Procesy sądowe coraz dłuższe. Tak wynika z raportu samego Ministerstwa Sprawiedliwości

23.08.2019 | Czas postępowań sądowych rośnie. Tak wynika z raportu samego Ministerstwa Sprawiedliwości
23.08.2019 | Czas postępowań sądowych rośnie. Tak wynika z raportu samego Ministerstwa Sprawiedliwości
Maciej Knapik | Fakty TVN
23.08.2019 | Czas postępowań sądowych rośnie. Tak wynika z raportu samego Ministerstwa SprawiedliwościMaciej Knapik | Fakty TVN

Reforma sądów to był dla PiS cel numer jeden. Zbigniew Ziobro obiecywał szybkie, sprawne i wolne od nacisków sądy. Tymczasem w najnowszych statystykach samo Ministerstwo Sprawiedliwości dostrzega, że czas postępowań sądowych rośnie. Na nawał pracy skarżą się sędziowie.

Kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości w ostatnich dniach wysyła optymistyczne sygnały i składa obietnice, jakby to był początek rządów PiS, a nie koniec kadencji Sejmu i niecałe dwa miesiące do wyborów.

- Kończymy z tymi absurdami i na pewno niebawem państwo zobaczycie szybkie, sprawne procesy - stwierdził uśmiechnięty podsekretarz stanu Ministerstwa Sprawiedliwości Marcin Warchoł. - Sprawne i wolne od wszelkich nacisków sądy - podkreślił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Najwidoczniej jest to ciągle cel, który nie został osiągnięty po czterech latach rządów ministra Zbigniewa Ziobry. Z kolei były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin uznał, że teraz trzeba skupić się na czymś innym niż dotychczas.

- Już nie na zmianach personalnych, które, jak widzimy, nie zawsze muszą być zmianami na lepsze, ale przede wszystkim musimy skoncentrować się na tym, żeby skrócić czas orzekania - uważa wiceprezes Rady Ministrów i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Złe statystyki

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało zbiorcze statystyki i samo stwierdziło rosnący czas trwania postępowań sądowych, średnio powyżej pięciu miesięcy w sądach pierwszej instancji, rosnący odsetek spraw ciągnących się ponad trzy lata i wydłużenie do jedenastu miesięcy średniego czasu trwania postępowań komorniczych.

Sędziowie natomiast skarżą się, że jest ich zbyt mało, a każdy ma zbyt dużo spraw.

- Obecnie jest to około siedemset, osiemset, a nawet i dziewięćset spraw. Co roku sędzia może skończyć około pięćset spraw, więc zawsze ta nadwyżka z danego roku pozostaje - zaznaczyła Urszula Żółtak, sędzia Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów, członkini Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

- Znam wypowiedzi sędziów o tym, że wyznaczali terminy na trzy miesiące od wpływu sprawy, teraz tak się dzieje, że to termin dziewięciu miesięcy - mówi Piotr Kładoczny, członek zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Opublikowany właśnie raport Ministerstwa Sprawiedliwości obejmuje okres 2007-2017. Dla późniejszych okresów są już tylko zestawienia cząstkowe roczne, bo - jak mówią złośliwi - nie ma się czym chwalić.

- Zbigniew Ziobro nie zrobił nic, by wymiar sprawiedliwości w jakikolwiek sposób się poprawił - podkreślił Borys Budka, poseł Platformy Obywatelskiej.

Pozytywnie zostało ocenione to, że jest między innymi więcej wyroków więzienia, więcej orzeczonych kar grzywny w sądach rejonowych i więcej nakazów dozoru elektronicznego.

- Koniec z biurokracją, koniec ze żmudnym powtarzaniem tych samych czynności, przesłuchiwaniem kilkuset świadków - podkreślił Maciej Warchoł. To nuta optymizmu.

"To jest efekt zmian kadrowych"

Krytycy ministra Zbigniewa Ziobry wypominają mu masowe wymiany prezesów sądów - to wprowadziło tylko dodatkowy chaos.

- Jedyne, do czego służyły te działania władzy, to było podporządkowanie polityczne - powiedział adwokat Michał Wawrykiewicz z Inicjatywy "Wolne Sądy".

Dobrym przykładem w tej sytuacji jest Sąd Najwyższy, w którym rosną zaległości i liczba rozpatrywanych spraw. - To jest efekt zmian kadrowych, to jest efekt wysyłania w stan spoczynku 40 procent sędziów, to że ich przez ileś miesięcy nie było, nie orzekali i nie pracowali - poinformował rzecznik Sądu Najwyższego, sędzia Michał Laskowski.

Ministerstwo Sprawiedliwości dokonało zmian w systemie opłat sądowych. Nowy system to wyższe koszty, nie tylko w procesach o miliony złotych, ale też w sprawach drobnych. - W sprawie o cztery tysiące złotych opłata dotychczas wynosiła dwieście złotych, teraz będzie ona podwojona i wyniesie już czterysta złotych - mówiła radca prawny Agata Jóźwiak z Kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni, czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS