Kampania w terenie powodem zawieszenia pracy Sejmu. Jak kandydaci korzystają z tego czasu?


W terenie, zamiast w Sejmie. PiS ruszyło z kampanią wyborczą w Polskę. Natomiast opozycja wnioskuje o dokończenie posiedzenia Sejmu w ciągu 10 dni. Pani marszałek zdecydowała, że czwartek to dzień pracy w kampanii, a nie na sali obrad Sejmu, więc sprawdzamy kto i jak z niego korzysta.

Pierwszy raz w historii polskiej polityki posiedzenie Sejmu zostanie dokończone po wyborach parlamentarnych. Do tej pory nie było sytuacji, kiedy ustępujący Sejm zbierał się i głosował już po wybraniu nowych posłów.

- Zarządzam przerwę w posiedzeniu do dnia 15 października 2019 roku do godziny 9.00 rano - ogłosiła marszałek Elżbieta Witek podczas obrad Sejmu w środę.

Niektórych posłów PiS-u można było dziś spotkać przy ulicy Wiejskiej. Mimo, że to kampania w terenie była oficjalnym powodem odwołania pracy Sejmu.

Zapytany o powody przerwania posiedzenia Sejmu Arkadiusz Mularczyk odpowiedział, że to pytanie należy kierować do marszałek Sejmu.

Posłowie, którzy po raz ostatni przed wyborami opuszczali sejmowe ławy po 13 października będą musieli jeszcze do nich wrócić.

- Chyba strach jest inspiratorem największym tego przeniesienia. Strach przed utratą władzy, strach przed rozliczeniami - stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz, obecny poseł i kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego do nowego Sejmu.

- Wiele takich sygnałów, przynajmniej w naszym klubie, było żebyśmy umożliwili kandydatom przeprowadzenie sprawnej, intensywnej kampanii - powiedział poseł Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu.

Jak kandydaci wykorzystają czas?

Redakcja "Faktów" TVN zapytała posłów podczas różnych kampanijnych wydarzeń w ich regionach, jak przerwa w obradach wpłynęła na ich kampanijny kalendarz - szczególnie o plany na czwartek i piątek.

- Ciesze się, że mogę chociaż kilka dni więcej być w terenie dzięki temu - powiedział Kazimierz Smoliński kandydat Prawa i sprawiedliwości do Sejmu. Krzysztof Truskolaski, kandydat Koalicji Obywatelskiej dodaje: - Gdyby to posiedzenie trwało trzy dni, nie zaburzyłoby to mojej aktywności.

- Będziemy mówić o programie, o propozycjach, o łączeniu Polaków - więc nie zmarnujemy tego czasu - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz. Ludowcy te dwa dni poza Sejmem wykorzystali do prezentacji swoich kandydatów w Łodzi.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński uczestniczył w czwartek w konwencji w Gdańsku. A część kandydatów tej partii brała udział w konferencji w ramach akcji z cysternami wstydu.

Natomiast liderka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska w czwartek rano brała udział w odsłonięciu pomnika premiera Tadeusza Mazowieckiego.

Wniosek o wznowienie obrad Sejmu

Pozostali kandydaci koalicji podzielili się na tych, którzy tak jak poseł Truskolaski ruszyli w teren, robiąc zakupy i pokazując skutki podwyżek cen. I na tych którzy w Sejmie organizowali liczne konferencje. W tym o wznowieniu obrad Sejmu jeszcze przed wyborami.

- Składamy wniosek o to żeby to posiedzenie Sejmu odbyło się wciągu najbliższych 10 dni. Posłowie opozycji są gotowi do pracy - powiedział Cezary Tomczyk, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu.

To jednak wniosek, który wśród polityków partii rządzącej nie znajdzie zwolenników. Prezes PiS-u na czwartkowej konwencji w Gdańsku apelował o mobilizację kandydatów i ich zwolenników. Przedstawiał przyszły plan gospodarczy, a w nim między innymi plan odbudowy stoczni. - Ostatnio została odkupiona od Ukraińców Stocznia Gdańska. Ja wiem, że to będzie bardzo trudne, ale ona zostanie odbudowana. Ona będzie budowała statki - mówił Jarosław Kaczyński.

Do wyborów pozostało 31 dni.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czy najbogatsza partia polityczna w Polsce powinna zwoływać konferencję prasową, by pokazać, co wysyła powodzianom? Przy okazji prezes PiS krytykował obecność przedstawicieli władz państwowych na terenach powodziowych. W dniu, w którym akurat pojechał tam prezydent Andrzej Duda.

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Źródło:
Fakty TVN

To historia aptekarzy z Głuchołazów - jednej z pierwszych miejscowości zniszczonych przez powódź. Nie mają wody, nie mają jak sprzątnąć swoich lokali, ale walczą o leki dla swoich pacjentów. Wielu straciło je w powodzi, a to dla nich kwestia zdrowia, a czasem nawet życia.

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw była ludzka solidarność w ratowaniu przed katastrofą, a teraz jest solidarność w sprzątaniu. Na miejscu pomagają także wolontariusze, nie tylko wojsko i służby. Wielu ludzi wysyła też dary. W całej Polsce zbierane są pieniądze dla powodzian.

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Procedury mają być maksymalnie uproszczone, a biurokracja ograniczona do minimum. Premier punktuje i urzędników, i samorządowców. Przypomina, by byli wśród ludzi. Słuchali i informowali, na jakie pieniądze mogą liczyć, gdzie mają się zgłaszać, jakie dokumenty przedstawiać. Zebraliśmy komplet takich podstawowych informacji.

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Powódź w Polsce uderzyła także w szkolnictwo. Dzisiaj nieczynnych było 431 szkół, przy czym część zdecydowała się na działanie online. Zniszczonych placówek, gdzie nie mogą się odbywać zajęcia, jest według naszych szacunków ponad dwieście - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra edukacji Barbara Nowacka.

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Źródło:
TVN24

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy planuje zaopatrzenie szpitali, które wcześniej otrzymały różnego typu urządzenia od WOŚP, w nowy sprzęt medyczny. - Fundacja kupi sprzęt między innymi za pieniądze, które teraz zbieramy - wyjaśnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jurek Owsiak.

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Źródło:
TVN24

Prezydent Wołodymyr Zełenski nie chce zdradzić, jaki to plan, dopóki osobiście nie przedstawi go Joe Bidenowi i Kamali Harris. Do Waszyngtonu Zełenski leci w przyszłym tygodniu. W tym tygodniu w Kijowie była szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Obiecała, że UE wesprze Ukrainę finansowo.

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To cios w serce rosyjskiej ofensywy. Eksplozje wywołały dosłownie trzęsienie ziemi, ale Rosjanie też atakują celnie, niszcząc ukraińską infrastrukturę. Tymczasem ukraińskie firmy coraz częściej zatrudniają kobiety, żeby uzupełnić wakaty w zawodach zazwyczaj wykonywanych przez mężczyzn.

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najpierw eksplodowały pagery członków Hezbollahu, potem ich krótkofalówki. Ludzie w Libanie masowo zaczęli pozbywać się urządzeń elektronicznych. Zniknęły one też z większości sklepów.

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS