Pytania o działania CBA za rządów Mariusza Kamińskiego i Macja Wąsika. "Oni łamali ludziom życia"

Źródło:
Fakty TVN
Pytania o działania CBA za rządów Mariusza Kamińskiego i Macja Wąsika. "Oni łamali ludziom życia"
Pytania o działania CBA za rządów Mariusza Kamińskiego i Macja Wąsika. "Oni łamali ludziom życia"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Pytania o działania CBA za rządów Mariusza Kamińskiego i Macja Wąsika. "Oni łamali ludziom życia"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Gdy po 15 dniach ich pobytu w więzieniu prezydent ułaskawiał Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, po raz kolejny mówił, że skazano ich za walkę z korupcją. Tymczasem skazano ich za nadużycie władzy. Teraz coraz więcej wiemy o wielu ludziach, którym działania CBA łamały życie.

"Pokuta agenta Tomka". Oglądaj reportaż "Superwizjera" TVN

- Moje życie zostało totalnie zniszczone i nie wiem do dzisiaj, nie wiem, dlaczego - przyznaje Bogusław Seredyński, były prezes Wydawnictw Naukowo-Technicznych. W 2009 roku Seredyński znalazł się on na celowniku agenta CBA znanego jako Agent Tomek, którego przełożonymi byli Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik.

Seredyński o tym, jak działania CBA wpłynęły także na jego rodzinę, opowiedział w programie "Superwizjer". - Moje dzieci pod naporem hejtu i takiego ostracyzmu społecznego, zmuszone zostały do emigracji - mówił.

Bogusław Seredyński siedmiokrotnie odmawiał przyjęcia łapówki. Tomasz Kaczmarek posunął się do tego, że go upił. A gdy ten zasnął - zostawił mu na stole kopertę z 10 tysiącami euro. Rano prezes zażądał zabrania pieniędzy, ale było za późno. Został zatrzymany.

W 2020 roku dziennikarze byli świadkami pierwszego po latach spotkania Seredyńskiego i byłego agenta. To przejmujące świadectwo - słyszymy od polityków obozu władzy. - Celem CBA nie było szukanie przypadków korupcji, tylko kreowanie przestępstw - uważa Mirosław Suchoń z Polski 2050-Trzeciej Drogi. A to brzmi znajomo.

- Nie były to działania zmierzające do wykrycia przestępstw, lecz kreujące to przestępstwo - mówiła 20 grudnia 2023 roku Anna Maria Bator-Ciesielska, sędzia skazująca prawomocnie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika za nadużycie władzy przy tak zwanej aferze gruntowej z 2007 roku. Prezydent zdecydował się mimo wszystko ich ułaskawić. - Jestem absolutnie przekonany, że sprawa Kamińskiego i Wąsika w etapie, w którym dzisiaj jest, jest dopiero tak na prawdę początkiem wielkiej batalii - ocenia Bartosz Arłukowicz z Platformy Obywatelskiej.

Agent Tomek ujawnia kolejne kulisy pracy w CBA. Obciąża też Kamińskiego i Wąsika
Agent Tomek ujawnia kolejne kulisy pracy w CBA. Obciąża też Kamińskiego i WąsikaArleta Zalewska/Fakty TVN

Pytania do komisji śledczej

Czym jest zatrzymanie przez CBA, wie doskonale burmistrz Szprotawy, który został zatrzymany pięć lat temu. Miało chodzić o korupcję. Teraz został uniewinniony. Wyrok jest nieprawomocny. Mirosław Gąsik w areszcie spędził dziewięć miesięcy i nietrudno tu o nawiązania do ułaskawionych przez prezydenta polityków. - To są ludzie, którzy mi taki los zgotowali. Mi i Szprotawie. Ja nie jestem odosobniony - uważa Mirosław Gąsik, burmistrz Szprotawy. - Oni łamali ludziom życia - mówi inwigilowana Pegasusem prokuratorka Ewa Wrzosek. - Oni byli również odpowiedzialni za nadzór nad stosowaniem tego rodzaju technik operacyjnych. Za pozyskiwaniem w ten sposób informacji - dodaje.

Teraz komisja śledcza ma odpowiedzieć na pytania dotyczące szpiegowskiego oprogramowania i roli w tym Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Viktor Orban kampanię przed eurowyborami promuje hasłem: żadnej migracji, żadnego gender, żadnej wojny. Jednocześnie zapowiada walkę z brukselskimi biurokratami. Jego głównym rywalem jest Peter Magyar, który jeszcze kilka miesięcy temu był mało znany.

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Źródło:
Fakty TVN

Jedna szansa na życie ma konkretną cenę - to cztery miliony złotych. Na dodatek to oferta krótkoterminowa, bo na zebranie takiej sumy bliscy Kornela dostali zaledwie kilka dni. Nastolatek, który walczy z nowotworem, musi podjąć leczenie w Stanach Zjednoczonych właściwie od zaraz.

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS