Psychiatrzy wciąż mają problemy z wystawianiem e-recept. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne chce zawieszenia przepisów

Źródło:
Fakty TVN
Psychiatrzy wciąż mają problemy z wystawianiem e-recept. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne chce zawieszenia przepisów
Psychiatrzy wciąż mają problemy z wystawianiem e-recept. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne chce zawieszenia przepisów
Marek Nowicki/Fakty TVN
Psychiatrzy wciąż mają problemy z wystawianiem e-recept. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne chce zawieszenia przepisówMarek Nowicki/Fakty TVN

Lekarze próbują, ale się nie udaje - system wystawiania recept na leki przeciwbólowe wciąż nie działa. Lekarze tracą na niego cenny czas i wciąż są na to dowody. A pacjenci tracą szansę, żeby dostać lek. To bałagan, który zostawił po sobie były już minister zdrowia Adam Niedzielski. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne domaga się zawieszenia stosowania przepisów, bo papierowa recepta wcale nie jest łatwym wyjściem z sytuacji.

Doktor Magdalena Flaga-Łuczkiewicz chciała wypisać receptę dla swojego pacjenta. - W piątek się nie udało, próbowałam wczoraj, się nie udało, no i teraz spróbowałam, dosłownie przed chwilą, z dwóch stron, i się nie udało - opowiada Magdalena Flaga-Łuczkiewicz, psychiatrka. System odrzucał też próby wypisania recepty przez psychiatrkę Annę Bazydło. We wtorek pacjent nie dostał leku. - Nie byłam w stanie poradzić sobie z częścią systemową po prostu oprogramowania gabinetowego. W dniu dzisiejszym spędziłam około półtorej godziny na próbach wystawienia tej recepty - wyjaśnia Anna Bazydło, lekarka, rezydentka psychiatrii. W końcu się udało.

Problem z wystawianiem recept jest tak poważny, że zebrał się w środę w tej sprawie Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (PTP). "Mamy informacje od lekarzy psychiatrów o ich trudnościach z wystawianiem leków psychotropowych i odurzających. Ta procedura zajmuje dużo czasu, a w części przypadków nie jest skuteczna - część pacjentów mających konta w IKP nie jest przygotowana na tę formę weryfikacji" - brzmi fragment oświadczenia PTP.

Polskie Towarzystwo Psychiatryczne domaga się zawieszenia przepisów, które utrudniają pracę lekarzom. Dodajmy, że Ministerstwo Zdrowia już we wtorek zawiesiło te przepisy dla szpitali i hospicjów, ale nie dla gabinetów psychiatrycznych. - Nie pojawiła się żadna instrukcja, jak mamy to robić i było to zupełnie coś nowego, z czym nagle ludzie, przychodząc do pracy 2 sierpnia, musieli się zetknąć. W związku z tym część pacjentów nie otrzymywała leków, które potrzebowali - dodaje doktor Maciej Matuszczyk, psychiatra i członek PTP.

Doktor de Rosier: Jestem psychiatrą. Potwierdzam, że w środę też miałem problem z wystawieniem recepty
Doktor de Rosier: Jestem psychiatrą. Potwierdzam, że w środę też miałem problem z wystawieniem receptyTVN24

Papierowe rozwiązanie?

Politycy partii rządzącej, po trwającej już tydzień aferze, przestali kwestionować, że był i jest problem z wypisywaniem recept. Teraz mają pretensje do lekarzy, że nie wypisywali recept papierowych. - Faktem jest, że jeden z systemów być może nie działał. Ja nie znam tej sprawy bardzo szczegółowo. Ale jako wieloletni dyrektor szpitala wiem, że jeżeli lekarz ma problemy z wypisaniem elektronicznej recepty, może ją wypisać papierowo - przekonywała w środę rano w TVN24 Józefa Szczurek-Żelazko z PiS.

Problem polega na tym, że lekarze od dawna nie mają już w gabinetach papierowych recept. - Część lekarzy nie korzysta z tych druków, dlatego że trzy lata temu wprowadzono e-recepty. Wykorzystaliśmy numery recept (papierowych - przyp. red.) i nie składamy wniosków (o nowe - przyp. red.), dlatego że e-recepta tak naprawdę znosi z nas ten obowiązek - tłumaczy Anna Bazydło. - Od czterech czy iluś lat nie wystawiam recept papierowych. Ja nie pisałam recepty od wielu lat. Od kiedy są e-recepty, to używam e-recept - dodaje Magdalena Flaga-Łuczkiewicz.

Aby lekarz mógł użyć papierowej recepty, musi ją wyprodukować, pobierając z systemu specjalne kody. Aby je otrzymać, musi wpisać służące do tego indywidualne numery.

- Niestety znowu zawodzi to chyba na etapie przygotowania. Gdybyśmy my i też osoby prowadzące placówki dostali informacje wcześniej, że będzie takie zapotrzebowanie na papierowe recepty, moglibyśmy się przygotować - uważa Anna Bazydło.

Nowa pani minister zdrowia wie, że jest kryzys z wypisywaniem recept, więc podrzuca lekarzom jeszcze jeden pomysł. "Teoretycznie można też wypisać receptę na siebie, nawet wykupić lek i temu pacjentowi podać" - powiedziała Katarzyna Sójka.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS