"Wolność zgromadzeń została w Polsce bardzo zagrożona". Raport Amnesty International

19.10.2017 | "Wolność zgromadzeń została w Polsce bardzo zagrożona". Raport Amnesty International
19.10.2017 | "Wolność zgromadzeń została w Polsce bardzo zagrożona". Raport Amnesty International
Magda Łucyan | Fakty TVN
19.10.2017 | "Wolność zgromadzeń została w Polsce bardzo zagrożona". Raport Amnesty InternationalMagda Łucyan | Fakty TVN

Zastraszanie, inwigilacja i ściganie uczestników protestów - Amnesty International nie pozostawia na polskich władzach suchej nitki. Jak podkreśla, zawsze jest po stronie pokrzywdzonych i na każdej stronie ma dane. Co w nich jest i co na nie władza?

- Naszym zdaniem wolność zgromadzeń została w Polsce bardzo zagrożona. Z jednej strony ustawą o wolności zgromadzeń, z drugiej strony tym, co się dzieje w praktyce - oświadcza Draginja Nadaždin z Amnesty International Polska.

"Ja się z nimi nie szarpię"

Na dowód organizacja pokazuje raport, w którym czytamy o takich praktykach policji, jak przetrzymywanie demonstrantów za kordonem, inwigilacje i śledzenie protestujących, czy wizyty u nich w domu. Czytamy w nim też relacje samych demonstrantów. Między innymi pani Klementyny, która twierdzi, że dwa razy spotkała się z agresją ze strony policji.

- Zostałam raz uderzona, popchnięta. W ostatnim przypadku miałam bardzo dużo krwiaków. To są mocne chwyty, uderzenia czy kopnięcia. Bardzo często w mediach przedstawia się to jako szarpaninę protestujących z policją. Ja się z nimi nie szarpię! To oni mnie szarpią - mówi Klementyna Suchanow, która brała udział w "strajku kobiet".

Autorom raportu chodzi głównie o lipcowe demonstracje przeciwko zmianom w sądownictwie, ale także o miesięcznice smoleńskie i ograniczenie prawa do kontrmanifestacji. MSWiA stanowczo nie zgadza się ze stawianymi zarzutami.

"Skargi przeciwko Polsce wnoszą stowarzyszenia, które same otwarcie deklarują łamanie obowiązującego prawa. Ich celem nie jest korzystanie z konstytucyjnej wolności manifestowania swoich poglądów, ale odbieranie prawa do zgromadzeń innym" - argumentuje resort.

Nieprawidłowe wnioski

Politycy PiS przekonują, że Amnesty International jest stroną politycznego sporu, więc nie powinno zabierać głosu.

- AI jest albo niedoinformowane albo, jak wiele innych instytucji, wyciąga wnioski z nieprawdziwych dowodów - ocenia Dorota Arciszewska-Mielewczyk. - Są po stronie protestujących, a nie obywateli, którzy wybrali rząd PiS - dodaje Ryszard Czarnecki. Organizacja odpowiada, że to oczywiste, że jest po stronie tych, których prawa są łamane.

Kolejnym wątkiem poruszonym w raporcie są postępowania sądowe przeciwko protestującym i wciąż trwające przesłuchania policyjne.

- W Polsce obywatele są przeżarci strachem. Szczególnie przed tą władzą, która nie ukrywa, że ma swoje macki wszędzie - ocenia Jan Rulewski (PO).

Amnesty International zapowiada kolejne raporty.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne zjawiska pogodowe są symptomem kryzysu klimatycznego. Piątkowa ulewa trwała 20 minut, ale była tak mocna, że mały strumyk siał spustoszenie. To nie była zwykła burza. Mieszkańcy w podkarpackim Pawłosiowie dalej sprzątają i liczą straty. Obfite opady deszczu spowodowały, że wylał tam niewielki potok.

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

89 procent ludzi na świecie popiera troskę o klimat, o środowisko, powietrze, którym oddychamy, nasze lasy, rzeki i zwierzęta. To ogromna, choć w ostatnim czasie milcząca większość. W Międzynarodowy Dzień Ziemi oddajemy głos tym, którzy nie tyle mówią, ale robią coś, by to środowisko chronić.

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS