Psychiatrzy wciąż mają problemy z wystawianiem e-recept. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne chce zawieszenia przepisów

Źródło:
Fakty TVN
Psychiatrzy wciąż mają problemy z wystawianiem e-recept. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne chce zawieszenia przepisów
Psychiatrzy wciąż mają problemy z wystawianiem e-recept. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne chce zawieszenia przepisów
Marek Nowicki/Fakty TVN
Psychiatrzy wciąż mają problemy z wystawianiem e-recept. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne chce zawieszenia przepisówMarek Nowicki/Fakty TVN

Lekarze próbują, ale się nie udaje - system wystawiania recept na leki przeciwbólowe wciąż nie działa. Lekarze tracą na niego cenny czas i wciąż są na to dowody. A pacjenci tracą szansę, żeby dostać lek. To bałagan, który zostawił po sobie były już minister zdrowia Adam Niedzielski. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne domaga się zawieszenia stosowania przepisów, bo papierowa recepta wcale nie jest łatwym wyjściem z sytuacji.

Doktor Magdalena Flaga-Łuczkiewicz chciała wypisać receptę dla swojego pacjenta. - W piątek się nie udało, próbowałam wczoraj, się nie udało, no i teraz spróbowałam, dosłownie przed chwilą, z dwóch stron, i się nie udało - opowiada Magdalena Flaga-Łuczkiewicz, psychiatrka. System odrzucał też próby wypisania recepty przez psychiatrkę Annę Bazydło. We wtorek pacjent nie dostał leku. - Nie byłam w stanie poradzić sobie z częścią systemową po prostu oprogramowania gabinetowego. W dniu dzisiejszym spędziłam około półtorej godziny na próbach wystawienia tej recepty - wyjaśnia Anna Bazydło, lekarka, rezydentka psychiatrii. W końcu się udało.

Problem z wystawianiem recept jest tak poważny, że zebrał się w środę w tej sprawie Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (PTP). "Mamy informacje od lekarzy psychiatrów o ich trudnościach z wystawianiem leków psychotropowych i odurzających. Ta procedura zajmuje dużo czasu, a w części przypadków nie jest skuteczna - część pacjentów mających konta w IKP nie jest przygotowana na tę formę weryfikacji" - brzmi fragment oświadczenia PTP.

Polskie Towarzystwo Psychiatryczne domaga się zawieszenia przepisów, które utrudniają pracę lekarzom. Dodajmy, że Ministerstwo Zdrowia już we wtorek zawiesiło te przepisy dla szpitali i hospicjów, ale nie dla gabinetów psychiatrycznych. - Nie pojawiła się żadna instrukcja, jak mamy to robić i było to zupełnie coś nowego, z czym nagle ludzie, przychodząc do pracy 2 sierpnia, musieli się zetknąć. W związku z tym część pacjentów nie otrzymywała leków, które potrzebowali - dodaje doktor Maciej Matuszczyk, psychiatra i członek PTP.

Doktor de Rosier: Jestem psychiatrą. Potwierdzam, że w środę też miałem problem z wystawieniem recepty
Doktor de Rosier: Jestem psychiatrą. Potwierdzam, że w środę też miałem problem z wystawieniem receptyTVN24

Papierowe rozwiązanie?

Politycy partii rządzącej, po trwającej już tydzień aferze, przestali kwestionować, że był i jest problem z wypisywaniem recept. Teraz mają pretensje do lekarzy, że nie wypisywali recept papierowych. - Faktem jest, że jeden z systemów być może nie działał. Ja nie znam tej sprawy bardzo szczegółowo. Ale jako wieloletni dyrektor szpitala wiem, że jeżeli lekarz ma problemy z wypisaniem elektronicznej recepty, może ją wypisać papierowo - przekonywała w środę rano w TVN24 Józefa Szczurek-Żelazko z PiS.

Problem polega na tym, że lekarze od dawna nie mają już w gabinetach papierowych recept. - Część lekarzy nie korzysta z tych druków, dlatego że trzy lata temu wprowadzono e-recepty. Wykorzystaliśmy numery recept (papierowych - przyp. red.) i nie składamy wniosków (o nowe - przyp. red.), dlatego że e-recepta tak naprawdę znosi z nas ten obowiązek - tłumaczy Anna Bazydło. - Od czterech czy iluś lat nie wystawiam recept papierowych. Ja nie pisałam recepty od wielu lat. Od kiedy są e-recepty, to używam e-recept - dodaje Magdalena Flaga-Łuczkiewicz.

Aby lekarz mógł użyć papierowej recepty, musi ją wyprodukować, pobierając z systemu specjalne kody. Aby je otrzymać, musi wpisać służące do tego indywidualne numery.

- Niestety znowu zawodzi to chyba na etapie przygotowania. Gdybyśmy my i też osoby prowadzące placówki dostali informacje wcześniej, że będzie takie zapotrzebowanie na papierowe recepty, moglibyśmy się przygotować - uważa Anna Bazydło.

Nowa pani minister zdrowia wie, że jest kryzys z wypisywaniem recept, więc podrzuca lekarzom jeszcze jeden pomysł. "Teoretycznie można też wypisać receptę na siebie, nawet wykupić lek i temu pacjentowi podać" - powiedziała Katarzyna Sójka.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN