Komisja poparła projekt ustawy anty-TVN. Porozumienie nie poddaje się ze swoją poprawką

27.06.2021 | Komisja poparła ustawę anty-TVN. Porozumienie nie poddaje się ze swoją poprawką
27.06.2021 | Komisja poparła ustawę anty-TVN. Porozumienie nie poddaje się ze swoją poprawką
Maciej Knapik | Fakty TVN
27.06.2021 | Komisja poparła ustawę anty-TVN. Porozumienie nie poddaje się ze swoją poprawkąMaciej Knapik | Fakty TVN

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazów skierowała ustawę anty-TVN do dalszych prac, dodając poprawkę Kukiz'15 o zakazie przejmowania mediów przez spółki z "bezpośrednim lub pośrednim udziałem Skarbu Państwa". Poprawka Porozumienia, która rozszerzyłaby grono państw, w których mogą mieć siedzibę koncesjonariusze, o państwa OECD, nie została uwzględniona. Dla Porozumienia to jednak warunek poparcia ustawy.

Marek Suski już na początku zaznaczył, że nie boi się Ameryki. - Może mi zabronią kontaktować się z moja chrzestną, która mieszka od wielu lat w Chicago. To będzie bolesne, ale jakoś to wytrzymam - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Później Joanna Lichocka z PiS zarzuciła opozycji brak szacunku. - Demonstrujecie tę samą pogardę, którą demonstrowaliście wobec wolności słowa przed laty - powiedziała posłanka na wtorkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Posłanka Lichocka wprawdzie podniosła temat "wolności słowa", ale posłowie PiS odrzucili wniosek o wysłuchanie publiczne, na którym zainteresowane organizacje mogłyby się wypowiedzieć o projekcie ustawy.

- Przypomina mi się gest pani poseł Lichockiej - skomentował tę sytuację poseł Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk, nawiązując do sytuacji z początku 2020 roku, gdy Sejm przekazał miliardy złotych na TVP, a nie na onkologię.

PiS odrzuciło także poprawkę do ustawy Porozumienia Jarosława Gowina, która rozszerza grono państw, w których siedzibę może mieć koncesjonariusz lub podmiot, który go kontroluje, o państwa OECD. To uwzględniłoby Stany Zjednoczone, gdzie siedzibę ma Discovery, Inc., spółka kontrolująca TVN S.A. Poprawka ma wrócić w dalszych pracach - to warunek Porozumienia. - Albo tej ustawy Porozumienie nie poprze. Dwa warianty - powiedział wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek.

Poseł Suski wcześniej mówił, że chodzi o to, by mieć wpływ na TVN. We wtorek nadal upierał się, że ustawa uderzająca tylko w TVN S.A. i nakazująca amerykańskiej firmie Discovery sprzedaż większości udziałów, ma nas chronić przed wrogim przekazem z Rosji lub Chin. - Nie jest wykluczone, że państwa, które są wrogie wobec Polski, mogłyby wejść, wykupując jakąś stację - wyjaśniał.

Burzliwa debata o lex TVN

Opozycja na posiedzeniu komisji wielokrotnie podkreślała, że PiS chce uciszyć niezależną telewizję, jaką jest TVN. - Chcecie skasować jedną jedyną stację, nad którą nie macie żadnej siły sprawczej - powiediała Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka KO.

Zdaniem opozycji PiS chce, by Polacy mieli dostęp tylko do przekazu skrajnie nierzetelnych mediów rządowych, a ustawa niszczy zaufanie biznesu do Polski. - Kwestia wolności mediów, która dla całego demokratycznego świata jest niezwykle ważna, i to jest bardzo zły sygnał. Druga rzecz, kwestia absolutnego złego sygnału dotyczącego inwestycji w Polsce - powiedział Mirosław Suchoń, poseł Polski 2050.

- Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu - przypomniał Cezary Tomczyk, cytując konstytucję.

"Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji" - głosi inny artykuł konstytucji.

Istnieją już przepisy, które pozwalają na odebranie koncesji, jeżeli rozpowszechnianie programu powoduje zagrożenie bezpieczeństwa i obronności państwa. - Pewne przepisy przejściowe trzeba uwzględnić - uważa Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Kołodziejski w swojej poprawce proponuje okres przejściowy, co zasadniczo niewiele zmienia.

Czteroosobowe koło Kukiz'15 proponuje, by udziałów nadawcy nie mogła odkupić spółka Skarbu Państwa - co ma chronić media przed przejęciem przez władzę, ale w Sejmie słychać, że to tylko listek figowy, bo istnieje wiele form obejścia takiego przepisu. Na przykład poprzez fundację czy stowarzyszenia. - Kukiz ratuje swoją twarz, ale tak naprawdę ta poprawka niewiele znaczy - uważa poseł KO Michał Szczerba.

Zastrzeżenia w kwestiach konstytucyjnych, ale też dotyczących przestrzegania polsko-amerykańskich umów gospodarczych zgłaszało Biuro Analiz Sejmowych.

Sejm ustawą anty-TVN ma się zająć 11 sierpnia.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS