Przedsiębiorcy ze strefy nadgranicznej wciąż nie dostali obiecanej pomocy. "Tu jest walka o życie"

10.06.2022 | Przedsiębiorcy ze strefy nadgranicznej wciąż nie dostali obiecanej pomocy. "Tu jest walka o życie"
10.06.2022 | Przedsiębiorcy ze strefy nadgranicznej wciąż nie dostali obiecanej pomocy. "Tu jest walka o życie"
Paweł Płuska | Fakty TVN
10.06.2022 | Przedsiębiorcy ze strefy nadgranicznej wciąż nie dostali obiecanej pomocy. "Tu jest walka o życie"Paweł Płuska | Fakty TVN

Od 1 lipca na Podlasie i Lubelszczyznę wróci normalność. Nie będzie stref z zakazem wjazdu, z wyjątkiem pasa tuż przy samej granicy. Ci, którzy przetrwali ostatnie 10 miesięcy, będą mogli otworzyć biznesy i zaprosić turystów. Wielu obiecanej pomocy od państwa nie dostało, bo rząd nie spieszy się z wnioskiem do Komisji Europejskiej.

Przy wjeździe do strefy przy granicy z Białorusią wciąż obowiązują obostrzenia. Jednak już nie potrwa to długo. 1 lipca niemal wszędzie zostaną zniesione. - Kończymy budowę zapory na granicy polsko-białoruskiej. Chcemy przywracać normalność na pograniczu, na Podlasiu - poinformował Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji z PiS.

Strefa była zamknięta od września. Z powodu napiętej sytuacji migracyjnej na granicy w styczniu ruszyła budowa 186-kilometrowego płotu. - W tej chwili przęsła ustawione są na odcinku już ponad 130 kilometrów i trwają odbiory techniczne kilku odcinków równocześnie - mówi por. Anna Michalska, rzeczniczka prasowa Komendy Głównej Straży Granicznej.

Fizyczna bariera ma być gotowa do końca czerwca. Kolejne trzy miesiące będzie budowana zapora elektroniczna. To właśnie dlatego nadal będzie obowiązywała wąska, 200-metrowa strefa zamknięta przy granicy.

Problemy przedsiębiorców

Pozostałe obszary nadgraniczne Podlasia i Lubelszczyzny będą otwarte dla turystów.

Hotelarze i restauratorzy z tych obszarów nadal czekają na obiecaną pomoc. By ją dostali, potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej, ale Ministerstwo Rozwoju nie złożyło wniosku do Brukseli. - Warszawa, generalnie rzecz biorąc, ma wszystko w głębokim poważaniu. Mówię tutaj o Ministerstwie Rozwoju - komentuje Marek Czarny, który prowadzi hotel "Białowieski".

Przedsiębiorcy byli w Sejmie. Spotykali się z posłami i przedstawicielami Ministerstwa Sportu i Turystyki, a także Ministerstwa Rozwoju, które na pytania redakcji "Faktów" TVN odpowiedziało, że wstępne pismo do Komisji Europejskiej wysłało, a teraz pozostaje z Komisją w dialogu.

Jak przekonuje poseł PO Robert Tyszkiewicz, takie zapewnienia ministerstwa nikogo nie uspokajają. - Tu jest walka o życie. Po prostu. Tu ludzie walczą o życie, nie mają już się dokąd cofnąć, bo wydali już wszystkie oszczędności. Nie widzą żadnych perspektyw, bo rząd też tych perspektyw nie pokazuje - twierdzi.

Jedyna nadzieja, że z początkiem wakacji przyjadą turyści, by odkrywać Podlasie.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS