Geje i lesbijki pod lupą prokuratury. Dlaczego? W odpowiedzi słyszymy, że prokurator stoi na straży praworządności. Chodzi o małżeństwa zawierane przez gejów czy lesbijki za granicą. Czy prokuratura chce zniechęcić do ich zawierania?
Łukasz i Łukasz są niespełna pięć miesięcy po ślubie w Edynburgu. Nie próbowali rejestrować swojego związku w Polsce, bo wiedzą, że skazani byliby na porażkę. Trudno im zrozumieć nagłe zainteresowanie prokuratury związkami homoseksualnymi. - Może nasza władza chce po prostu zbadać ile jest takich osób. I być może chce zrobić coś, żeby nam ułatwić życie? - komentuje z przekąsem Łukasz Włodarczyk.
Trudno w Polsce znaleźć urząd stanu cywilnego, który musiałby się mierzyć z wnioskiem o rejestrację związku jednopłciowego. Ani jeden nie wpłynął do Urzędu Stanu Cywilnego we Wrocławiu, a to właśnie wrocławska prokuratura poprosiła o konkretne dane.
Prokuratorów interesuje to, "czy toczą się obecnie w Urzędzie postępowania w przedmiocie wpisania do polskich ksiąg stanu cywilnego zagranicznego aktu małżeństwa zawartego przez osoby tej samej płci (...), wydania zaświadczenia o stanie cywilnym na wniosek osób, które zawarły małżeństwo z osobą tej samej płci za granicą".
"Efekt zastraszenia"
Wrocławska prokuratura tłumaczy, że działa prewencyjnie. - Jeżeliby się okazało, że udział prokuratura jest niezbędny, by czuwać nad praworządnością, nad jej przestrzeganiem, to z całą pewnością prokuratura swój udział zgłosi - mówi Małgorzata Klaus z Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.
Takie wytyczne dostali prokuratorzy w całym kraju. - Praworządność to respektowanie polskiego porządku prawnego, stąd zalecenia zastępcy prokuratora generalnego w tejże sprawie, w tych kwestiach - tłumaczy Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej.
- To ma spowodować taki efekt zastraszenia - komentuje Mirosława Makuchowska z Kampanii Przeciw Homofobii.
Chętni dalej będą?
Dla urzędników przepisy są jednoznaczne. Zarejestrować związku homoseksualnego w Polsce się nie da, bo to niezgodne z prawem. Są zaskoczeni, że prokuratura się teraz tym interesuje.
Rzecznik Praw Obywatelskich zdaje się trochę prokuratorom współczuć. - To może być w naszej ocenie takim nadmiernym angażowaniem aparatu prokuratorskiego w sprawy, które mają charakter marginalny. Ta aktywność, ta determinacja, trochę dziwi - ocena Sylwia Spurek, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.
W każdym razie na pewno działania prokuratury nie powstrzymają polskich par tej samej płci do zawierania małżeństw za granicą. Tak jest z Jakubem i Dawidem, którzy powiedzą sobie "tak" na portugalskiej Maderze. - Tak naprawdę dzisiaj okazało się, że wszystko z papierami jest OK i 9 czerwca bierzemy ślub - mówi Jakub.
Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN