Przez Polski Ład samorządy stracą 11 miliardów złotych. "Nam nie chodzi o rekompensaty"

19.08.2021 | Przez Polski Ład samorządy stracą 11 miliardów złotych. "Nam nie chodzi o rekompensaty"
19.08.2021 | Przez Polski Ład samorządy stracą 11 miliardów złotych. "Nam nie chodzi o rekompensaty"
Fakty TVN
19.08.2021 | Przez Polski Ład samorządy stracą 11 miliardów złotych. "Nam nie chodzi o rekompensaty"Fakty TVN

Polski Ład zakłada podwyższenie kwoty wolnej od podatku, ale nie przewiduje tego, jak samorządom zostaną zrekompensowane zmniejszone z tego powodu przychody. Łącznie samorządy mogą stracić 11 miliardów złotych rocznie. - Nam nie chodzi o to, żeby dostawać rekompensaty, dotacje, żeby starać się o jakieś środki. Chodzi nam o to, żeby mieć stałe swoje dochody - wyjaśnia Aleksander Chęciński, prezydent Sosnowca.

- My się cieszymy, że pan premier w końcu z rządem zauważył, że jest problem - mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Każdy prezydent miasta, każdy samorządowiec, niezależnie od przynależności politycznej, z uwagą śledzi prace nad Polskim Ładem. Bo to, co jest w nim dziś, dla nich oznacza jedno - stratę. Jak przekonuje Jacek Karnowski, dla Sopotu strata wyniosłaby 28 milionów złotych, czyli siedem procent budżetu.

- 271 milionów złotych rocznie mniej. To tak, jakbyśmy obcięli 3/4 połączeń autobusowych i tramwajowych - porównuje Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Ostatnie wyliczenie, które mamy w ramach Związku Miast Polskich, mówią o kwocie ponad 80 milionów złotych - informuje Aleksander Chęciński, prezydent Sosnowca. - Świdnica straci 17 milionów złotych - twierdzi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Premier pod hasłem "samorządowy Polski Ład" przekonywał w środę, że miasta i miasteczka, które z niepokojem liczą straty, planując przyszłoroczny budżet, dostaną od rządu wsparcie. Na razie to jednak wyłącznie zapowiedź, na projekty ustaw trzeba poczekać

- Przekażemy 8 miliardów złotych jeszcze w czwartym kwartale na poczet wydatków przyszłorocznych. (...) Algorytm będzie sprawiedliwy - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Polski Ład uderzy w samorządy

Jednym z pierwszych krytyków propozycji premiera był do niedawna Jarosław Gowin, który napisał, że oferta premiera dla samorządów to ciąg dalszy uzależniania ich od władzy centralnej i arbitralnych decyzji.

- Nam nie chodzi o to, żeby dostawać rekompensaty, dotacje, żeby starać się o jakieś środki. Chodzi nam o to, żeby mieć stałe swoje dochody w ramach tak, jak to było do tej pory, środków w ramach PIT-u - wyjaśnia Aleksander Chęciński.

- Te zaproponowane rozwiązania rujnują samorządy i rujnują także polską przedsiębiorczość, polski kapitał - mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

W tej sprawie nie chodzi o politykę czy tradycyjny spór opozycji z rządem. Prezydenci dziesiątek polskich dużych i małych miast, apelując do premiera, walczą o pieniądze dla swoich mieszkańców. - Mimo tej obniżki podatków, zadbaliśmy o stan finansów samorządów w sposób właściwy - zapewnił premier.

- Doświadczenia są bardzo złe w tej materii. Dlatego, że dwie transze rządowych inwestycji regionalnych zupełnie nas ominęły. Były tam nadawane, gdzie byli znajomi królika. Jest to tak zwana korupcja polityczna - ocenia Jacek Karnowski.

Z samorządowcami w spotkał się też Donald Tusk. - Jak dzisiaj wiemy, bez żadnej wątpliwości, że samorządy każdego szczebla będą płaciły za to bardzo słoną cenę. Za ich pomysły i za ich obietnice - mówi były premier.

Z analizy Ministerstwa Finansów wynika, że samorządy na obniżkach podatków w ramach Polskiego Ładu stracą rocznie nawet 11 miliardów złotych.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

"Skoczysz mi po ampułeczki?" - tak mówił lekarz do koleżanki lekarki w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tych "ampułeczkach" miał być fentanyl, który lekarz miał sobie podawać w kroplówce podczas przyjmowania pacjentów na oddziale ratunkowym. Świadkowie twierdzą, że dyrektor szpitala doskonale o wszystkim wiedział.

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Źródło:
Fakty TVN

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS