Przypominanie zdrady i "niepotrzebne zaczepki". "Spór czterdziestolatków" przybiera na sile


Prezydent Andrzej Duda mówi, że atakują go ci, którzy kiedyś zdradzili PiS, próbowali rozbić partię i atakowali prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W odpowiedzi słyszy, że to niepotrzebne zaczepki. Po sobotniej konwencji partii Zbigniewa Ziobry i jego "wyciągniętej dłoni" temperatura konfliktu w obozie władzy znowu gwałtownie rośnie.

To kolejna odsłona konfliktu na linii prezydent - minister sprawiedliwości. Tym razem to Andrzej Duda, co prawda nie wprost, wskazuje kto w obozie rządzącej partii inspiruje ataki na Pałac Prezydencki. Prezydent w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy" powiedział, że ataki na niego "pochodzą głównie z jednego środowiska i bynajmniej nie jest to środowisko Prawa i Sprawiedliwości".

"Wyborcy doskonale pamiętają, że te same osoby w 2011 r., zaraz po wyborach parlamentarnych, zdradziły Prawo i Sprawiedliwość, próbowały rozbić Klub Parlamentarny PiS i partię. Potem wielokrotnie, publicznie i ostro atakowały śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w związku z podpisaniem Traktatu Lizbońskiego" - powiedział Andrzej Duda.

"Prezes Kaczyński zarządza tym konfliktem"

Rzecznik Pałacu Prezydenckiego stara się studzić emocje. - Prezydent odniósł się mówiąc, że te ataki są nie z całego Prawa i Sprawiedliwości, nie z całego obozu Zjednoczonej Prawicy, tylko punktowo z jednego środowiska. I przypomniał wydarzenia sprzed kilku lat - skomentował słowa swojego szefa Krzysztof Łapiński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. Ani prezydent, ani jego rzecznik nie wskazują konkretnie, że chodzi o ministra sprawiedliwości. Jednak mówiąc o wydarzeniach sprzed kilku lat ewidentnie nawiązują do sytuacji, gdy sześć lat temu Zbigniew Ziobro i kliku innych polityków zostali usunięci z Prawa i Sprawiedliwości za krytykę partii. - Zbigniew Ziobro wielokrotnie wyciągał rękę do pana prezydenta i niepotrzebne są te zaczepki - ocenia Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości. Tego konfliktu nie da się ukryć. W tej konkretnej sprawie sam prezes PiS-u mówił, że to "spór pokoleniowy czterdziestolatków". W sobotę, będąc na konwencji Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, Jarosław Kaczyński podkreślał, że w obozie rządzącym teraz konieczna jest współpraca, a nie kłótnie. Ale jednocześnie sam podsycał konflikt, nazywając weta prezydenta do ustaw sądowych "incydentem". - Jesteśmy też na dobrej drodze do tego, żeby to przełamać. Do tego, żeby ten incydent się zakończył i zakończył dobrze - mówił Kaczyński na sobotniej konwencji SP. - W tej chwili to prezes Kaczyński zarządza tym konfliktem i zarządza na tyle na ile on jest potrzebny. Bo napięcie twórcze jest nie do przecenienia dla Prawa i Sprawiedliwości - ocenia Adam Hofman, były poseł PiS. Według byłego polityka rządzącej partii spor o sadownictwo, napięcie na linii prezydent - szef resortu obrony, pozwala PiS-owi narzucić ton politycznej dyskusji i ja zdominować. Kosztem opozycji. - Po drugiej stornie jest pustka, nicość, czarna dziura - ocenia Hofman.

Opozycja czeka

Zdaniem Pawła Lisickiego, redaktora naczelnego "Do Rzeczy", zarówno PiS-owi wzrasta poparcie, jak i prezydentowi wzrasta poparcie. - A traci na tym tak naprawdę opozycja - dodał Lisicki. Politycy opozycji tłumaczą, że chcą dyskutować z PiS-em merytorycznie. A do walki wewnątrz rządzącej partii nie chcą się mieszać.

- Widać, że przez to, ze Jarosław Kaczyński narzucił takie standardy, że ktoś jest ponad rządem i prezydentem to niestety ministrowie tego rządu zdają się mieć podobne zdanie i stad się biorą te konflikty - ocenia Rafał Trzaskowski, poseł PO.

- Ta walka wewnętrzna nas mało interesuje. ja uwielbiam naiwność niektórych komentatorów, którzy oczekują, ze opozycja przejmie władze. To się robi w wyborach - mówi nam Sławomir Neumann, szef klubu parlamentarnego PO. Według opozycji najbliższy sprawdzian to przyszłoroczne wybory samorządowe.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS