"To jest po prostu rewolucja". Profesor Bankiewicz opracował niezwykłą metodę leczenia

14.05.2019 | "To jest po prostu rewolucja". Profesor Bankiewicz opracował niezwykłą metodę leczenia
14.05.2019 | "To jest po prostu rewolucja". Profesor Bankiewicz opracował niezwykłą metodę leczenia
Marek Nowicki | Fakty TVN
14.05.2019 | "To jest po prostu rewolucja". Profesor Bankiewicz opracował niezwykłą metodę leczeniaMarek Nowicki | Fakty TVN

Pacjentka z Hiszpanii, obserwator z Ameryki, a operacja w Polsce. W Szpitalu Bródnowskim profesor Krzysztof Bankiewicz wszczepił gen w mózg Irai.

Państwo Calvo i Romero przylecieli do Warszawy z córką z okolic Barcelony, żeby ta poddała się operacji, która dla Irai jest jedyną szansą na powrót do zdrowia.

- Irai nie jest samodzielna, jak widać. Nie może sama podnieść główki, musimy ją trzymać. Nie mówi, nie chodzi, nie je sama - mówi Carolina Moreno Romero, mama Irai.

Dziewczynka cierpi na deficyt dekarboksylazy L-aminokwasów aromatycznych (AADC), czyli bardzo rzadką chorobę genetyczną. Uszkodzony gen powoduje, że jej organizm nie produkuje dopaminy i serotoniny. Irai dostała ten gen. Bezpośrednio do mózgu.

Tę metodę leczenia opracował Polak, profesor Krzysztof Bankiewicz, który od lat pracuje w Stanach Zjednoczonych.

- Stworzyłem tę technologię do leczenia pacjentów z chorobą Parkinsona i tak też rozpoczęliśmy to prawie 20 lat temu. No i po dalszym opracowaniu następnych wersji tej technologii, zdecydowaliśmy się na pierwszą operację u dzieci trzy lata temu w Stanach - opowiada profesor Krzysztof Bankiewicz z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.

Wyniki okazały się rewelacyjne.

- W oparciu o to, co widzieliśmy u tych kilku dzieci zoperowanych w Stanach Zjednoczonych, no to one bardzo szybko zdrowieją - mówi profesor Mirosław Ząbek z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.

"To jest po prostu rewolucja"

- Nie było mowy o tym, żeby siedziały, a one siadają, zaczynają być uruchamiane, zaczynają być pionizowane i zaczynają chodzić, więc to jest po prostu rewolucja - uważa profesor Jolanta Sykut-Cegielska z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

W Polsce tą metodą było już operowanych dwoje dzieci. W lutym 13-letni Kacper, a w kwietniu 8-letnia Ania. Od operacji minęło bardzo mało czasu, ale początek zmian i tak już widać.

- Po trzech tygodniach zaczął podnosić głowę. Zaczyna wydobywać z siebie głos - mówi pani Elżbieta Pietronik, mama Kacpra.

Operacja przeprowadzona w Szpitalu Bródnowskim w Warszawie była na tyle wyjątkowa, że przyjechał ją obejrzeć prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Neurochirurgicznego.

- Operacja odbywa się tutaj, bo są tu bardzo dobre warunki, a poza tym Krzysztof Bankiewicz jest pionierem terapii genetycznych i neurochirurgicznych - uważa profesor Russell Lonser, prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Neurochirurgicznego.

Na zabiegi czekają już kolejne dzieci z całej Europy.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS