Prezydent proponuje datę referendum. Brudziński: jeśli nas przekona…


Referendum w sprawie kierunków zmian w konstytucji mogłoby się odbyć jednocześnie z wyborami do samorządów, 11 listopada przyszłego roku, w setną rocznicę odzyskania niepodległości - proponuje prezydent Andrzej Duda. Opozycja widzi w tym próbę wprzęgnięcia referendum w kampanię wyborczą PiS. Państwowej Komisji Wyborczej nie podoba się łączenie wyborów i święta narodowego. PKW obawia się naruszania ciszy wyborczej.

To mogłoby wyglądać tak: setna rocznica odzyskania niepodległości, centralne obchody w Warszawie, a w całym kraju uroczystości, parady, pikniki. Jak zwykle Marsz Niepodległości i inne tego typu inicjatywy. Do tego w tym samym dniu wybory samorządowe i jeszcze referendum konstytucyjne. - Czy nie za dużo grzybów w barszczu? - zastanawia się Joachim Brudziński.

Wiceprezesowi PiS chodzi o to, by jego partia te wybory wygrała. Prezydent się tym nie martwi.

"Jeżeli zostaniemy przekonani"

"Wkrótce powołam pełnomocnika do spraw związanych z referendum. Głosowanie, rozpisane przeze mnie za zgodą Senatu mogłoby się odbyć 11 listopada 2018 roku" - przekonuje prezydent w wywiadzie dla tygodnika "wSieci". - To jest autorski pomysł prezydenta, na tym etapie nie wymagał konsultacji - tłumaczy Krzysztof Łapiński, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta, jego nowy rzecznik.

Politycy PiS nie wiedzą, jaka będzie decyzja partii w tej sprawie. Wniosek prezydenta musi poprzeć Senat, gdzie PiS ma większość. - No, jeżeli zostaniemy przekonani do tej daty, to wtedy będziemy głosować zgodnie z naszymi celami - zapowiada enigmatycznie Brudziński.

- To nie jest data ostateczna - zapewnia Łapiński. - I taka data symboliczna - dodaje. Jego zdaniem połączenie referendum z wyborami samorządowymi może dać w rezultacie większą frekwencję.

Opozycja nie wierzy w to, że prezydent mówi o referendum konstytucyjnym i wskazuje jego datę bez ścisłego porozumienia z kierownictwem PiS. - Chodzi o podbicie PiS-u i ich szans w wyborach samorządowych. Ja zachęcam, jeśli pan Duda jest taki odważny, niech zada pierwsze pytanie: czy jesteś za odwołaniem prezydenta Dudy za notoryczne łamanie konstytucji. Wtedy frekwencja będzie większa - proponuje Sławomir Neumann z PO.

Cisza wyborcza zagrożona?

Data 11 listopada dla wyborów samorządowych wynika z przepisów Kodeksu Wyborczego, który mówi o ostatnim dniu wolnym od pracy przed końcem kadencji rad. Państwowa Komisja Wyborcza zaapelowała do Sejmu, by to zmienić, "mając na uwadze charakter i wagę Święta oraz ewentualne zarzuty dotyczące naruszeń ciszy wyborczej".

Na razie Sejm nie odpowiedział na apel PKW, rząd też milczy. - My jesteśmy przed decyzją co do ostatecznego kształtu ordynacji wyborczej - zaznacza Brudziński.

Wciąż nie wiadomo, jakie pytania zaproponuje dokładnie prezydent w referendum. - Nie mogą to być pytania kierunkowe, czy podoba nam się konstytucja albo czy chcemy nowej, bo to jest sondaż, a nie referendum - podkreśla konstytucjonalista prof. Marek Chmaj.

Referendum i wybory samorządowe akurat trudno połączyć, bo wiążą się z nimi inne przepisy dotyczące głosowania. Na przykład w wyborach samorządowych można głosować tylko w miejscu zamieszkania, a w referendum - w każdym lokalu, także za granicą. Byłyby to dwa różne głosowania i trudno mówić o oszczędnościach.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS