Protesty przed Sejmem przeciw nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym

18.07.2018 | Protesty przed Sejmem przeciw nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym
18.07.2018 | Protesty przed Sejmem przeciw nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym
Maciej Knapik | Fakty TVN
18.07.2018 | Protesty przed Sejmem przeciw nowelizacji ustawy o Sądzie NajwyższymMaciej Knapik | Fakty TVN

Obywatele znów przed Sejmem - w obronie wolnych sądów i w proteście przeciw zatrzaskiwaniu sejmowych drzwi. "Czy stać nas na to, by tu być 3 dni?" - pada pytanie, a zgromadzeni odpowiadają - "tak".

To miał być protest na tak zwanej ziemi zakazanej, czyli na dziedzińcu sejmowym. Zdaniem manifestujących - bezprawnie zamkniętym przez marszałka Sejmu.

Pikieta trwała przez cały dzień. Chwilami mniej, chwilami bardziej liczna. Protest dotyczy kolejnych nowelizacji ustaw sądowych. Zdaniem aktorki Joanny Szczepkowskiej to, co robi Prawo i Sprawiedliwość, to jest "napad na państwo".

Gdy posłowie opozycji byli nagradzani brawami, to tych z PIS-u witano okrzykami "hańba" i "zdrajca". Poseł Kornel Morawiecki, ojciec premiera, przez chwilę był zatrzymany przez protestujących. Potem organizatorzy wyraźnie potępili jakąkolwiek agresję. - Nic nikomu nie zagraża z naszej strony - tłumaczył Paweł Kasprzak z Obywateli RP.

"Nie będę stwarzał precedensów"

Z uwagi na te wydarzenia kancelaria Sejmu wstrzymała wydawanie przepustek jednorazowych. - Komuś zależało na tym, żeby taki rozgardiasz wprowadzić - tłumaczył Andrzej Grzegrzółka z Centrum Informacyjnego Sejmu.

Ale ostatecznie, kilku pikietującym, udało się dostać na teren Sejmu. Na transparencie, niesionym z posłami opozycji, znalazło się żądanie wykonania zaleceń Komisji Europejskiej.

Kilku osobom z KOD-u udało się wejść na zaproszenie Platformy do budynku, ale na obrady sejmowych komisji już nie. - Piotrowicz nie wyraża zgody na wpuszczenie organizacji pozarządowych - mówił poseł Michał Szczerba z PO.

- Nic nie blokuję, ale nie będę stwarzał precedensów - odpowiedział Stanisław Piotrowicz, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Prace nad ustawami sejmowymi przeniesiono na jutro. Zdaniem pikietujących - celowo. By osłabić protesty.

Na ścianach Sejmu pojawiło się graffiti "czas na sąd". Doszło też do zatrzymań i były próby wdarcia się na teren Sejmu.

Protestujący mają wrócić przed parlament w czwartek, a członkowie KOD-u znów mają spróbować wejść na posiedzenie sejmowej komisji.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS