Prezydent coraz ostrzej do Macierewicza. "Gdzie są odpowiedzi na nasze pisma?"

18.04.2017 | Prezydent coraz ostrzej do Macierewicza. "Gdzie są odpowiedzi na nasze pisma?"
18.04.2017 | Prezydent coraz ostrzej do Macierewicza. "Gdzie są odpowiedzi na nasze pisma?"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
18.04.2017 | Prezydent coraz ostrzej do Macierewicza. "Gdzie są odpowiedzi na nasze pisma?"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Prezydent musztruje Antoniego Macierewicza. Jest oficjalne pismo i stanowcze pytanie: gdzie są odpowiedzi na pilne listy sprzed roku? Chodzi o Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i o bezpieczeństwo państwa, więc Andrzej Duda żąda wyjaśnień. Szef MON kolejny raz publicznie dostaje po głowie - pytanie, czy głową za to zapłaci?

Pismo prezydenta do ministra obrony może być przełomowe z punktu widzenia przyszłości Antoniego Macierewicza w rządzie. W przesłanym miesiąc temu liście prezydent Duda zarzuca ministrowi, że przez prawie rok nie odpowiadał na kolejne pisma szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. A niektóre z nich "mają szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa".

Brak komunikacji

Były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak taką sytuację uznał za bezprecedensową. Bo pismo to jest jednoznacznym i niepokojącym dowodem na brak komunikacji między zwierzchnikiem Sił Zbrojnych a szefem MON.

Problemy na linii prezydent - minister obrony to w ciągu zaledwie sześciu dni kolejna, obok usunięcia z PiS jednego z jego najbliższych współpracowników Antoniego Macierewicza, sprawa, która osłabia jego pozycję. Do kolejnej "szkody wizerunkowej" ministra przyczynił się jego inny współpracownik. Wacław Berczyński, szef podkomisji smoleńskiej ogłosił się pełnomocnikiem Antoniego Macierewicza do spraw śmigłowców. Stwierdził, że to on "wykończył Caracale".

"Niefortunna" wypowiedź?

Taka deklaracja wzburzyła opinię publiczną. Opozycja zapytała natychmiast, w czyim interesie działa Wacław Berczyński i skierowała w tej sprawie wniosek do prokuratury, domagając się przesłuchania szefa podkomisji. Zdaniem Cezarego Tomczyka z PO, dr Berczyński "dokładnie wiedział, co mówi i bierze odpowiedzialność za swoje słowa i dziś następuje weryfikacja tych słów".

Z taką opinią nie zgodził się wicepremier Jarosław Gowin.

- Jeżeli traktować tę wypowiedź literalnie, to była niefortunna, ale rozumiem, że miał na myśli jakieś swoje nieformalne rozmowy z Antonim Macierewiczem w okresie, w którym nie był on jeszcze ministrem - powiedział Gowin.

Wicepremier próbując załagodzić sprawę nie był jednak w stanie zmienić wrażenia, że ministerstwo obrony, odcinając się od wypowiedzi szefa smoleńskiej podkomisji, obniżyło wiarygodność Berczyńskiego w ogóle. Jednak zdaniem Stanisława Pięty z PiS "to było jakieś nieporozumienie".

Sprawa powinna być zbadana

- Mówienie przez osobę nieuprawnioną, że ma wpływ na przetarg na duże pieniądze, co również dotyczy relacji z sojusznikami, powinno być wnikliwie zbadane - stwierdził z kolei Adam Szłapka z .Nowoczesnej.

I dlatego obok dymisji ministra obrony narodowej opozycja zaczęła domagać się powołania sejmowej komisji śledczej w sprawie zakończenia przez polski rząd negocjacji na caracale.

Eurodeputowany Kazimierz Michał Ujazdowski "wpadki" szefa MON, ze sprawą Bartłomieja Misiewicza na czele, ocenił jako "prawdopodobne" następstwo odejścia z rządu. Jako pierwszy krok w tym kierunku były europoseł PiS wskazał publiczne uznanie Misiewicza przez prezesa PiS za osobę bez kompetencji.

Odwołanie, degradacja albo...?

- To jest decyzja, która oznacza albo odwołanie ministra Macierewicza z rządu, albo jego degradację - ocenił Ujazdowski.

Były wiceprezes PiS Ludwik Dorn dodał, że kluczowe dla realnej pozycji Macierewicza w rządzie będą personalne zmiany w podległych mu spółkach.

- Istotne jest, czy kilkanaście osób zniknie wkrótce z zarządów i rad nadzorczych spółek wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej - stwierdził Dorn. Tej samej, z którą musiał pożegnać się Bartłomiej Misiewicz.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Już od kwietnia w Niemczech będzie można uprawiać i posiadać marihuanę na własny użytek. Dotyczy to tylko osób dorosłych. Zmiany w prawie przyjął Bundestag. W Polsce o legalizacji marihuany mówią politycy Konfederacji i Razem.

Niemcy zalegalizowali marihuanę. Kiedy zrobi to Polska? "Razem będzie przekonywało inne partie"

Niemcy zalegalizowali marihuanę. Kiedy zrobi to Polska? "Razem będzie przekonywało inne partie"

Źródło:
Fakty TVN

Pan Przemek z Leszna za pomocą filmików, które udostępniał na TikToku, chciał zwrócić uwagę na fatalny stan dróg w mieście. Mężczyzna wykazał się kreatywnością, a jego nagrania stały się hitem w sieci.

Mieszkaniec Leszna łowił ryby w dziurach w ulicy, żeby zwrócić uwagę na jej stan

Mieszkaniec Leszna łowił ryby w dziurach w ulicy, żeby zwrócić uwagę na jej stan

Źródło:
Fakty TVN

Trzy ministerstwa łączą siły, by pomagać dzieciom i młodzieży w kryzysie psychicznym. To wszystko w ramach kończącego się Tygodnia Zdrowia Psychicznego zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji. Ważne są też inicjatywy oddolne. W Gdańsku radni zdecydowali o wsparciu finansowym dla Fundacji FOSA, która prowadzi Forum Młodzieży Niebieskie Trampki.

"Niebieskie trampki" pomagają młodzieży. "Tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać"

"Niebieskie trampki" pomagają młodzieży. "Tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jarosław Kaczyński chce nadal być szefem Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej mówił, że prezesura do 2025 roku wystarczy. Teraz okazuje się, że nie wystarczy, bo partia - jak mówi Kaczyński - potrzebuje szybkiego przejścia do ofensywy. Premier Donald Tusk decyzję Kaczyńskiego skwitował krótko: "dobra wiadomość". Stanisław Tyszka, poseł Konfederacji, też uważa, że to dobra rzecz dla jego ugrupowania.

Jarosław Kaczyński jednak nie wybiera się na emeryturę. Cieszą się i politycy PO, i Konfederacji

Jarosław Kaczyński jednak nie wybiera się na emeryturę. Cieszą się i politycy PO, i Konfederacji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wielu obserwatorów działalności PiS-u zwracało uwagę, że dla Jarosława Kaczyńskiego partia jest wszystkim, jego światem. A więc z całą pewnością nie było realne to, że tę partię odda - stwierdził w "Faktach po Faktach" doktor habilitowany Aleksander Hall, działacz opozycji w PRL, komentując zapowiedź Kaczyńskiego o kandydowaniu na fotel prezesa partii w 2025 roku. - Fantastyczną rzeczą była ta przemiana, że jesteśmy na "tak", kiedy cały czas byliśmy na "nie" - mówiła Małgorzata Niezabitowska, była rzecznik rządu Tadeusza Mazowieckiego, odnosząc się do sobotniej wypowiedzi Kaczyńskiego na konwencji PiS. - My już wiemy, że to jest tylko wilk, który się ubrał w owczą skórę - dodała.

"Dla niego partia jest wszystkim, jego światem. Nie było realne to, że tę partię odda" 

"Dla niego partia jest wszystkim, jego światem. Nie było realne to, że tę partię odda" 

Źródło:
TVN24

Widać symptomatycznie, że Jarosław Kaczyński na gwałt szuka sojuszników. On wie, że przegrał te wybory, bo Polacy mają dosyć Jacków Kurskich, Danieli Obajtków - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Koalicji Obywatelskiej i były prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Senator niezależny Wadim Tyszkiewicz mówił, że "dzisiaj często wielu polityków PiS-u przefarbowuje się i startuje pod szyldami bezpartyjnych komitetów, żeby trochę oszukać swoich wyborców".

Karnowski: Kaczyński na gwałt szuka sojuszników

Karnowski: Kaczyński na gwałt szuka sojuszników

Źródło:
TVN24

Niezależni dziennikarze i aktywiści dobrze znają ten mechanizm, kiedy nagłaśniając nieprawidłowości, do których dochodzi na szczeblach władzy lub w biznesie, muszą liczyć się z obroną przez atak. Ich redakcje dostają pisma od wielkich kancelarii, które grożą kosztownymi procesami i karami. To może wystarczyć, by uciszyć niewygodną krytykę. Nie tak to powinno działać w demokracji, dlatego Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która takie procedery ma demaskować i chronić ich ofiary.

Unia Europejska chce skończyć z SLAPP-ami. Nowe przepisy uchwalił Parlament Europejski

Unia Europejska chce skończyć z SLAPP-ami. Nowe przepisy uchwalił Parlament Europejski

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Parlament Europejski uchwalił rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych. Akt musi zostać jeszcze przyjęty przez Radę Europejską, zanim stanie się prawem. W ostatniej chwili Europejska Partia Ludowa opowiedziała się przeciwko rozporządzeniu. Rolnicy protestujący przeciwko Zielonemu Ładowi obawiają się utraty obszarów rolnych.

Europarlament przyjął rozporządzenie o odbudowie zasobów przyrodniczych. Budzi to obawy rolników

Europarlament przyjął rozporządzenie o odbudowie zasobów przyrodniczych. Budzi to obawy rolników

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To sukces obrońców Donalda Trumpa. Udało im się przekonać Sąd Najwyższy do rozpatrzenia sprawy immunitetu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Nastąpi to pod koniec kwietnia. To oznacza, że do tego czasu najcięższa gatunkowo sprawa, w której Trump oskarżony jest o podżeganie do insurekcji, zostaje zamrożona.

Obrońcy Donalda Trumpa świętują sukces. "Myślę, że zależy im, by proces nie zaczął się przed wyborami"

Obrońcy Donalda Trumpa świętują sukces. "Myślę, że zależy im, by proces nie zaczął się przed wyborami"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS