Protesty wciąż trwają. "Pokazaliśmy, czym jest społeczeństwo obywatelskie"

24.07.2017 | Protesty wciąż trwają. "Pokazaliśmy czym jest społeczeństwo obywatelskie"
24.07.2017 | Protesty wciąż trwają. "Pokazaliśmy czym jest społeczeństwo obywatelskie"
Maciej Knapik | Fakty TVN
24.07.2017 | Protesty wciąż trwają. "Pokazaliśmy czym jest społeczeństwo obywatelskie"Maciej Knapik | Fakty TVN

Przez kilka ostatnich dni, o weto prezydenta prosiły tłumy przed Pałacem Prezydenckim. W poniedziałek na Krakowskim Przedmieściu także było wiele osób. Jedni dziękują, inni nie dowierzają, jeszcze inni czekają na trzecie weto, dotyczące ustawy o ustroju sądów powszechnych. To wyjątkowo gorący początek tygodnia. Na pierwszym planie ludzie, którzy mieli czas, siły i chęci na na obywatelski sprzeciw.

Policja w poniedziałek po południu usuwała manifestujących sprzed siedziby PiS na Nowogrodzkiej, bo protesty nadal się odbywały. Domagali się trzeciego weta wobec ustawy o sądach powszechnych. - Sędziami będą ludzie wskazani przez Ziobrę - mówił Paweł Kasprzak z Obywateli RP. - Bardzo ważna, z obywatelskiego punktu widzenia, ustawa leży na biurku prezydenta - dodał Rafał Suszek z tej samej organizacji.

Także przed Pałacem Prezydenckim mówiono, że trzecie weto jest konieczne. - Dwa razy chylę czoła przed panem prezydentem, ale chciałbym jeszcze raz - powiedział jeden z protestujących. - Czekamy na trzecie weto - dodała inna.

Jednak wyraźnie odczuwało się tu ulgę i satysfakcję. - Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy - cytowała polski hymn kolejna uczestniczka manifestacji.

Manifestanci mówili, że pokazali, iż pokojowe protesty dają efekt. - Pokazaliśmy, czym jest społeczeństwo obywatelskie, a to się Polakom nie udawało od dawna - mówiła protestująca.

Była też obecna podejrzliwość. - Jeżeli to jest gra obliczona na efekt, że w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku rozejdziemy się do domów i uznamy, że jest wszystko w porządku, to tak nie jest - mówił Andrzej Brzozowski ze stowarzyszenia "Tama".

Niedowierzanie było po obu stronach, bo na miejscu protestów pojawili się również zwolennicy zmian w sądach. Nie dowierzają prezydenckiemu wetu, ale mimo tego wciąż go popierają. - Nie dowierzam, że prezydent to zawetował - powiedział jeden z popierających regulacje proponowane przez PiS.

Nadzieja na zmiany

Przeciwnicy partii rządzącej mają nadzieję, że to początek końca PiS i wejście w nową polityczną rzeczywistość. - Coś tam pęka w środku i prezydent Duda pokazał, że również na zewnątrz - mówił protestujący przed Pałacem Prezydenckim.

Bardzo wyraźne było żądanie wobec opozycji. - To chwila, która została dana opozycji, żeby wypełniła obietnice zjednoczenia - mówił inny uczestnik protestu.

Protestujący uważają, że weto było obowiązkiem Andrzeja Dudy, więc niektórzy mówili z przekąsem. - Bardzo dziękuję, że prezydent nie złamał konstytucji. To jest nadzwyczajne - kpiła uczestniczka manifestacji.

Demonstrujący doceniają jednak niezależną i samodzielną decyzję prezydenta. - Szacun, że się postawił - mówiła jedna z protestujących

Równocześnie może to oznaczać przełom w stosunkach Duda-Kaczyński. - Jeśli nawet się poświęcił i nie ma szans na ponowną elekcję, to zapisał historyczną kartę - mówiła inna protestująca.

- Prezydent swoją postawą dowiódł, że ja mam nadzieję, by nadal móc żyć w wolnej Polsce - powiedział kolejny uczestnik manifestacji.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS