 | Reforma sądownictwa nie ma poparcia w obozie władzy. Andrzej Duda nie jest przekonany
28.11.2021 | Reforma sądownictwa nie ma poparcia w obozie władzy. Andrzej Duda nie jest przekonany
Michał Tracz | Fakty TVN
28.11.2021 | Reforma sądownictwa nie ma poparcia w obozie władzy. Andrzej Duda nie jest przekonanyMichał Tracz | Fakty TVN

Do "spłaszczenia" struktury sądów powszechnych być może nie dojdzie, bo nie ma to zgody w obozie rządzącym. Projekt forsowany przez ministra Zbigniewa Ziobrę nie jest w pełni popierany ani przez rząd, ani przez prezydenta. - To jest konsultacja, która trwa pomiędzy i Pałacem Prezydenckim, i większością parlamentarną, rządem - tłumaczy Paweł Mucha, doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

Dwa tygodnie temu minister sprawiedliwości ogłaszał zmiany, jakie chce wprowadzić w sądownictwie. - Nie będzie oligarchii sędziowskiej. Nie będzie kast sędziowskich - zapewniał Zbigniew Ziobro 15 listopada.

Po dwóch tygodniach ustawą formalnie nawet nie zajął się rząd. Oficjalnie nawet nie ma tego w planach. Przed kamerą ekipy "Faktów" TVN prezydencki doradca bardzo dyplomatycznie mówi to, o czym w rządowym zapleczu mówi się wprost: że pomysły Zbigniewa Ziobry nie były konsultowane z rządem. Już na tym etapie jest sprzeciw - także prezydenta. Dlatego wciąż jest mowa jedynie o ciągnących się konsultacjach.

- To jest konsultacja, która trwa pomiędzy i Pałacem Prezydenckim, i większością parlamentarną, rządem - tłumaczy Paweł Mucha, doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

Andrzejowi Dudzie najbardziej zależy nie na ustawie Ziobry, ale na własnych projektach - dwóch ustawach o sędziach pokoju. Obie są zresztą elementem porozumienia z ludźmi Pawła Kukiza. Ludzie Ziobry naciskają za to na własne reformy.

Na rządowym zapleczu doszło do swoistego klinczu. Zbigniew Ziobro domaga się radykalnych reform, ale nie chce się na to zgodzić część PiS-u i prezydent. Także reform PiS-u i prezydenta nie będzie, jeśli nie zgodzi się na nie Zbigniew Ziobro.

- Mamy wojnę w obozie władzy. Ziobro trzyma za szyję Kaczyńskiego i nie chce go puścić - uważa Krzysztof Śmiszek z Nowej Lewicy.

"Ten system się gdzieś zaciął"

Premier Morawiecki już dawno obiecał w Brukseli, że Polska zlikwiduje Izbę Dyscyplinarną. Rząd musi to zrobić, jeśli wciąż liczy na unijne pieniądze na rzecz Krajowego Planu Odbudowy. Samej likwidacji izby sprzeciwia się Zbigniew Ziobro. Jemu marzą się dużo dalej idące zmiany - "spłaszczenie" struktury wszystkich sądów i radykalne zmiany w Sądzie Najwyższym, łącznie z wymianą części sędziów. W PiS-ie są tacy, którzy mówią, że to oznaczałoby jeszcze bardziej kolizyjny kurs z Brukselą.

- Chyba już widać to gołym okiem, że ten system się gdzieś zaciął. Nie można zrobić żadnej dodatkowej ustawy. Nie można doprowadzić do jakiegoś konsensusu - mówi Cezary Tomczyk z PO.

Bez podpisu prezydenta żadna ustawa nie wejdzie w życie. Andrzej Duda już kiedyś ustawy Zbigniewa Ziobry wetował, czego Solidarna Polska do dziś nie jest w stanie mu zapomnieć. - Błędem było zablokowanie tej reformy kilka lat temu. Nie wyobrażam sobie, żeby w tej chwili nastąpiło do blokady tej reformy - przekonuje Michał Wójcik, wiceminister w kancelarii premiera z Solidarnej Polski.

Tyle że to nie jest spór jedynie polityczny. Ten spór ma cenę. To kwota 25 milionów euro - do takiej sumy już urosła kara za niewykonanie decyzji TSUE dotyczącej zawieszenia niektórych przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej.

- Przecież wystarczyłoby zlikwidować Izbę Dyscyplinarną i usunąć z Sądu Najwyższego wszystkich wadliwie powołanych sędziów. Ta kara wówczas mogłaby przestać być naliczana - mówi Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Na to politycznej zgody wciąż jednak nie ma.

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS