"Są to biura, które mają zadłużenie". Co warto sprawdzić przed wyjazdem na wakacje

30.06.2017 | "Są to biura, które mają zadłużenie". Co warto sprawdzić przed wyjazdem na wakacje
30.06.2017 | "Są to biura, które mają zadłużenie". Co warto sprawdzić przed wyjazdem na wakacje
Robert Jałocha | Fakty TVN
30.06.2017 | "Są to biura, które mają zadłużenie". Co warto sprawdzić przed wyjazdem na wakacjeRobert Jałocha | Fakty TVN

Polskie biura podróży są zadłużone łącznie na kwotę 3,5 miliona złotych - wynika z raportu opublikowanego przez jedno z Biur Informacji Gospodarczej. Przed wyjazdem na wakacje zawsze warto sprawdzić sytuację finansową firmy, z której usług zamierzamy skorzystać.

Zapytaliśmy 20 osób udających się na wakacje na Rodos, czy przed wylotem sprawdzili kondycję finansową swojego biura podróży. "Tak" odpowiedziało 5 osób. Dla 15 urlopowiczów kondycja finansowa biura podróży pozostawała tajemnicą. - Zaufałem po prostu osobie, która mi to sprzedawała - przyznaje jeden z podróżnych.

Przy wyborze wakacji nie powinno się jednak liczyć tylko zaufanie. Dlatego jedno z Biur Informacji Gospodarczej przygotowało raport o biurach podroży i organizatorach wypoczynku, którzy oprócz oferty wakacyjnej, mają także długi.

- Trudno powiedzieć, czy tym podmiotom, które się znajdują w naszej bazie, grozi upadłość, natomiast śmiało można powiedzieć, że są to biura, które mają zadłużenie - tłumaczy Agnieszka Salach z ERIF Biura Informacji Gospodarczej.

3,5 miliona złotych długu

Najbardziej zadłużone są biura działające w województwach śląskim (łączne zadłużenie biur podróży to ponad 838 tys. złotych), małopolskim (ponad 691 tys. zł.) i mazowieckim (ponad 604 tys. zł). Czwarte miejsce województwa łódzkiego w zestawieniu to zasługa rekordzisty - biura, którego dług wynosi ponad 311 tysięcy złotych.

- Najczęściej biura podroży zalęgają z płatnością za rachunki telefoniczne i za multimedia. Na drugim miejscu mamy umowy kredytów - wymienia Agnieszka Salach. - Od 2015 roku liczba zadłużonych biur podroży wzrosła w naszej bazie o 18 procent - dodaje.

By zobowiązanie znalazło się na liście długów, jego wartość musi przekraczać tysiąc złotych, a czas, w którym nie zostało uregulowane, wynosić musi co najmniej 60 dni. Biuro Informacji Gospodarczej, które przygotowało raport, ma obecnie 366 takich spraw. Łączna wartość długów to blisko trzy i pół miliona złotych.

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Przedstawiciele organizacji turystycznych twierdzą, że dziś ryzyko dużych problemów dla klientów wynikających z upadku biura podroży jest zdecydowanie mniejsze.

- Klienci na pewno nie stracą pieniędzy. Może stracą nerwy, ale jeżeli chodzi o sprawy finansowe, to w 100 procentach są zabezpieczeni - uspokaja Krystyna Papiernik ze Śląskiej Izby Turystyki. Jest tak między innymi dzięki Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, który działa od 8 miesięcy.

Nie wiadomo jednak jak się sprawdzi, gdy będzie potrzebny. - Mam nadzieję, że nie zobaczymy jak to działa w najbliższym czasie - mówi Radosław Damasiewicz z bura podróży Travel Planet.

By się o tym nie przekonywać, warto sprawdzić nie tylko informacje o zadłużeniu biura podróży, z którego usług zamierzamy skorzystać. Sytuacje firm organizujących wakacyjne wyjazdy można zweryfikować na rządowej stronie turystyka.gov.pl.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pojawia się nadzieja dla osób korzystających z respiratora, które mogłyby bez bez niego żyć, ale wydaje im się, że to niemożliwe. Pani Zofia też tak myślała, ale się zawzięła, a jej życie wygląda już zupełnie inaczej. Podobnie jest w przypadku pani Danuty. To wszystko dzięki pomocy lekarzy, rehabilitantów i psychoterapeutów.

Panie Zofia i Danuta cieszą się z życia bez respiratora. To wszystko dzięki pomocy lekarzy i rehabilitacji

Panie Zofia i Danuta cieszą się z życia bez respiratora. To wszystko dzięki pomocy lekarzy i rehabilitacji

Źródło:
Fakty TVN

Kampania nabiera tempa, chociaż jeszcze nieoficjalnie. Najnowszy sondaż prezydencki pokazuje, że niezdecydowanych wyborców jest aż ponad 15 procent i wśród tych niezdecydowanych jest sporo rozczarowanych kobiet.

Sondaż prezydencki: coraz więcej kobiet w grupie niezdecydowanych wyborców. "To jest żółta kartka"

Sondaż prezydencki: coraz więcej kobiet w grupie niezdecydowanych wyborców. "To jest żółta kartka"

Źródło:
Fakty TVN

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - to utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Los Angeles wciąż szaleją pożary. Ci, których domy nie spłonęły, pomagają tym, którzy zostali bez niczego. W akcjach pomocy biorą udział Polacy, organizują zbiórki i przekazują dary.

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Karol Nawrocki powiedział, że "dziś nie widzi Ukrainy w żadnej strukturze - ani w Unii Europejskiej, ani w NATO". W "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że "pomyliły mu się wektory", a ta wypowiedź oznacza, że jest "bliżej Kremla, a nie walczącej z Kremlem Ukrainy". - Widać ewidentnie, że Karol Nawrocki skręca w prawo. Po co on to robi? Tylko po to, żeby w drugiej turze wyborów zgarnąć wyborców Konfederacji - mówiła z kolei Magdalena Sroka (PSL, Trzecia Droga).

"Panu Nawrockiemu pomyliły się wektory"

"Panu Nawrockiemu pomyliły się wektory"

Źródło:
TVN24

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To, jak bardzo wielowymiarowa jest sprawa odpowiedzialności za sytuację w Strefie Gazy, pokazuje historia Amal, architekt, która w dniu napadu Hamasu na Izrael urodziła swojego drugiego syna. Kobieta w najtrudniejszym momencie, gdy rozpętała się wojna, została sama z dwójką małych dzieci. Drugi rok stara się ocalić je przed śmiercią głodową lub w bombardowaniu. Historia, którą nam opowiedziała, mocno odbiega od oficjalnej narracji Izraela o tym, że w ramach walki z Hamasem nie atakuje cywilów.

Urodziła syna w dniu ataku Hamasu na Izrael. "Obudził mnie huk eksplozji"

Urodziła syna w dniu ataku Hamasu na Izrael. "Obudził mnie huk eksplozji"

Źródło:
jzb/dln