Jak wyglądają relacje prezydent-PiS po prezentacji projektów ustaw o sądownictwie? "Kukiz, jak i PiS i Duda, jedzą sobie z dzióbków"

25.09.2017 | Jak wyglądają relacje prezydent-PiS po prezentacji projektów ustaw o sądownictwie? "Kukiz, jak i PiS i Duda, jedzą sobie z dzióbków"
25.09.2017 | Jak wyglądają relacje prezydent-PiS po prezentacji projektów ustaw o sądownictwie? "Kukiz, jak i PiS i Duda, jedzą sobie z dzióbków"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
25.09.2017 | Jak wyglądają relacje prezydent-PiS po prezentacji projektów ustaw o sądownictwie? "Kukiz, jak i PiS i Duda, jedzą sobie z dzióbków"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Prezydent robi krok naprzód, ale czy po drodze z PiS? Czy te dwa projekty, po dwóch wetach, ważą tyle, ile partia rządząca może unieść? Czy zaważą na relacjach z prezesem? - Mamy daleko idące różnice zdań - mówił wprost Jarosław Kaczyński w prasowym wywiadzie. Po tym, co w poniedziałek zdecydował prezydent, pojawia się pytanie, czy mamy jeszcze w Polsce wojnę, czy już rozejm.

Policja zabezpieczała w poniedziałek siedzibę PiS, jednak tylko przed planowaną demonstracją w obronie polskiego karpia. Polityczni komentatorzy, także ci kiedyś związani z tą partią, jeszcze rano mówili o "wojnie na górze".

- Dzisiejszy dzień może być przełomowy w tym sensie, że może się okazać, iż definitywnie tę wojnę na górze już mamy. Moim zdaniem zresztą, już mamy ją od kilku miesięcy - powiedział Paweł Kowal, politolog z Polskiej Akademii Nauk i były polityk. - Można już, prawie stuprocentowo powiedzieć, że Jarosław Kaczyński nie poprze Andrzeja Dudy w 2020 roku. I to jest fakt polityczny. Obaj politycy już to wiedzą - ocenił politolog i były europoseł Marek Migalski.

Prezes i premier w mediach

Jarosław Kaczyński uprzedził wystąpienie prezydenta wywiadem dla tygodnika "Sieci Prawdy", w którym sformułował pytania i wątpliwości dotyczące Andrzeja Dudy. Prezes PiS-u mówił tak: "musimy odpowiedzieć na pytanie, o działanie prezydenta; musimy wiedzieć, czy możemy iść do przodu, czy możliwe są kolejne zmiany, czy na razie więcej nie zdołamy w Polsce naprawić".

Także premier Beata Szydło zastanawiała się nad motywami prezydenta. - Na pewno weta pana prezydenta w tak kluczowej reformie, jaką jest reforma sądownictwa, dały taki asumpt do zastanowienia, dlaczego tak się stało. Tym bardziej, że trudno znaleźć uzasadnienie i wytłumaczenie, które mogłoby przekonać, że one były potrzebne - mówiła szefowa rządu w Radiu Kraków.

Andrzej Duda w odpowiedzi przypomniał tylko, że w projektach PiS najbardziej nie podobała mu się rola ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, którym obecnie jest Zbigniew Ziobro. - Jednym z tych elementów była ogromna władza nad Sądem Najwyższym prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości - zaznaczył prezydent.

"Rozumiemy, że intencje pana prezydenta były dobre"

Przez kilka godzin, politycy PiS-u i jego sojuszników unikali oceny prezydenckich projektów, uciekając od dziennikarzy. Jednak już w tym momencie było jasne, że PiS z umiarkowanym, ale jednak zadowoleniem, może zakomunikować Jarosławowi Kaczyńskiemu, że nie ma wątpliwości, czy Andrzej Duda wyszedł naprzeciw oczekiwaniom PiS czy opozycji.

- Byliśmy trochę zaskoczeni, ale rozumiemy, że intencje pana prezydenta były dobre - ocenił Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu. - Jeżeli w ogóle było można mówić o jakimś kryzysie, ja uważam, że to były raczej naturalne różnice zdań, ale właśnie jesteśmy na najlepszej drodze do tego, by je przezwyciężyć - podkreślił wicepremier Jarosław Gowin. -

- Zarówno Kukiz, jak i PiS i Duda, jedzą sobie z dzióbków, robią sobie teatr, że niby dyskutują. Wszystko moim zdaniem jest dawno dogadane i to jest tylko tworzenie wrażenia, że prezydent Duda konsultuje - skomentował Ryszard Petru z Nowoczesnej.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS