"Wolność zgromadzeń została w Polsce bardzo zagrożona". Raport Amnesty International

19.10.2017 | "Wolność zgromadzeń została w Polsce bardzo zagrożona". Raport Amnesty International
19.10.2017 | "Wolność zgromadzeń została w Polsce bardzo zagrożona". Raport Amnesty International
Magda Łucyan | Fakty TVN
19.10.2017 | "Wolność zgromadzeń została w Polsce bardzo zagrożona". Raport Amnesty InternationalMagda Łucyan | Fakty TVN

Zastraszanie, inwigilacja i ściganie uczestników protestów - Amnesty International nie pozostawia na polskich władzach suchej nitki. Jak podkreśla, zawsze jest po stronie pokrzywdzonych i na każdej stronie ma dane. Co w nich jest i co na nie władza?

- Naszym zdaniem wolność zgromadzeń została w Polsce bardzo zagrożona. Z jednej strony ustawą o wolności zgromadzeń, z drugiej strony tym, co się dzieje w praktyce - oświadcza Draginja Nadaždin z Amnesty International Polska.

"Ja się z nimi nie szarpię"

Na dowód organizacja pokazuje raport, w którym czytamy o takich praktykach policji, jak przetrzymywanie demonstrantów za kordonem, inwigilacje i śledzenie protestujących, czy wizyty u nich w domu. Czytamy w nim też relacje samych demonstrantów. Między innymi pani Klementyny, która twierdzi, że dwa razy spotkała się z agresją ze strony policji.

- Zostałam raz uderzona, popchnięta. W ostatnim przypadku miałam bardzo dużo krwiaków. To są mocne chwyty, uderzenia czy kopnięcia. Bardzo często w mediach przedstawia się to jako szarpaninę protestujących z policją. Ja się z nimi nie szarpię! To oni mnie szarpią - mówi Klementyna Suchanow, która brała udział w "strajku kobiet".

Autorom raportu chodzi głównie o lipcowe demonstracje przeciwko zmianom w sądownictwie, ale także o miesięcznice smoleńskie i ograniczenie prawa do kontrmanifestacji. MSWiA stanowczo nie zgadza się ze stawianymi zarzutami.

"Skargi przeciwko Polsce wnoszą stowarzyszenia, które same otwarcie deklarują łamanie obowiązującego prawa. Ich celem nie jest korzystanie z konstytucyjnej wolności manifestowania swoich poglądów, ale odbieranie prawa do zgromadzeń innym" - argumentuje resort.

Nieprawidłowe wnioski

Politycy PiS przekonują, że Amnesty International jest stroną politycznego sporu, więc nie powinno zabierać głosu.

- AI jest albo niedoinformowane albo, jak wiele innych instytucji, wyciąga wnioski z nieprawdziwych dowodów - ocenia Dorota Arciszewska-Mielewczyk. - Są po stronie protestujących, a nie obywateli, którzy wybrali rząd PiS - dodaje Ryszard Czarnecki. Organizacja odpowiada, że to oczywiste, że jest po stronie tych, których prawa są łamane.

Kolejnym wątkiem poruszonym w raporcie są postępowania sądowe przeciwko protestującym i wciąż trwające przesłuchania policyjne.

- W Polsce obywatele są przeżarci strachem. Szczególnie przed tą władzą, która nie ukrywa, że ma swoje macki wszędzie - ocenia Jan Rulewski (PO).

Amnesty International zapowiada kolejne raporty.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ponad miesiąc temu Adam Bodnar wysłał do Krajowego Biura Wyborczego zawiadomienie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Pieniądze, które miały w założeniu pomagać ofiarom przestępstw, miały być przeznaczone na kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości. Teraz podobne zawiadomienie wysyła ministra klimatu, a chodzi o miliony z Funduszu Leśnego.

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0? "Na ochronę przyrody szło pół procenta"

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0? "Na ochronę przyrody szło pół procenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

- To jest chyba jasne dla każdego obywatela i też dla tego rządu, że działania związane z Pegasusem były w latach, kiedy władzę sprawowało PiS. To nie jest pierwsza taka sprawa w trybunale, gdzie obecny rząd odpowiada, w sensie formalnym, za działania poprzedniego - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram. Odniosła się do kwestii pytań do polskich władz, jakie sformułował Europejski Trybunał Praw Człowieka, który zbada stosowanie Pegasusa w Polsce.

"Rebus dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych"

"Rebus dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych"

Źródło:
TVN24

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS