Przemówienie Andrzeja Dudy z okazji Święta Wojska Polskiego. "Pan prezydent odzyskuje podmiotowość"


- To armia Rzeczpospolitej Polskiej, to nie jest niczyja armia prywatna - mówił podczas uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda. Jeśli adresatem tych słów był minister obrony, to stał tuż obok. Nie miał okazji, a może i chęci, by odpowiedzieć.

Wojskowa defilada była pokazem siły na lądzie i w powietrzu. Ulicami Warszawy przemaszerowało Wojsko Polskie i nasi sojusznicy. - Wielka chwila. Pan prezydent pokazuje, że jest zwierzchnikiem sił zbrojnych i tak powinno być - ocenia jedna z uczestniczek. I to właśnie prezydent był głównym bohaterem dzisiejszych uroczystości, bo to na jego wystąpienie czekali generałowie, żołnierze i weterani, a także politycy.

- Dobro wspólne, której niewyjętą częścią jest polska armia. To jest armia Rzeczypospolitej Polskiej, to nie jest niczyja armia prywatna. To jest armia, którą musimy wspólnie kształtować. To jest armia, dla której dobra musimy wspólnie pracować, bo to jest armia, która własną piersią broni Rzeczypospolitej - tak w dniu święta Wojska Polskiego mówił prezydent Andrzej Duda. A jednym z najważniejszych adresatów tych słów był stojący tuż obok minister obrony narodowej.

"Prezydent odzyskuje podmiotowość"

Prezydent dał we wtorek wyraźny sygnał, że o swój zagwarantowany w konstytucji wpływ na armię będzie walczył. I że nie chce - inaczej niż to miało miejsce do tej pory - być z pracy nad reformą amii wykluczany. - Mamy nadzieję, że opieka pana prezydenta nad siłami zbrojnymi będzie przynosiła efekty, na które liczymy - mówił po przemówieniu prezydenta Tadeusz Filipkowski, weteran Armii Krajowej.

- Wydaje mi się, że pan prezydent dobrze robi, że wprowadza pewien element umiarkowania i spokoju - ocenia z kolei były prezes Polskiej Akademii Nauk Michał Kleiber. Aby przejść z poziomu słów do poziomu decyzji minister obrony narodowej powinien wyjaśnić prezydentowi sprawę generała Jarosława Kraszewskiego, który podczas wtorkowych uroczystości był obecny publicznie po raz pierwszy od wybuchu sporu między prezydentem a szefem MON. Czarę goryczy tego konfliktu przelało odebranie najbliższemu wojskowemu u boku prezydenta dostępu do informacji niejawnych. Sprawa do dziś przez ministra nie została wyjaśniona.

- Pan prezydent odzyskuje podmiotowość. Jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, jest naszym prezydentem, ma największy mandat społeczny, ma prawo oczekiwać wyjaśnień co do nominacji generalskich - twierdzi Piotr Zgorzelski z PSL.

Milczenie ministra

Minister Antoni Macierewicz uciekł przed pytaniem o słowa prezydenta. Swoje życzenia złożył dziś żołnierzom w specjalnym nagraniu. - Dziękuję za ofiarną służbę. Raz jeszcze gratuluję tego wzmocnienia armii polskiej, którego dokonaliście w ciągu 18 ostatnich miesięcy - mówił. Odznaczony w środę został tylko jeden generał - dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie. Generał Hodges - z rąk prezydenta - otrzymał Krzyż Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. - Jestem szczególnie dumny, że mogłem być częścią tego procesu, gdy Polska i Stany Zjednoczone stawały się tak silnym i niezawodnym sojusznikiem dla siebie - mówił Frederick "Ben" Hodges. Prezydent Andrzej Duda nie powiedział dziś czy i kiedy podpisze wnioski o awanse generalskie zablokowane przed dniem Święta Wojska Polskiego.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

20 lat to szmat czasu, a 20 lat Polski w Unii Europejskiej to cała masa zmian i to w wielu dziedzinach. W ochronie zdrowia na przykład te zmiany są widoczne gołym okiem.

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Źródło:
Fakty TVN

"Mam raka, więc mów do mnie tak" - to hasło kampanii społecznej o tym, jak rozmawiać z osobą chorą na raka. W mediach społecznościowych Małgorzata Sajan oswaja temat raka i przełamuje stereotypy.

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Źródło:
Fakty TVN

Miejsce akcji to Lublin - gniazdo sokołów wędrownych, którym nadano imiona Wrotka i Czart. Wrotka złożyła jaja, po czym poleciała i zniknęła. Czart próbował wysadzić jaja. Pomogli ludzie. Udało się i wtedy wróciła Wrotka. Szczęście sokolej rodziny, niestety, nie trwało długo.

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Źródło:
Fakty TVN

W najbliższą niedzielę w Poznaniu wystartuje bieg Wings for Life. Odbędzie się on także w innych lokalizacjach w Polsce. Od lat biegi pod tą nazwą cieszą się dużą popularnością.

Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji

Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

- Proces rozliczenia i zmiany kadrowej idzie stanowczo zbyt wolno - stwierdził Leszek Miller. Były premier, gość "Faktów po Faktach", taką "generalną uwagę" skierował do gabinetu Donalda Tuska. Według Millera, rząd musi się "nauczyć rządzić bez prezydenta i omijać prezydenta, nawet balansując na granicy prawa". Ocenił także, że reakcje prezydenta Andrzeja Dudy podczas wystąpienia ministra Radosława Sikorskiego w Sejmie były "głupie i żenujące".

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

Źródło:
TVN24

"Zdrajcy!" - tak swój temat okładkowy tytułuje prestiżowy tygodnik "Der Spiegel". To ustalenia dziennikarzy na temat partii Alternatywa dla Niemiec - w skrócie AfD. "Der Spiegel" podaje wprost, że za strategią ugrupowania stoi Kreml. To kolejne doniesienia o powiązaniach AfD z wrogami Zachodu - nie tylko z Rosją, ale też z Chinami. Problem ukrytych wpływów Kremla na polityków jest nie tylko niemiecki.

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS