Reforma sądownictwa nie ma poparcia w obozie władzy. Andrzej Duda nie jest przekonany

28.11.2021 | Reforma sądownictwa nie ma poparcia w obozie władzy. Andrzej Duda nie jest przekonany
28.11.2021 | Reforma sądownictwa nie ma poparcia w obozie władzy. Andrzej Duda nie jest przekonany
Michał Tracz | Fakty TVN
28.11.2021 | Reforma sądownictwa nie ma poparcia w obozie władzy. Andrzej Duda nie jest przekonanyMichał Tracz | Fakty TVN

Do "spłaszczenia" struktury sądów powszechnych być może nie dojdzie, bo nie ma to zgody w obozie rządzącym. Projekt forsowany przez ministra Zbigniewa Ziobrę nie jest w pełni popierany ani przez rząd, ani przez prezydenta. - To jest konsultacja, która trwa pomiędzy i Pałacem Prezydenckim, i większością parlamentarną, rządem - tłumaczy Paweł Mucha, doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

Dwa tygodnie temu minister sprawiedliwości ogłaszał zmiany, jakie chce wprowadzić w sądownictwie. - Nie będzie oligarchii sędziowskiej. Nie będzie kast sędziowskich - zapewniał Zbigniew Ziobro 15 listopada.

Po dwóch tygodniach ustawą formalnie nawet nie zajął się rząd. Oficjalnie nawet nie ma tego w planach. Przed kamerą ekipy "Faktów" TVN prezydencki doradca bardzo dyplomatycznie mówi to, o czym w rządowym zapleczu mówi się wprost: że pomysły Zbigniewa Ziobry nie były konsultowane z rządem. Już na tym etapie jest sprzeciw - także prezydenta. Dlatego wciąż jest mowa jedynie o ciągnących się konsultacjach.

- To jest konsultacja, która trwa pomiędzy i Pałacem Prezydenckim, i większością parlamentarną, rządem - tłumaczy Paweł Mucha, doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

Andrzejowi Dudzie najbardziej zależy nie na ustawie Ziobry, ale na własnych projektach - dwóch ustawach o sędziach pokoju. Obie są zresztą elementem porozumienia z ludźmi Pawła Kukiza. Ludzie Ziobry naciskają za to na własne reformy.

Na rządowym zapleczu doszło do swoistego klinczu. Zbigniew Ziobro domaga się radykalnych reform, ale nie chce się na to zgodzić część PiS-u i prezydent. Także reform PiS-u i prezydenta nie będzie, jeśli nie zgodzi się na nie Zbigniew Ziobro.

- Mamy wojnę w obozie władzy. Ziobro trzyma za szyję Kaczyńskiego i nie chce go puścić - uważa Krzysztof Śmiszek z Nowej Lewicy.

"Ten system się gdzieś zaciął"

Premier Morawiecki już dawno obiecał w Brukseli, że Polska zlikwiduje Izbę Dyscyplinarną. Rząd musi to zrobić, jeśli wciąż liczy na unijne pieniądze na rzecz Krajowego Planu Odbudowy. Samej likwidacji izby sprzeciwia się Zbigniew Ziobro. Jemu marzą się dużo dalej idące zmiany - "spłaszczenie" struktury wszystkich sądów i radykalne zmiany w Sądzie Najwyższym, łącznie z wymianą części sędziów. W PiS-ie są tacy, którzy mówią, że to oznaczałoby jeszcze bardziej kolizyjny kurs z Brukselą.

- Chyba już widać to gołym okiem, że ten system się gdzieś zaciął. Nie można zrobić żadnej dodatkowej ustawy. Nie można doprowadzić do jakiegoś konsensusu - mówi Cezary Tomczyk z PO.

Bez podpisu prezydenta żadna ustawa nie wejdzie w życie. Andrzej Duda już kiedyś ustawy Zbigniewa Ziobry wetował, czego Solidarna Polska do dziś nie jest w stanie mu zapomnieć. - Błędem było zablokowanie tej reformy kilka lat temu. Nie wyobrażam sobie, żeby w tej chwili nastąpiło do blokady tej reformy - przekonuje Michał Wójcik, wiceminister w kancelarii premiera z Solidarnej Polski.

Tyle że to nie jest spór jedynie polityczny. Ten spór ma cenę. To kwota 25 milionów euro - do takiej sumy już urosła kara za niewykonanie decyzji TSUE dotyczącej zawieszenia niektórych przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej.

- Przecież wystarczyłoby zlikwidować Izbę Dyscyplinarną i usunąć z Sądu Najwyższego wszystkich wadliwie powołanych sędziów. Ta kara wówczas mogłaby przestać być naliczana - mówi Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Na to politycznej zgody wciąż jednak nie ma.

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W sporze o ambasadorów mieliśmy już kilka zwrotów akcji. Teraz prezydent podpisał się pod nominacją dla stałej przedstawicielki przy Unii. Jak dowiedziały się "Fakty" TVN - kolejny ma być ambasador przy NATO. Czy to zatem koniec konfliktu na koniec prezydentury?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Źródło:
Fakty TVN

Jeszcze kilka pokoleń temu była to sytuacja rzadka. Obecnie to wyraźny trend. Wczesne macierzyństwo jest w odwrocie. To 40-latki chcą, planują i zachodzą w ciąże - częściej niż kobiety przed dwudziestką. To dane z amerykańskiego raportu, ale tendencja wyraźna też w Polsce. Jakie są tego powody?

Coraz więcej czterdziestolatek decyduje się na ciążę

Coraz więcej czterdziestolatek decyduje się na ciążę

Źródło:
Fakty TVN

Jest na tyle duży, że rozumie, że ta walka toczy się o jego życie. Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć. Ale bez nas - drodzy Państwo - nic się nie uda. Pięcioletni Krzyś Zawada mierzy się z najgorszym i bezwzględnym przeciwnikiem - z chorobą, która powoduje powolny zanik wszystkich mięśni. Jest sposób, by mu pomóc i by wrócił do pełni zdrowia, ale terapia w Stanach Zjednoczonych jest horrendalnie droga. Ale są Święta. A w Święta stać nas na więcej. W tym na wiarę, że się uda.

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widzieć siebie nawzajem i nie zapomnieć o sobie w święta wielkanocne - to zadanie dla nas wszystkich. O osobach ubogich i samotnych pamiętali również w tym roku organizatorzy miejskich świątecznych spotkań.

Chociaż przez chwilę nie byli sami. "Wszyscy mogą tu usiąść"

Chociaż przez chwilę nie byli sami. "Wszyscy mogą tu usiąść"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS