Prokuratura wzywa Donalda Tuska w roli świadka. "Polityczna zemsta"

13.03.2017 | Prokuratura wzywa Donalda Tuska w roli świadka. "Polityczna zemsta"
13.03.2017 | Prokuratura wzywa Donalda Tuska w roli świadka. "Polityczna zemsta"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
13.03.2017 | Prokuratura wzywa Donalda Tuska w roli świadka. "Polityczna zemsta"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Prokuratura w Warszawie wzywa szefa Rady Europejskiej na najbliższą środę. Ma zeznawać w śledztwie przeciwko byłym szefom kontrwywiadu, oskarżanym o współpracę z rosyjskim FSB. Na pytanie, czy świadek Tusk to przypadek, prezes Kaczyński odpowiada, że dowiedział się dziś, i że nie jest to osobista zemsta.

Politycy, którzy w zeszłym tygodniu trzymali kciuki za Donalda Tuska połączyli te sprawy natychmiast.

Zdaniem Grzegorza Furgo z .Nowoczesnej, wezwanie szefa Rady Europejskiej w charakterze świadka do prokuratury w sprawie byłych szefów wojskowych służb specjalnych oskarżonych o współpracę z rosyjskim FSC to "polityczna zemsta".

Tusk się nie stawi

Wiadomo już jednak, że Donald Tusk nie będzie zeznawał w środę tak, jak chciała prokuratura. Tego dnia, o czym informuje rzecznik szefa Rady Europejskiej, zdaje sprawozdanie z ostatniego szczytu. Tego, na którym wbrew polskiemu rządowi został szefem Rady. Dlatego poprosił o wyznaczenie innego terminu. Prokuratura w swoim komunikacie podaje, że inny termin zostanie wyznaczony.

- Wezwanie Tuska to albo nadgorliwość Ziobry, który chce się zasłużyć u prezesa, albo... nie chce mi się wierzyć, że prezes nic o tym nie wie - ocenia polityk PO Sławomir Neumann. Jarosław Kaczyński zapewniał w trakcie swojej poniedziałkowej konferencji, że nie ma z tym nic wspólnego.

- Mogę na wszystkie świętości przysiąc, że dziś się o tym dowiedziałem. Bo rozumiem, że to o to chodzi. Że to jakieś osobiste nękanie - mówił.

Sprawa sprzed lat

Śledztwo, w którym jako świadek, właśnie teraz, miałby zeznawać Donald Tusk, dotyczy sprawy sprzed siedmiu lat. Konkretnie umowy, którą wtedy Służba Kontrwywiadu Wojskowego podpisała z rosyjską specsłużbą - FSB.

To nie była jakaś umowa o przyjaźni - dotyczyła bezpieczeństwa polskich żołnierzy, których w tym czasie wycofywano z Afganistanu. Droga ich transportu wiodła przez terytorium Rosji. Według ówczesnych członków sejmowej speckomisji, takie umowy wsparcia przy transporcie z Rosją podpisały także Francja, Niemcy i Hiszpania.

Prokuratorzy już pół roku temu oskarżyli byłych szefów wojskowego kontrwywiadu. Dwóch o to, że umowa została zawarta z pominięciem procedur i bez podpisu ówczesnego premiera. Jego samego chcą jednak o to zapytać dopiero teraz.

Zdaniem Cezarego Tomczyka z PO "to jest zwykła zemsta". - Prokuratura w Polsce nie jest niezależna. Na jej czele stoi Zbigniew Ziobro, który z niezależnością ma tyle wspólnego, co ja z PiS - dodał poseł.

Nękanie Tuska?

Opozycja mówi nawet o tym, że "zaczyna się etap" nękania Donalda Tuska, a wezwanie go jako świadka - wysłane jeszcze przed unijnym szczytem - ma być jedynie wstępem.

Brytyjski "Financial Times" twierdził nawet, że Jarosław Kaczyński w czasie rozmowy z Angelą Merkel miał zasugerować, że za Donaldem Tuskiem może zostać wydany europejski nakaz aresztowania.

Do tej publikacji prezes PiS wówczas się nie odniósł. Ale w trakcie poniedziałkowej konferencji zmienił zdanie. - Co do moich rozmów z panią kanclerz, to obowiązuje zasada dyskrecji - powiedział i dodał, że w "wielu śledztwach nazwisko Tuska się przewija. I to jest fakt".

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS