Komisja poparła projekt ustawy anty-TVN. Porozumienie nie poddaje się ze swoją poprawką

27.06.2021 | Komisja poparła ustawę anty-TVN. Porozumienie nie poddaje się ze swoją poprawką
27.06.2021 | Komisja poparła ustawę anty-TVN. Porozumienie nie poddaje się ze swoją poprawką
Maciej Knapik | Fakty TVN
27.06.2021 | Komisja poparła ustawę anty-TVN. Porozumienie nie poddaje się ze swoją poprawkąMaciej Knapik | Fakty TVN

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazów skierowała ustawę anty-TVN do dalszych prac, dodając poprawkę Kukiz'15 o zakazie przejmowania mediów przez spółki z "bezpośrednim lub pośrednim udziałem Skarbu Państwa". Poprawka Porozumienia, która rozszerzyłaby grono państw, w których mogą mieć siedzibę koncesjonariusze, o państwa OECD, nie została uwzględniona. Dla Porozumienia to jednak warunek poparcia ustawy.

Marek Suski już na początku zaznaczył, że nie boi się Ameryki. - Może mi zabronią kontaktować się z moja chrzestną, która mieszka od wielu lat w Chicago. To będzie bolesne, ale jakoś to wytrzymam - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Później Joanna Lichocka z PiS zarzuciła opozycji brak szacunku. - Demonstrujecie tę samą pogardę, którą demonstrowaliście wobec wolności słowa przed laty - powiedziała posłanka na wtorkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Posłanka Lichocka wprawdzie podniosła temat "wolności słowa", ale posłowie PiS odrzucili wniosek o wysłuchanie publiczne, na którym zainteresowane organizacje mogłyby się wypowiedzieć o projekcie ustawy.

- Przypomina mi się gest pani poseł Lichockiej - skomentował tę sytuację poseł Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk, nawiązując do sytuacji z początku 2020 roku, gdy Sejm przekazał miliardy złotych na TVP, a nie na onkologię.

PiS odrzuciło także poprawkę do ustawy Porozumienia Jarosława Gowina, która rozszerza grono państw, w których siedzibę może mieć koncesjonariusz lub podmiot, który go kontroluje, o państwa OECD. To uwzględniłoby Stany Zjednoczone, gdzie siedzibę ma Discovery, Inc., spółka kontrolująca TVN S.A. Poprawka ma wrócić w dalszych pracach - to warunek Porozumienia. - Albo tej ustawy Porozumienie nie poprze. Dwa warianty - powiedział wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek.

Poseł Suski wcześniej mówił, że chodzi o to, by mieć wpływ na TVN. We wtorek nadal upierał się, że ustawa uderzająca tylko w TVN S.A. i nakazująca amerykańskiej firmie Discovery sprzedaż większości udziałów, ma nas chronić przed wrogim przekazem z Rosji lub Chin. - Nie jest wykluczone, że państwa, które są wrogie wobec Polski, mogłyby wejść, wykupując jakąś stację - wyjaśniał.

Burzliwa debata o lex TVN

Opozycja na posiedzeniu komisji wielokrotnie podkreślała, że PiS chce uciszyć niezależną telewizję, jaką jest TVN. - Chcecie skasować jedną jedyną stację, nad którą nie macie żadnej siły sprawczej - powiediała Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka KO.

Zdaniem opozycji PiS chce, by Polacy mieli dostęp tylko do przekazu skrajnie nierzetelnych mediów rządowych, a ustawa niszczy zaufanie biznesu do Polski. - Kwestia wolności mediów, która dla całego demokratycznego świata jest niezwykle ważna, i to jest bardzo zły sygnał. Druga rzecz, kwestia absolutnego złego sygnału dotyczącego inwestycji w Polsce - powiedział Mirosław Suchoń, poseł Polski 2050.

- Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu - przypomniał Cezary Tomczyk, cytując konstytucję.

"Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji" - głosi inny artykuł konstytucji.

Istnieją już przepisy, które pozwalają na odebranie koncesji, jeżeli rozpowszechnianie programu powoduje zagrożenie bezpieczeństwa i obronności państwa. - Pewne przepisy przejściowe trzeba uwzględnić - uważa Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Kołodziejski w swojej poprawce proponuje okres przejściowy, co zasadniczo niewiele zmienia.

Czteroosobowe koło Kukiz'15 proponuje, by udziałów nadawcy nie mogła odkupić spółka Skarbu Państwa - co ma chronić media przed przejęciem przez władzę, ale w Sejmie słychać, że to tylko listek figowy, bo istnieje wiele form obejścia takiego przepisu. Na przykład poprzez fundację czy stowarzyszenia. - Kukiz ratuje swoją twarz, ale tak naprawdę ta poprawka niewiele znaczy - uważa poseł KO Michał Szczerba.

Zastrzeżenia w kwestiach konstytucyjnych, ale też dotyczących przestrzegania polsko-amerykańskich umów gospodarczych zgłaszało Biuro Analiz Sejmowych.

Sejm ustawą anty-TVN ma się zająć 11 sierpnia.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS