Przemówienie Andrzeja Dudy z okazji Święta Wojska Polskiego. "Pan prezydent odzyskuje podmiotowość"


- To armia Rzeczpospolitej Polskiej, to nie jest niczyja armia prywatna - mówił podczas uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda. Jeśli adresatem tych słów był minister obrony, to stał tuż obok. Nie miał okazji, a może i chęci, by odpowiedzieć.

Wojskowa defilada była pokazem siły na lądzie i w powietrzu. Ulicami Warszawy przemaszerowało Wojsko Polskie i nasi sojusznicy. - Wielka chwila. Pan prezydent pokazuje, że jest zwierzchnikiem sił zbrojnych i tak powinno być - ocenia jedna z uczestniczek. I to właśnie prezydent był głównym bohaterem dzisiejszych uroczystości, bo to na jego wystąpienie czekali generałowie, żołnierze i weterani, a także politycy.

- Dobro wspólne, której niewyjętą częścią jest polska armia. To jest armia Rzeczypospolitej Polskiej, to nie jest niczyja armia prywatna. To jest armia, którą musimy wspólnie kształtować. To jest armia, dla której dobra musimy wspólnie pracować, bo to jest armia, która własną piersią broni Rzeczypospolitej - tak w dniu święta Wojska Polskiego mówił prezydent Andrzej Duda. A jednym z najważniejszych adresatów tych słów był stojący tuż obok minister obrony narodowej.

"Prezydent odzyskuje podmiotowość"

Prezydent dał we wtorek wyraźny sygnał, że o swój zagwarantowany w konstytucji wpływ na armię będzie walczył. I że nie chce - inaczej niż to miało miejsce do tej pory - być z pracy nad reformą amii wykluczany. - Mamy nadzieję, że opieka pana prezydenta nad siłami zbrojnymi będzie przynosiła efekty, na które liczymy - mówił po przemówieniu prezydenta Tadeusz Filipkowski, weteran Armii Krajowej.

- Wydaje mi się, że pan prezydent dobrze robi, że wprowadza pewien element umiarkowania i spokoju - ocenia z kolei były prezes Polskiej Akademii Nauk Michał Kleiber. Aby przejść z poziomu słów do poziomu decyzji minister obrony narodowej powinien wyjaśnić prezydentowi sprawę generała Jarosława Kraszewskiego, który podczas wtorkowych uroczystości był obecny publicznie po raz pierwszy od wybuchu sporu między prezydentem a szefem MON. Czarę goryczy tego konfliktu przelało odebranie najbliższemu wojskowemu u boku prezydenta dostępu do informacji niejawnych. Sprawa do dziś przez ministra nie została wyjaśniona.

- Pan prezydent odzyskuje podmiotowość. Jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, jest naszym prezydentem, ma największy mandat społeczny, ma prawo oczekiwać wyjaśnień co do nominacji generalskich - twierdzi Piotr Zgorzelski z PSL.

Milczenie ministra

Minister Antoni Macierewicz uciekł przed pytaniem o słowa prezydenta. Swoje życzenia złożył dziś żołnierzom w specjalnym nagraniu. - Dziękuję za ofiarną służbę. Raz jeszcze gratuluję tego wzmocnienia armii polskiej, którego dokonaliście w ciągu 18 ostatnich miesięcy - mówił. Odznaczony w środę został tylko jeden generał - dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie. Generał Hodges - z rąk prezydenta - otrzymał Krzyż Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. - Jestem szczególnie dumny, że mogłem być częścią tego procesu, gdy Polska i Stany Zjednoczone stawały się tak silnym i niezawodnym sojusznikiem dla siebie - mówił Frederick "Ben" Hodges. Prezydent Andrzej Duda nie powiedział dziś czy i kiedy podpisze wnioski o awanse generalskie zablokowane przed dniem Święta Wojska Polskiego.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Przez bardzo długi czas byliśmy zależni od Amerykanów w naszej obronności. Teraz zaczynamy rozumieć, że powinniśmy sami odpowiadać za europejską obronność - powiedział unijny komisarz do spraw obrony Andrius Kubilius w "Faktach po Faktach" w TVN24. Powiedział przy tym, że rozwój militarny Chin "wymaga coraz więcej uwagi ze strony USA".

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS