Było 880 milionów, może być nawet 1,5 miliarda. Ile będzie kosztował przekop Mierzei?

03.05.2019 | Było 880 milionów, może być nawet 1,5 miliarda. Ile będzie kosztował przekop Mierzei?
03.05.2019 | Było 880 milionów, może być nawet 1,5 miliarda. Ile będzie kosztował przekop Mierzei?
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
03.05.2019 | Było 880 milionów, może być nawet 1,5 miliarda. Ile będzie kosztował przekop Mierzei?Jan Błaszkowski | Fakty TVN

Za niespełna trzy tygodnie minie termin składania ofert na pierwszy etap przekopu Mierzei Wiślanej, ale już wiadomo, że będzie drożej, niż miało być. Drożej o pół miliarda, a może jeszcze więcej.

Nowa nadmorska atrakcja turystyczna. Na majówkę otwarto teren po wycince lasu i to w miejscu, gdzie powstanie przekop Mierzei Wiślanej. Każdy może wejść i pospacerować wytyczoną ścieżką. Choć do podziwiania jest jeszcze bardzo droga daleka.

Zainteresowanie miejscem przyszłej budowy jest spore. Ciekawscy mogą wspiąć się na punkt widokowy, z którego widać Bałtyk i Zalew Wiślany.

Nawet 0,5 miliarda więcej

Rząd zaplanował kanał żeglugowy, który połączy Bałtyk z Zalewem Wiślanym i portem w Elblągu i to bez konieczności korzystania z rosyjskiej cieśniny. Inwestycja - według wyliczeń sprzed trzech lata - ma kosztować 880 milionów złotych. Jednak teraz sam zamawiający sugeruje, że przekop będzie droższy.

- Szacujemy, że to będzie kwota około miliard trzysta - mówi Anna Stelmaszyk-Świerczyńska z Urzędu Morskiego w Gdyni.

Firmy budowlane podbijają jednak stawkę i szacują, że przekop będzie kosztować nie o jedną trzecią, ale prawie dwa razy więcej.

- Spodziewamy się, że całość, wedle wyliczeń rynkowych, to będzie na poziomie miliarda pięciuset, miliarda sześciuset milionów złotych - mówi Jan Styliński z Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Potencjalni wykonawcy argumentują, że cena kanału musi być wyższa, bo wzrosły koszty pracy, podrożały materiały budowlane, a dodatkową cenę ma też ryzyko inwestycji, które związane jest z nieprzewidzianymi opóźnieniami, za które zapłaci wykonawca.

- To są opinie osób, fachowców z rynku budowlanego. Niemniej jednak my nie mamy takich informacji oficjalnych - stwierdza Magdalena Kierzkowska z Urzędu Morskiego w Gdyni.

Widok, jakiego nie było

Podbijanie stawki przez firmy budowlane odbywa się tuż przed otwarciem kopert z ofertami na przekop. Jak twierdzi specjalistka od inwestycji morskich - to może być forma nacisku na rząd. Nie tylko, by więcej zarobić, ale by uniknąć ryzyka przerwania budowy, gdyby okazała się ona nieopłacalna. Tak jak to bywało przy budowie dróg.

- Podwyżka na poziomie powyżej 50 proc. ceny, która jest ujęta w kontrakcie, już jest bardzo trudno uzasadnialna jeśli chodzi o przepisy zamówień publicznych - mówi Anna Kluczek-Kollár.

Rząd zaplanował otwarcie ofert na początek marca, a potem na połowę kwietnia. Pytań od firm budowlanych było tyle, że przesunięto termin na 8, a potem na 22 maja.

- Wszystko jest zgodnie z planem, ponieważ zgodnie z harmonogramem zakładaliśmy, że najpóźniej we wrześniu zostanie wyłoniony wykonawca - zapewnia Michał Kania z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Wcześniejsze prace są i tak niemożliwe ze względu na okres lęgowy ptaków.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Morski w Gdyni

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS