Jak wyglądają relacje prezydent-PiS po prezentacji projektów ustaw o sądownictwie? "Kukiz, jak i PiS i Duda, jedzą sobie z dzióbków"

25.09.2017 | Jak wyglądają relacje prezydent-PiS po prezentacji projektów ustaw o sądownictwie? "Kukiz, jak i PiS i Duda, jedzą sobie z dzióbków"
25.09.2017 | Jak wyglądają relacje prezydent-PiS po prezentacji projektów ustaw o sądownictwie? "Kukiz, jak i PiS i Duda, jedzą sobie z dzióbków"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
25.09.2017 | Jak wyglądają relacje prezydent-PiS po prezentacji projektów ustaw o sądownictwie? "Kukiz, jak i PiS i Duda, jedzą sobie z dzióbków"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Prezydent robi krok naprzód, ale czy po drodze z PiS? Czy te dwa projekty, po dwóch wetach, ważą tyle, ile partia rządząca może unieść? Czy zaważą na relacjach z prezesem? - Mamy daleko idące różnice zdań - mówił wprost Jarosław Kaczyński w prasowym wywiadzie. Po tym, co w poniedziałek zdecydował prezydent, pojawia się pytanie, czy mamy jeszcze w Polsce wojnę, czy już rozejm.

Policja zabezpieczała w poniedziałek siedzibę PiS, jednak tylko przed planowaną demonstracją w obronie polskiego karpia. Polityczni komentatorzy, także ci kiedyś związani z tą partią, jeszcze rano mówili o "wojnie na górze".

- Dzisiejszy dzień może być przełomowy w tym sensie, że może się okazać, iż definitywnie tę wojnę na górze już mamy. Moim zdaniem zresztą, już mamy ją od kilku miesięcy - powiedział Paweł Kowal, politolog z Polskiej Akademii Nauk i były polityk. - Można już, prawie stuprocentowo powiedzieć, że Jarosław Kaczyński nie poprze Andrzeja Dudy w 2020 roku. I to jest fakt polityczny. Obaj politycy już to wiedzą - ocenił politolog i były europoseł Marek Migalski.

Prezes i premier w mediach

Jarosław Kaczyński uprzedził wystąpienie prezydenta wywiadem dla tygodnika "Sieci Prawdy", w którym sformułował pytania i wątpliwości dotyczące Andrzeja Dudy. Prezes PiS-u mówił tak: "musimy odpowiedzieć na pytanie, o działanie prezydenta; musimy wiedzieć, czy możemy iść do przodu, czy możliwe są kolejne zmiany, czy na razie więcej nie zdołamy w Polsce naprawić".

Także premier Beata Szydło zastanawiała się nad motywami prezydenta. - Na pewno weta pana prezydenta w tak kluczowej reformie, jaką jest reforma sądownictwa, dały taki asumpt do zastanowienia, dlaczego tak się stało. Tym bardziej, że trudno znaleźć uzasadnienie i wytłumaczenie, które mogłoby przekonać, że one były potrzebne - mówiła szefowa rządu w Radiu Kraków.

Andrzej Duda w odpowiedzi przypomniał tylko, że w projektach PiS najbardziej nie podobała mu się rola ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, którym obecnie jest Zbigniew Ziobro. - Jednym z tych elementów była ogromna władza nad Sądem Najwyższym prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości - zaznaczył prezydent.

"Rozumiemy, że intencje pana prezydenta były dobre"

Przez kilka godzin, politycy PiS-u i jego sojuszników unikali oceny prezydenckich projektów, uciekając od dziennikarzy. Jednak już w tym momencie było jasne, że PiS z umiarkowanym, ale jednak zadowoleniem, może zakomunikować Jarosławowi Kaczyńskiemu, że nie ma wątpliwości, czy Andrzej Duda wyszedł naprzeciw oczekiwaniom PiS czy opozycji.

- Byliśmy trochę zaskoczeni, ale rozumiemy, że intencje pana prezydenta były dobre - ocenił Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu. - Jeżeli w ogóle było można mówić o jakimś kryzysie, ja uważam, że to były raczej naturalne różnice zdań, ale właśnie jesteśmy na najlepszej drodze do tego, by je przezwyciężyć - podkreślił wicepremier Jarosław Gowin. -

- Zarówno Kukiz, jak i PiS i Duda, jedzą sobie z dzióbków, robią sobie teatr, że niby dyskutują. Wszystko moim zdaniem jest dawno dogadane i to jest tylko tworzenie wrażenia, że prezydent Duda konsultuje - skomentował Ryszard Petru z Nowoczesnej.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jeśli nic się nie zmieni, to prawdopodobnie co piąty z nas na jakimś etapie życie usłyszy diagnozę: nowotwór. Co roku w całej Unii Europejskiej słyszy ją ponad dwa i pół miliona osób. Ale wcześnie wykryty to nie jest wyrok. Dlatego lekarze zachęcają do badań.

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych.  "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych. "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Źródło:
Fakty TVN

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS