Pytania o odpowiedzialność po incydencie z Black Hawkiem. "Pierwszy raz widziałem coś takiego"

Źródło:
Fakty TVN
Pytania o odpowiedzialność po incydencie z Black Hawkiem. "Pierwszy raz widziałem coś takiego"
Pytania o odpowiedzialność po incydencie z Black Hawkiem. "Pierwszy raz widziałem coś takiego"
Paweł Szot/Fakty TVN
2SZOTPaweł Szot/Fakty TVN

Wiceminister, który pomagał w sprowadzeniu na piknik policyjnego Black Hawka, broni decyzji, tłumacząc, że chodziło o wydarzenie patriotyczne. Tylko patriotyzm nie wymaga latania nisko nad głowami ludzi i zrywania linii energetycznych. Do tego śmigłowiec będzie uziemiony i trzeba zapłacić za jego naprawę. A to będzie spory rachunek.

Piknik z udziałem polityków, policyjny Black Hawk i niebezpieczny manewr, który mógł zakończyć się tragedią. Zdarzenie bada Prokuratura Okręgowa w Płocku, gdzie pracują śledczy wyspecjalizowani w prawie lotniczym. Sprawdzają oni, czy załoga sprowadziła bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy lotniczej. To przestępstwo, za które grozi nawet osiem lat więzienia. - Zostaną zbadane wszystkie okoliczności w tym postępowaniu, przede wszystkim merytoryczne. Kwalifikacje pilotów, przeloty, plany lotów, przede wszystkim sposób zorganizowania imprezy - zapewnia Monika Mieczykowska z Prokuraturu Okręgowej w Płocku.

Przylot policyjnego śmigłowca do Sarniej Góry zorganizował wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik, który chce startować do Sejmu z tego regionu. - Pomagałem (przy organizacji - przyp. red.) w poprzednich latach, pomagałem w tym roku i będę pomagał w przyszłych latach organizować uroczystości patriotyczne - mówi Wąsik.

>> Incydent z Black Hawkiem na pikniku. "Pilna interwencja" do premiera

Organizacje pokazów latającego sprzętu regulują przepisy. - Jeżeli ma być pokaz, no to wtedy trzeba to do ULC (Urzędu Lotnictwa Cywilnego - przyp. red.), trzeba przygotować program pokazu, ULC musi to zatwierdzić - wyjaśnia mjr rez. Michał Fiszer, były pilot wojskowy.

Eksperci zwracają uwagę na szereg błędów. Nie zabezpieczono samego startu. Ludzie stali zbyt blisko śmigłowca, a wzniesione przez podmuch przedmioty mogły wywołać obrażenia. Do bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło chwilę później. - Pierwszy raz widziałem coś takiego, żeby pilot przelatywał nisko nad głowami tak wielkiej masy ludzi, rzeszy ludzi. To się w lotnictwie nie zdarza, a przynajmniej ja nie widziałem czegoś takiego i obym to widział ostatni raz, bo zdarzać się to nie powinno. Jest to niezgodne z przepisami - mówi kpt. rez. Robert Zawada, były pilot wojskowy, ekspert lotniczy.

Pytania dotyczące incydentu z Black Hawkiem. Sprawę bada prokuratura
Pytania dotyczące incydentu z Black Hawkiem. Sprawę bada prokuraturaTVN24

Pytania o odpowiedzialność

Minimum 300 metrów nad ludźmi i 150 metrów nad przeszkodą - na takiej wysokości powinien lecieć śmigłowiec. Ten był tak nisko, że ściął instalację odgromową linii wysokiego napięcia. Potem odleciał. Wbrew procedurom. - (Piloci - przyp. red.) powinni natychmiast w okolicy tego miejsca, z którego startowali, wylądować. Powinni zostać wezwani technicy, którzy powinni ocenić, czy ten śmigłowiec nadaje się do dalszego lotu - mówi Maciej Lasek, były przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, PO.

Policja ma cztery Black Hawki, z których na co dzień korzystają antyterroryści. Jedna z maszyn będzie teraz wyłączona z eksploatacji. Opozycyjny senator z Komisji Obrony twierdzi, że koszt naprawy śmigłowca to około trzech milionów złotych. - Wymiana wirnika, łopat. To są tego typu kwoty. To nie jest tak, że śmigłowiec może zerwać linę stalową i leci sobie dalej - mówi Krzysztof Brejza z PO.

Pytanie, czy ewentualną odpowiedzialność poniesie tylko załoga, czy także ci, którzy zdecydowali o obecności śmigłowca na imprezie.

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Krzysztof Lasocki

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN