Na zabiegi czekali pół roku, odchodzą z kwitkiem. Fizjoterapeuci poszli na zwolnienia

16.05.2019 | Niektórzy na zabiegi czekali pół roku, odchodzą z kwitkiem. Fizjoterapeuci poszli na zwolnienia
16.05.2019 | Niektórzy na zabiegi czekali pół roku, odchodzą z kwitkiem. Fizjoterapeuci poszli na zwolnienia
Marek Nowicki | Fakty TVN
16.05.2019 | Niektórzy na zabiegi czekali pół roku, odchodzą z kwitkiem. Fizjoterapeuci poszli na zwolnieniaMarek Nowicki | Fakty TVN

W szpitalach w Bełchatowie, Żywcu i Tarnowskich Górach nie ma fizjoterapeutów. W ramach protestu poszli na zwolnienia lekarskie. W przyszłym tygodniu mają głodować.

Od środy wiele oddziałów fizjoterapii wygląda podobnie - zero pracowników, zero pacjentów.

- W dniu dzisiejszym wszyscy są nieobecni - mówi Witold Tomaszewski ze Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie.

Od środy niemal czterystu pacjentów nie zostało przyjętych na fizjoterapię w Żywcu. Każdego dnia szpital musi odmawiać pomocy dwustu osobom. Każdy z pacjentów czekał na zabieg pół roku. To bardzo długo. Każdy dzień opóźnienia pogarsza ich stan zdrowia. Kiedy teraz zostaną przyjęci? Nie wiadomo.

- Pacjenci się zgłaszają i otrzymują informację, że nie będą dzisiaj mieć zabiegów. Myślę, że w przyszłości będzie to problem, żeby ich do kolejki, która i tak jest półroczna, przyjąć w oczekiwaniu na te usługi - mówi Antoni Juraszek ze szpitala powiatowego w Żywcu.

Paraliż

W Górnośląskim Centrum Rehabilitacji "Repty" w Tarnowskich Górach na stu trzydziestu sześciu fizjoterapeutów choruje od środy stu dwudziestu dziewięciu. Pracuje więc siedmiu. To oznacza paraliż placówki. Puste są sale rehabilitacyjne, opustoszał basen.

- To jest bardzo trudna sytuacja, zwłaszcza dla szpitala rehabilitacyjnego - przyznaje dr n. med. Wiesław Rycerski.

Pacjenci, przynajmniej niektórzy, są na razie wyrozumiali.

"Sytuacja jest tragiczna"

Fizjoterapeuci prowadzą ogólnopolski protest. W zeszłym tygodniu nie przyszli do pracy, bo oddawali krew. Od poniedziałku zapowiadają głodówkę.

- My jako związek i nie tylko jako związek informowaliśmy o tym wcześniej. Sytuacja jest tragiczna, jeżeli chodzi o system, w którym pracują fizjoterapeuci. Fizjoterapeuci dzisiaj są przepracowani. Stało się to, co się stało. To jest dopiero wierzchołek góry lodowej - mówi Tomasz Dybek, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii.

Fizjoterapeuci domagają się podwyżek podobnych do tych, które otrzymały pielęgniarki. Dyrektorzy szpitali jednak bezradnie rozkładają ręce.

- Zwracaliśmy się z tą sprawą do oddziału NFZ, do pana prezesa centrali w ministerstwie, że ryczałt nie przelicza faktycznie wykonanych usług. I to jest dla mnie największym problemem, bo zupełnie nie posiadam środków, by żeby tych pozostałych pracowników wynagradzać - mówi Antoni Juraszek ze szpitala powiatowego w Żywcu.

Ciąg dalszy rozmów fizjoterapeutów z rządem w poniedziałek w ramach obrad zespołu trójstronnego.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS