Procedura KE wszczęta. Bruksela jest gotowa pozwać Polskę, jeśli nie przyjmiemy uchodźców

13.06.2017 | Procedura KE wszczęta. Bruksela jest gotowa pozwać Polskę, jeśli nie przyjmiemy uchodźców
13.06.2017 | Procedura KE wszczęta. Bruksela jest gotowa pozwać Polskę, jeśli nie przyjmiemy uchodźców
Maciej Knapik | Fakty TVN
13.06.2017 | Procedura KE wszczęta. Bruksela jest gotowa pozwać Polskę, jeśli nie przyjmiemy uchodźcówMaciej Knapik | Fakty TVN

Minął termin ultimatum, słowo się rzekło, procedura przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom została rozpoczęta. Komisja Europejska zarzuca nam łamanie prawa, kiedy odmawiamy przyjęcia uchodźców w myśl decyzji Rady UE, do czego zobowiązał się rząd Ewy Kopacz. Jeśli Polska nie zastosuje się do opinii KE, skieruje ona sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który może nałożyć karę finansową.

Unia domaga się solidarności wobec uchodźców i państw południa Europy, które nie radzą sobie z ich napływem. - Nie możemy zostawić bez naszej pomocy krajów członkowskich na zewnętrznych granicach - argumentuje Dimitris Awramopulos, komisarz UE ds. migracji.

Rząd PiS nieugięty

Komisja Europejska wzywa do realizacji zobowiązań podjętych w przypadku Polski jeszcze przez rząd Ewy Kopacz - relokacji uchodźców w krajach UE, w tym Polski.

Jeśli ma to zależeć od rządu Beaty Szydło, to nic z tego nie będzie. Bo chociaż komisarz Awramopulos zapewnia, że uchodźcy są dokładnie sprawdzani, to z polskiej strony ciągle pada argument o bezpieczeństwie i suwerenności.

- Państwo syryjskie nie funkcjonuje, nie wiadomo, jakie te ludzie mają powiązania - mówi Rafał Bochenek, rzecznik rządu. - Będziemy bronili kompetencji narodowych w zakresie polityki migracyjnej pod kontrolą rządu i parlamentu - dodaje wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

Rząd Beaty Szydło jest zdania, że relokacja zachęci kolejnych imigrantów do przybycia do Europy. - Absolutnie nie zgadzam się na to, żeby ludzi na siłę przywozić i silą przetrzymywać - dodaje prezydent Andrzej Duda.

Oporna relokacja

Relokacja uchodźców w całej Europie nie przebiega sprawnie. Z puli 160 tysięcy rozlokowano nieco ponad 20 tysięcy. Niektóre państwa przyjęły z tej puli zaledwie kilkaset czy kilkadziesiąt osób, a inne, jak Węgry czy Polska - zero.

Według Sławomira Neumanna z PO, Polska może posłużyć się kryteriami przyjmowania uchodźców tak, aby na przykład móc przyjąć tylko kobiety i dzieci. - Przyjęcie dziesięciu czy nawet stu imigrantów niczego nie rozwiązuje - odparowuje Rafał Bochenek.

Kolejny spór z Komisją Europejską

Procedura kontroli przestrzegania prawa unijnego wygląda następująco: Komisja Europejska poprosi nas o wyjaśnienia, potem sama wyda do nich uwagi i tak kilka razy. Potem, jeśli KE nie stwierdzi poprawy, jest skarga do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Jeśli nakaże on przyjmowanie uchodźców, a my znów odmówimy, to KE może złożyć kolejny wniosek, tym razem o nałożenie kary finansowej dla Polski. Cała procedura może potrwać lata.

- Nic nam nie grozi, retoryka nam grozi - bagatelizuje Witold Waszczykowski. Zdaniem rządu działania KE w tej sprawie są bezprawne.

Od miesięcy Komisja Europejska prowadzi z Polską spór dotyczący praworządności i Trybunału Konstytucyjnego. Tu formalnie trwa dialog, choć bez skutku. Kolejny spór, o wycinkę w Puszczy Białowieskiej, prawdopodobnie też skończy się w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości. Sprawa czystości powietrza jest już w ETS. Kwestia uchodźców to kolejny front wojny brukselsko-polskiej.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS