"Historia himalaizmu nie zna takiego przypadku". Legia Honorowa dla ratowników z Nanga Parbat

22.06 | "Historia himalaizmu nie zna takiego przypadku". Legia Honorowa dla ratowników z Nanga Parbat
22.06 | "Historia himalaizmu nie zna takiego przypadku". Legia Honorowa dla ratowników z Nanga Parbat
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
22.06 | "Historia himalaizmu nie zna takiego przypadku". Legia Honorowa dla ratowników z Nanga ParbatKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Najwyższe francuskie odznaczenie za akcję w najwyższych górach świata. Legia Honorowa dla bohaterów z Nanga Parbat. Za odwagę i poświęcenie. I za uratowanie Elisabeth Revol. Bielecki, Urubko, Botor i Tomala w styczniu 2018 roku dokonali niemal niemożliwego i przeszli do historii światowego himalaizmu.

To była jedna z najbardziej spektakularnych akcji ratunkowych w historii światowego himalaizmu. W 2018 roku Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botor i Piotr Tomala uratowali Elisabeth Revol, która utknęła podczas schodzenia z ośmiotysięcznika Nanga Parbat. Teraz otrzymają Order Narodowy Legii Honorowej. Najwyższe francuskie odznaczenie, nadawane wybitnym i zasłużonym osobistościom.

- To dla mnie jakiś kosmos. Tak naprawdę ja żyję w troszkę innym świecie. Świecie gór - mówi Piotr Tomala, himalaista i uczestnik akcji ratunkowej na Nanga Parbat.

- Przez ostatni rok zostaliśmy wielokrotnie wyróżnieni i te emocje, które się z tym wiążą, są bardzo duże - opowiada Jarosław Botor, himalaista, który również uczestniczył w akcji ratunkowej na Nanga Parbat.

W styczniu 2018 roku świat obiegła wiadomość: czwórka polskich himalaistów przerywa zdobywanie szczytu K2 i rusza z ekstremalnie niebezpieczną misją ratunkową. Tomasz Mackiewicz i Elizabeth Revol potrzebują pomocy. Właśnie zdobyli Nanga Parbat i utknęli przy schodzeniu.

- Z takim narażeniem życia, tak brawurowa akcja, na takiej górze, w takich warunkach. Właściwie historia himalaizmu światowego nie zna takiego przypadku - tłumaczy Bogusław Magrel z Polskiego Klubu Alpejskiego.

Zachwyt płynący ze świata

W niespotykanym tempie, w środku nocy, po pionowej niemal ścianie. Bielecki i Urubko w kilka godzin docierają do wyczerpanej Revol, gdy Botor i Tomala zabezpieczają tyły. Brawurowa i ekspresowa akcja zachwyciła świat.

- Wyczyn po prostu niesamowity - mówił w styczniu 2018 roku Michel Viatteau, korespondent Agence France Presse w Polsce.

- Ryzykowanie własnego życia dla ratowania czyjegoś życia, to jest coś naprawdę niesamowitego - tłumaczył również w 2018 Daniele Mardi, włoski himalaista.

Pomogła polska dyplomacja, pakistańscy piloci śmigłowca i wielu innych ludzi na dole. Himalaiści wspięli się na wyżyny. Ryzykowali powodzenie własnej wyprawy i swoje życie.

- Dla nas to coś normalnego, coś, co w górach się dzieje, że kiedy potrzebuje ktoś pomocy, to my po prostu idziemy z tą pomocą - zapewnia Piotr Tomala.

Duch wspinaczki w niej nie umarł

Elizabeth Revol miała poważne odmrożenia i nie mogła się poruszać o własnych siłach.

- Chciałabym wszystkim podziękować, całej ekipie. To był wspaniały pokaz solidarności, to był piękny gest - mówiła w styczniu 2018 roku uratowana Elizabeth Revol.

Dziś Elizabeth Revol ma się dobrze.

- Udało jej się w tym roku wejść na Everest i dzień później na Lhotse, czyli cały czas jakby ten duch wspinaczki w niej tkwi - zauważa Jarosław Botor.

Na Nanga Parbat został Tomasz Mackiewicz. Jego nie udało się uratować.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: archiwum

Pozostałe wiadomości

Amerykańska placówka dyplomatyczna w Nuuk, stolicy Grenlandii, to do tej pory był niewielki drewniany dom. Wkrótce jednak amerykańscy dyplomaci mają się przeprowadzić do nowoczesnego budynku. Duńskie media opisują niepokój, jaki to wywołuje.

Amerykanie zwiększają obecność w stolicy Grenlandii. "Oczywiście, że będą szpiedzy"

Amerykanie zwiększają obecność w stolicy Grenlandii. "Oczywiście, że będą szpiedzy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na pierwszym planie i w roli głównej. Biało-czerwoną flagę widać w piątek niemal wszędzie i to w najróżniejszych odsłonach. Kreatywnością wykazali się nie tylko uczestnicy centralnych obchodów w Warszawie, ale premier Donald Tusk.

Biało-czerwone barwy w całym kraju. Tak Polacy świętowali Dzień Flagi

Biało-czerwone barwy w całym kraju. Tak Polacy świętowali Dzień Flagi

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki spotkał się w Gabinecie Owalnym z prezydentem Donaldem Trumpem, a zdjęcie z uścisku ich dłoni opublikował Biały Dom. Kandydat PiS-u w wyborach prezydenckich mówi, że to spotkanie było dla niego zaszczytem. Sztabowcy kalkulują, ile jest warte w kampanii, a politycy rządzący pytają, co Nawrockiemu udało się załatwić dla Polaków.

"Zdjęcie nie załatwi sprawy", "rekwizyt w kampanii wyborczej". Komentarze po spotkaniu Nawrocki-Trump

"Zdjęcie nie załatwi sprawy", "rekwizyt w kampanii wyborczej". Komentarze po spotkaniu Nawrocki-Trump

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nad Morskie Oko kursują już elektryczne busy, które mają być alternatywą dla fasiągów. Czy to oznacza, że turyści decydują się tę nowość? Na razie nie. Niewykluczone, że odstrasza ich cena.

Elektryczne busy już jeżdżą do Morskiego Oka. Zainteresowanie nimi jest jednak małe

Elektryczne busy już jeżdżą do Morskiego Oka. Zainteresowanie nimi jest jednak małe

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Su-22 odlatują w siną dal. Kończą służbę w polskich siłach powietrznych. Najwyższy czas, ponieważ Su-22 to 40-letnie maszyny radzieckiej konstrukcji - to samoloty myśliwsko-bombowe, na których wyszkolili się najlepsi polscy piloci. Czas na zmiany i na F-35.

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Źródło:
Fakty TVN

86-letni pan Józef za chwilę będzie zdawać maturę. To jego drugie podejście - rok temu za pierwszym razem się nie udało. Historia pana Józefa, a także jego determinacja, inspirują do działania. Pokazuje również, że na naukę nigdy nie jest za późno.

Nigdy za późno na naukę. Udowadnia 86-letni pan Józef, tegoroczny maturzysta

Nigdy za późno na naukę. Udowadnia 86-letni pan Józef, tegoroczny maturzysta

Źródło:
Fakty TVN

Maj to zdecydowanie ten czas, gdy musimy przypomnieć o kleszczach. Ich ukąszenie, choć bezbolesne, wiąże się z ryzykiem zakażenia. Borelioza i niezwykle groźne kleszczowe zapalenie mózgu to tylko ułamek chorób przenoszonych przez te pajęczaki żyjące - co ważne - nie tylko w lesie.

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS