Przeżyli drugą wojnę światową, są przerażeni sytuacją w Ukrainie. "Mam fizyczny ból, kiedy patrzę na to wszystko"


Większość z nas wojnę zna jedynie z historii lub opowieści członków rodziny, znajomych - tych, którzy ją przeżyli. To trauma, która pozostawia ślad na całe życie. Śmierć bliskich, strach i niepokój o przyszłość. Ucieczka z domu, przymusowa emigracja i niepewność powrotu - teraz to spotyka mieszkańców Ukrainy, którzy walczą z rosyjską inwazją.

WOJNA ROSJA - UKRAINA. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

Ukraińskie rodziny schronienia przed wojną i poczucia bezpieczeństwa szukają między innymi w Polsce.

- Największe na mnie wrażenie zrobił widok dzieciaczka, dziewczynki, która musiała uciec ze swojego domu i niesie ze sobą pluszaka, misia - mówi Bogdan Bartnikowski, były więzień Auschwitz-Birkenau.

Bogdan Bartnikowski już kiedyś takie obrazy widział i wie, co czują dzieci, które muszą uciekać ze swojego domu i które już mają wspomnienia, jakich nie powinno mieć żadne dziecko na świecie.

- Te dzieci, które widzimy na granicy, nigdy nie zapomną tego, co ich spotkało w dzieciństwie. Ta wojna będzie się za nimi wlokła - zaznacza były więzień Auschwitz-Birkenau. - Dzisiejsze nieszczęście, które je dotyka, będzie trwało do śmierci - dodaje Anna Przedpełska-Trzeciakowska, uczestniczka Powstania Warszawskiego.

Oczy pełne łez, strach i lęk, gdy zaczynają wyć syreny - to codzienność dzieci, które zostały w Ukrainie. Na udostępnianych nagraniach apelują do agresora, by wycofał swoje wojska.

"Tak rodzi się nazizm"

O tym, co czuje dziecko, które musi ukrywać się pod ziemią, opowiedzieli nasi rozmówcy.

- Bałam się właśnie wtedy, kiedy było bombardowanie, kiedy była syrena - wspomina Krystyna Budnicka, ocalała z warszawskiego getta.

Ocalali niestety dobrze wiedzą, jak wygląda piekło na ziemi, bo doświadczyli okrucieństwa drugiej wojny światowej. Wojny, która miała nas wszystkich zaszczepić przed powtórką.

- Ja mam fizyczny ból, kiedy patrzę na to wszystko. Ja byłam pewna, kiedy wojna się skończyła, że ludzie się nauczą czegoś. A ja teraz patrzę i to się powtarza. To jest w ogóle dla mnie niewyobrażalne, że to się może znowu zdarzyć. Zdawało się, że to się z Hitlerem wszystko skończy - mówi Krystyna Budnicka.

Z takim samym przekazem prezydent Ukrainy zwraca się do wszystkich Żydów świata. Wołodymyr Zełenski, mówiąc o bombardowaniu ludności cywilnej, mordowaniu dzieci i kobiet, że podkreślił, że tak rodzi się nazizm.

- Was są miliony, miliony Żydów na całym świecie. Zobaczcie, co tu się dzieje. Tak rodzi się nazizm. Krzyczymy o zabijaniu pokojowo nastawionej ludności - mówił prezydent Ukrainy.

Rosyjska zbrodnia na ludzkości ukraińskiej jest sprawdzianem dla całego świata.

- Świat jest na rozdrożu. To jest wielka walka o wartości: czy w świat opowie się za wartościami, o których mówi, bo zawsze wszyscy mają gęby pełne wartości, czy interes - uważa Anna Przedpełska-Trzeciakowska, uczestniczka Powstania Warszawskiego.

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Roman Giertych nie wziął udział w głosowaniu nad projektami w sprawie aborcji w Sejmie. Twierdzi, że "z bardzo ważnej przyczyny". Sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw aborcji rozpocznie prace od wysłuchania publicznego. Dorota Łoboda, przewodnicząca komisji, chce oddać głos kobietom, a potem zająć się depenalizacją, czyli zniesieniem kar.

Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"

Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"

Źródło:
Fakty TVN

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

Banksy tworzy szablon, pryska farbą i znika, a wszyscy przystają i mówią: to jest wyjątkowe. W Londynie została otwarta wystawa, na której zgromadzono wyjątkowo dużą liczbę jego prac.

Dzieła Banksy'ego zebrane w kolekcję, którą można zobaczyć w Soho w Londynie

Dzieła Banksy'ego zebrane w kolekcję, którą można zobaczyć w Soho w Londynie

Źródło:
Fakty TVN

Żydowskie Muzeum Galicja na stałe wpisało się w polsko-żydowski krajobraz Krakowa. Już od 20 lat pokazuje przeszłość, nie pozwalając zapomnieć o niełatwej historii. Wystawy, warsztaty, ale także spotkania ze świadkami to dla młodzieży lekcja tolerancji. Muzeum, dbając o przeszłość, chce kształtować przyszłość, by - jak mówią pracownicy - historia nigdy więcej się nie powtórzyła.

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Szkoła Podstawowa numer 113 we Wrocławiu wprowadziła 1 kwietnia dla uczniów zakaz używania smartfonów - również na przerwach. Zakaz obowiązuje od kilkunastu dni.

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeśli państwo sobie nie radzi, potrzebujemy interwencji Unii Europejskiej - mówił w TVN24 Krzysztof Śmiszek, polityk Lewicy i wiceminister sprawiedliwości, wymieniając szereg spraw, które jego ugrupowanie będzie podnosić w nadchodzącej kampanii wyborczej. Pytany, czy sam będzie kandydował do europarlamentu, odparł: - Zobaczymy, jeśli się przydam, jestem do dyspozycji.

Śmiszek: będziemy mówili o prawach człowieka, o prawach kobiet, o płacy minimalnej

Śmiszek: będziemy mówili o prawach człowieka, o prawach kobiet, o płacy minimalnej

Źródło:
TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS