Zmiany w prawie mają ograniczyć patologię recept przez internet

Zmiany w prawie mają ograniczyć patologię recept przez internet
Zmiany w prawie mają ograniczyć patologię recept przez internet
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
Zmiany w prawie mają ograniczyć patologię recept przez internetJan Błaszkowski | Fakty TVN

Dwie młode kobiety zmarły po tym, jak przez internet otrzymały recepty na silne leki psychotropowe. W maju ma zostać zmienione rozporządzenie, która określa, jakie leki można przepisywać przez internet. W dalszej perspektywie jest nowa ustawa.

Tak działa ten sklep: pacjent na jednej z wielu stron internetowych zamawia receptę, płaci i niekiedy już po kilku minutach ma wystawione przez lekarza zamówienie. Tyle, że kontaktu z lekarzem nie było. Prawdziwego leczenia - tym bardziej.

- Leki przepisane przez lekarza na receptę, które powinny być pod szczególnym nadzorem i kontrolą lekarza, są wydawane automatycznie - zwraca uwagę Paweł Grzesiewski, dyrektor Wydziału Prawnego Biura Rzecznika Praw Pacjenta

Rzecznik Praw Pacjenta zawiadomił prokuraturę w sprawie śmierci dwóch młodych kobiet, które wcześniej w rezultacie internetowej porady dostały silne leki psychotropowe. Jedną z nich była 18-letnia dziewczyna. Trafiła do szpitala śmiertelnie zatruta koktajlem środków odurzających. Jak ustalili śledczy z Łodzi, lekarz już podczas pierwszej porady przez internet dał jej końskie dawki leków przeciwbólowych i antydepresyjnych.

- Stosunkowo pobieżnie przeprowadził wywiad. Przede wszystkim nie dokonał badania fizykalnego, nie sprawdził także, czy pacjentka przyjmuje inne substancje psychoaktywne - informuje Krzysztof Kopania, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Strony, na których można było szybko otrzymać e-receptę powstały w szczycie pandemii COVID-19, gdy teleporada zastępowała fizyczny kontakt pacjenta z lekarzem. Jak twierdzi Naczelna Rada Lekarska, dziś to już tylko biznes, gdzie krótka ankieta i karta kredytowa wystarczą do zdobycia niemal każdego leku w kilkadziesiąt sekund.

- Receptomat działa jak automat - wskazuje Klaudiusz Komor, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej. - W ciągu godziny lekarz po drugiej stronie komputera wystawia kilkadziesiąt recept. Oczywiście, to jest zagrożenie zdrowia publicznego - ocenia Andrzej Denis z Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Zmiany w prawie

Lekarze twierdzą, że recepty wystawiane przez internet przez łatwość otrzymania dowolnego leku przyczyniają się do uzależnienia od silnych środków.

- Uzależnieni wiedzą, gdzie je znaleźć, jak je zdobyć i od kogo. Ten kanał był dla nich niezwykle istotny - mówi Eryk Matuszkiewicz, toksykolog.

Minister zdrowia zapowiada zmiany w prawie, które ograniczą możliwość przepisywania leków psychotropowych przez internet.

- Kodeks etyki lekarskiej mówi, że lekarz zawsze przed postawieniem diagnozy, przed przepisaniem leku, powinien pacjenta zbadać, a możliwość odstępstwa od tej sytuacji jest tylko w wyjątkowych okolicznościach - przypomina Klaudiusz Komor, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Na nową ustawę trzeba będzie poczekać, ale ograniczenie sprzedaży można przeprowadzić szybko - zmianą ministerialnego rozporządzenia w sprawie środków odurzających i substancji psychotropowych.

- Rozporządzenie ograniczałoby grupy leków, które lekarz może przepisać przez internet czy też przez telefon, czyli za pośrednictwem telemedycyny - wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Znowelizowane rozporządzenie ma być gotowe już w maju.

Wybór ilustracji zdjęciowej do materiału jest poglądowy.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

21 lat temu pan Sebastian był dzieckiem, miał dziewięć lat i miał nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Lekarze uratowali mu życie i nogę, wkładając w nią endoprotezę, która razem z nogą miała rosnąć. Wtedy to była nowość. Co pan Sebastian myśli o tym dziś?

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Źródło:
Fakty TVN

To było spotkanie na zaproszenie prezydenta Donalda Trumpa, przyjacielskie, bo przecież do jego prywatnego apartamentu w Trump Tower - powiedział w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną prezydent Andrzej Duda, zapytany o spotkanie z byłym prezydentem USA. - To było bardzo miłe i to była bardzo miła rozmowa, ale oczywiście prezydent zapytał mnie o sytuację w naszej części świata, jak ja postrzegam sytuację na Ukrainie - dodał.

Andrzej Duda w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN o spotkaniu z Donaldem Trumpem. "To było bardzo miłe"

Andrzej Duda w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN o spotkaniu z Donaldem Trumpem. "To było bardzo miłe"

Źródło:
TVN24, PAP

Zakup swojego mieszkania z roku na rok jest coraz większym wyzwaniem. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej. Według badań Eurostatu, Polska zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wzrost cen nieruchomości w Unii Europejskiej. 

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To oburzające, że my tej ustawy jeszcze nie wrzuciliśmy pod obrady Sejmu. Nie rozumiem, jaki problem ma Władysław Kosiniak-Kamysz - mówiła wiceministra Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy o ustawie o związkach partnerskich. W "Faktach po Faktach" zapowiedziała, że "jeżeli PSL będzie hamował ten projekt", to zostanie on złożony przez Lewicę.

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Źródło:
TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS