Przypominanie zdrady i "niepotrzebne zaczepki". "Spór czterdziestolatków" przybiera na sile


Prezydent Andrzej Duda mówi, że atakują go ci, którzy kiedyś zdradzili PiS, próbowali rozbić partię i atakowali prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W odpowiedzi słyszy, że to niepotrzebne zaczepki. Po sobotniej konwencji partii Zbigniewa Ziobry i jego "wyciągniętej dłoni" temperatura konfliktu w obozie władzy znowu gwałtownie rośnie.

To kolejna odsłona konfliktu na linii prezydent - minister sprawiedliwości. Tym razem to Andrzej Duda, co prawda nie wprost, wskazuje kto w obozie rządzącej partii inspiruje ataki na Pałac Prezydencki. Prezydent w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy" powiedział, że ataki na niego "pochodzą głównie z jednego środowiska i bynajmniej nie jest to środowisko Prawa i Sprawiedliwości".

"Wyborcy doskonale pamiętają, że te same osoby w 2011 r., zaraz po wyborach parlamentarnych, zdradziły Prawo i Sprawiedliwość, próbowały rozbić Klub Parlamentarny PiS i partię. Potem wielokrotnie, publicznie i ostro atakowały śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w związku z podpisaniem Traktatu Lizbońskiego" - powiedział Andrzej Duda.

"Prezes Kaczyński zarządza tym konfliktem"

Rzecznik Pałacu Prezydenckiego stara się studzić emocje. - Prezydent odniósł się mówiąc, że te ataki są nie z całego Prawa i Sprawiedliwości, nie z całego obozu Zjednoczonej Prawicy, tylko punktowo z jednego środowiska. I przypomniał wydarzenia sprzed kilku lat - skomentował słowa swojego szefa Krzysztof Łapiński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. Ani prezydent, ani jego rzecznik nie wskazują konkretnie, że chodzi o ministra sprawiedliwości. Jednak mówiąc o wydarzeniach sprzed kilku lat ewidentnie nawiązują do sytuacji, gdy sześć lat temu Zbigniew Ziobro i kliku innych polityków zostali usunięci z Prawa i Sprawiedliwości za krytykę partii. - Zbigniew Ziobro wielokrotnie wyciągał rękę do pana prezydenta i niepotrzebne są te zaczepki - ocenia Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości. Tego konfliktu nie da się ukryć. W tej konkretnej sprawie sam prezes PiS-u mówił, że to "spór pokoleniowy czterdziestolatków". W sobotę, będąc na konwencji Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, Jarosław Kaczyński podkreślał, że w obozie rządzącym teraz konieczna jest współpraca, a nie kłótnie. Ale jednocześnie sam podsycał konflikt, nazywając weta prezydenta do ustaw sądowych "incydentem". - Jesteśmy też na dobrej drodze do tego, żeby to przełamać. Do tego, żeby ten incydent się zakończył i zakończył dobrze - mówił Kaczyński na sobotniej konwencji SP. - W tej chwili to prezes Kaczyński zarządza tym konfliktem i zarządza na tyle na ile on jest potrzebny. Bo napięcie twórcze jest nie do przecenienia dla Prawa i Sprawiedliwości - ocenia Adam Hofman, były poseł PiS. Według byłego polityka rządzącej partii spor o sadownictwo, napięcie na linii prezydent - szef resortu obrony, pozwala PiS-owi narzucić ton politycznej dyskusji i ja zdominować. Kosztem opozycji. - Po drugiej stornie jest pustka, nicość, czarna dziura - ocenia Hofman.

Opozycja czeka

Zdaniem Pawła Lisickiego, redaktora naczelnego "Do Rzeczy", zarówno PiS-owi wzrasta poparcie, jak i prezydentowi wzrasta poparcie. - A traci na tym tak naprawdę opozycja - dodał Lisicki. Politycy opozycji tłumaczą, że chcą dyskutować z PiS-em merytorycznie. A do walki wewnątrz rządzącej partii nie chcą się mieszać.

- Widać, że przez to, ze Jarosław Kaczyński narzucił takie standardy, że ktoś jest ponad rządem i prezydentem to niestety ministrowie tego rządu zdają się mieć podobne zdanie i stad się biorą te konflikty - ocenia Rafał Trzaskowski, poseł PO.

- Ta walka wewnętrzna nas mało interesuje. ja uwielbiam naiwność niektórych komentatorów, którzy oczekują, ze opozycja przejmie władze. To się robi w wyborach - mówi nam Sławomir Neumann, szef klubu parlamentarnego PO. Według opozycji najbliższy sprawdzian to przyszłoroczne wybory samorządowe.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Podejrzany statek na Bałtyku to tym razem tylko ćwiczenia w ramach operacji pod kryptonimem "Strażnik Bałtyku-25". Podczas tych ćwiczeń Straż Graniczna próbuje wejść na jego pokład. Zaraz po niej przypływają żołnierze i komandosi. W pobliżu są łodzie Formozy, a w powietrzu snajperzy GROM-u.

Ćwiczenia Marynarki Wojennej na Bałtyku. "Strażnik Bałtyku-25" to również pokaz siły

Ćwiczenia Marynarki Wojennej na Bałtyku. "Strażnik Bałtyku-25" to również pokaz siły

Źródło:
Fakty TVN

W szpitalu na Banacha w Warszawie przeszczep za przeszczepem. Takiego tłoku i takiego ruchu nigdy tam nie było. Wystarczyło, że Ministerstwo Zdrowia zmieniło jeden drobny przepis, a wątroby gotowe do transplantacji trafiają od razu tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

Szpital na Banacha bije rekordy w liczbie przeszczepów wątroby. Pomogła zmiana przepisów

Szpital na Banacha bije rekordy w liczbie przeszczepów wątroby. Pomogła zmiana przepisów

Źródło:
Fakty TVN

Prezydent Donald Trump rozważa nałożenie ceł na towary z Unii Europejskiej. We wtorek w ramach polskiej prezydencji unijni ministrowie na nieformalnym posiedzeniu zajęli się tym tematem i ewentualną odpowiedzią. W poniedziałek sprawa ceł była też przedmiotem dyskusji na nieformalnym szczycie unijnych liderów, który był poświęcony kwestiom bezpieczeństwa.

Liderzy Unii Europejskiej reagują na groźby Donalda Trumpa. "Na szali jest bardzo wiele"

Liderzy Unii Europejskiej reagują na groźby Donalda Trumpa. "Na szali jest bardzo wiele"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jak na razie tylko 1 procent firm zainteresował się nowym narzędziem do szybkiej weryfikacji uprawnień kierowców. Wdrożyło je w styczniu Ministerstwo Cyfryzacji po tragicznym wypadku w Warszawie, kiedy pracujący dla firmy kurierskiej mężczyzna śmiertelnie potrącił na przejściu dla pieszych 14-latka. Kierowca, jak się później okazało, prowadził dostawczego busa mimo odebranych uprawnień.

Jest nowe narzędzie po tragicznym wypadku. Ale niewielu przewoźników o nim wie

Jest nowe narzędzie po tragicznym wypadku. Ale niewielu przewoźników o nim wie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie można w tak bezczelny sposób, i to jeszcze będąc byłym ministrem sprawiedliwości, odwracać się plecami do prawa i sprawiedliwości - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 kandydat na prezydenta Szymon Hołownia (Trzecia Droga), odnosząc się do postawy byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W programie przekazał, jak zagłosuje w Sejmie nad wnioskiem o uchylenie Ziobrze immunitetu w zakresie kary porządkowej 30 dni aresztu.

Hołownia zdradził, jak zagłosuje w sprawie Ziobry. "Bylibyśmy na kolejnym etapie"

Hołownia zdradził, jak zagłosuje w sprawie Ziobry. "Bylibyśmy na kolejnym etapie"

Źródło:
TVN24

- Zbigniew Ziobro zachowuje się w sposób kompletnie lekceważący dla instytucji państwa polskiego - ocenił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Europoseł Koalicji Obywatelskiej Michał Wawrykiewicz zauważył, że w sprawie byłego ministra sprawiedliwości "ucieka z pola widzenia rzecz najważniejsza", czyli to, czego dotyczą potencjalne zarzuty wobec niego i przedmiot działania komisji śledczej ds. Pegasusa.

W sprawie Ziobry "ucieka z pola widzenia rzecz najważniejsza"

W sprawie Ziobry "ucieka z pola widzenia rzecz najważniejsza"

Źródło:
TVN24

Elon Musk niebywale zbliżył się do Donalda Trumpa w trakcie jego kampanii prezydenckiej. Teraz, jak informuje Biały Dom, ma status specjalnego pracownika rządu. Media obiegła informacja, że miliarder, stojący na czele departamentu usprawniającego pracę administracji, zapowiedział likwidację największej na świecie państwowej agencji pomocowej - USAID. To wywołało oburzenie wśród demokratów i falę krytyki.

Demokraci grzmią po rajdzie w siedzibie USAID. "Nie mamy czwartej władzy, która nazywa się Elon Musk"

Demokraci grzmią po rajdzie w siedzibie USAID. "Nie mamy czwartej władzy, która nazywa się Elon Musk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mieli bronić się trzy dni, wkrótce miną trzy lata. Ukraina cały czas stawia opór rosyjskiej agresji, ale obrona jest coraz trudniejsza. Straty po stronie Ukraińców rosną, dotyczy to też obcokrajowców, którzy ruszyli im z pomocą. Jak wynika ze śledztwa CNN, co najmniej 20 amerykańskich ochotników zginęło w akcji, w tym pięciu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Co najmniej 20 Amerykanów zginęło, walcząc po stronie Ukrainy. Rosyjskie trolle prześladują ich rodziny

Co najmniej 20 Amerykanów zginęło, walcząc po stronie Ukrainy. Rosyjskie trolle prześladują ich rodziny

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS