Prokuratura pyta o pary homoseksualne. "Może nasza władza chce nam ułatwić życie?"

06.03.2017 | Prokuratura pyta o pary homoseksualne. "Może nasza władza chce nam ułatwić życie?"
06.03.2017 | Prokuratura pyta o pary homoseksualne. "Może nasza władza chce nam ułatwić życie?"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
06.03.2017 | Prokuratura pyta o pary homoseksualne. "Może nasza władza chce nam ułatwić życie?"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Geje i lesbijki pod lupą prokuratury. Dlaczego? W odpowiedzi słyszymy, że prokurator stoi na straży praworządności. Chodzi o małżeństwa zawierane przez gejów czy lesbijki za granicą. Czy prokuratura chce zniechęcić do ich zawierania?

Łukasz i Łukasz są niespełna pięć miesięcy po ślubie w Edynburgu. Nie próbowali rejestrować swojego związku w Polsce, bo wiedzą, że skazani byliby na porażkę. Trudno im zrozumieć nagłe zainteresowanie prokuratury związkami homoseksualnymi. - Może nasza władza chce po prostu zbadać ile jest takich osób. I być może chce zrobić coś, żeby nam ułatwić życie? - komentuje z przekąsem Łukasz Włodarczyk.

Trudno w Polsce znaleźć urząd stanu cywilnego, który musiałby się mierzyć z wnioskiem o rejestrację związku jednopłciowego. Ani jeden nie wpłynął do Urzędu Stanu Cywilnego we Wrocławiu, a to właśnie wrocławska prokuratura poprosiła o konkretne dane.

Prokuratorów interesuje to, "czy toczą się obecnie w Urzędzie postępowania w przedmiocie wpisania do polskich ksiąg stanu cywilnego zagranicznego aktu małżeństwa zawartego przez osoby tej samej płci (...), wydania zaświadczenia o stanie cywilnym na wniosek osób, które zawarły małżeństwo z osobą tej samej płci za granicą".

"Efekt zastraszenia"

Wrocławska prokuratura tłumaczy, że działa prewencyjnie. - Jeżeliby się okazało, że udział prokuratura jest niezbędny, by czuwać nad praworządnością, nad jej przestrzeganiem, to z całą pewnością prokuratura swój udział zgłosi - mówi Małgorzata Klaus z Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

Takie wytyczne dostali prokuratorzy w całym kraju. - Praworządność to respektowanie polskiego porządku prawnego, stąd zalecenia zastępcy prokuratora generalnego w tejże sprawie, w tych kwestiach - tłumaczy Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej.

- To ma spowodować taki efekt zastraszenia - komentuje Mirosława Makuchowska z Kampanii Przeciw Homofobii.

Chętni dalej będą?

Dla urzędników przepisy są jednoznaczne. Zarejestrować związku homoseksualnego w Polsce się nie da, bo to niezgodne z prawem. Są zaskoczeni, że prokuratura się teraz tym interesuje.

Rzecznik Praw Obywatelskich zdaje się trochę prokuratorom współczuć. - To może być w naszej ocenie takim nadmiernym angażowaniem aparatu prokuratorskiego w sprawy, które mają charakter marginalny. Ta aktywność, ta determinacja, trochę dziwi - ocena Sylwia Spurek, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.

W każdym razie na pewno działania prokuratury nie powstrzymają polskich par tej samej płci do zawierania małżeństw za granicą. Tak jest z Jakubem i Dawidem, którzy powiedzą sobie "tak" na portugalskiej Maderze. - Tak naprawdę dzisiaj okazało się, że wszystko z papierami jest OK i 9 czerwca bierzemy ślub - mówi Jakub.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek określił cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS