Próba sił przed prezentacją prezydenckich projektów. "Uruchomiono służby"

24.09.2017 | Próba sił przed prezentacją prezydenckich projektów. "Uruchomiono służby"
24.09.2017 | Próba sił przed prezentacją prezydenckich projektów. "Uruchomiono służby"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
24.09.2017 | Próba sił przed prezentacją prezydenckich projektów. "Uruchomiono służby"Arleta Zalewska | Fakty TVN

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda zaproponuje swoje projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. I to będzie chwila prawdy, gdy okaże się, czego naprawdę chce. Jarosław Kaczyński mówi, że piątkowe spotkanie pokazało rozbieżności, ale z Pałacu wychodzą sygnały, że prezydent uwzględni uwagi i jego, i opozycji. Choć są biegunowo różne. Napięcie zwiększa kolejny przeciek - tym razem w sprawie przeszłości pracownika BBN.

Jak rysuje się polityczna rzeczywistość na dobę przed prezentacją prezydenckich projektów ustaw? Zarówno według rzecznika prezydenta, jak i wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego, nie ma presji politycznej na Andrzeja Dudę w sprawie reformy sądownictwa.

W tle tych oficjalnych deklaracji trwa jednak prawdziwa próba sił, która ma na prezydencie wymusić uwzględnienie w jak największym stopniu oczekiwań przedstawionych przez prezesa PiS.

Jarosław Kaczyński w wywiadzie, który zostanie opublikowany w poniedziałek, mówi wprost - szanse na porozumienie zależeć będą od tego, co w swoich projektach zaproponuje prezydent. "Spotkanie z prezydentem pokazało, że możemy rozmawiać, jednocześnie jednak pokazało, że są daleko idące różnice zdań" - mówi w dla tygodnika "Sieci prawdy" lider PiS.

"Uruchomiono służby"

- Uruchomiono służby, mamy atak na profesora Królikowskiego, mamy atak na BBN. To wszystko pokazuje jakimi metodami walczy PiS, do czego się posunie, jeżeli ktoś nie jest mu posłuszny - ocenia Bartosz Arłukowicz z PO.

Opozycja wskazuje na wczorajszą decyzję szefa BBN, który po doniesieniach medialnych w trybie natychmiastowym zwolnił swojego eksperta. Powodem była służba pułkownika Juźwika w Wojskowej Służbie Wewnętrznej w latach osiemdziesiątych. BBN o tym nie wiedziało, bo jak twierdzi zawiodła kontrwywiadowcza ochrona służb.

"Szef BBN w 2016 r. bezpośrednio zwrócił się do ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, a także ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, o przekazywanie wszelkich niepokojących sygnałów dotyczących zatrudnionych w BBN osób. Dotychczas żadne informacje o takim charakterze nie zostały przekazane" - podało w komunikacie prezydenckie biuro.

Kolejny konflikt?

Na komunikat BBN odpowiedział MON. "Wydaje się, że ani szef BBN, ani żaden z jego urzędników nie podjął wysiłku sprawdzenia osób, które współpracowały z poprzednim kierownictwem Biura" - napisano.

Wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki pytany o szczegóły, nie znalazł czasu na odpowiedź.

Zdaniem Sławomira Neumana z PO chodzi raczej pokazanie prezydentowi, że "wszyscy jego ludzie będą na celowniku czy Ziobry, czy Macierewicza".

Jest też ujawniona trzy dni temu sprawa profesora Królikowskiego. Zastępca Zbigniewa Ziobry twierdzi jednak, że ani czas, ani fakt zainteresowania prokuratury nie ma związku z prezentacją projektów ustaw. - Widać, że profesor Królikowski chce wciągnąć w to prezydenta, mimo że ma pełną świadomość, że jest w to zamieszany co najmniej od lutego 2017 roku - podkreśla wiceminister sprawiedliwości.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda zaprezentuje swoje projekty osobiście.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy wreszcie finał sporu, o którym już wiele razy mówiliśmy w "Faktach" TVN. Chodzi o lekarzy, którzy przepisywali mleko na receptę ciężko chorym dzieciom. Narodowy Fundusz Zdrowia upierał się, że przepisywano je bezzasadnie i oczekiwał zwrotu siedmiu milionów złotych z tytułu nienależnej refundacji. Najpierw sąd stanął po stronie lekarzy, a teraz minister zdrowia jest gotowa na ugodę.

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

Źródło:
Fakty TVN

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jako PSL złożyliśmy swój projekt, który mówi o tym, żeby wrócić do zapisów sprzed haniebnego wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. To byłby pierwszy krok - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), komentując odrzucenie ustawy dekryminalizującej pomocnictwo w aborcji. Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) wskazywała, że "w umowie koalicyjnej nie ma słowa na A, ale jest mowa o prawach kobiet i o prawie kobiet do decydowania o sobie".

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Źródło:
TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS