"Odpowiadamy na apel Pawła Adamowicza". Prezydenci chcą zorganizować obchody 4 czerwca w Gdańsku

21.01.2019 | "Odpowiadamy na apel Pawła Adamowicza". Prezydenci chcą zorganizować obchody 4 czerwca w Gdańsku
21.01.2019 | "Odpowiadamy na apel Pawła Adamowicza". Prezydenci chcą zorganizować obchody 4 czerwca w Gdańsku
Arleta Zalewska | Fakty TVN
21.01.2019 | "Odpowiadamy na apel Pawła Adamowicza". Prezydenci chcą zorganizować obchody 4 czerwca w GdańskuArleta Zalewska | Fakty TVN

- Wszyscy spotkamy się w Gdańsku - mówi dziś prezydent Warszawy, bo dołączą także inni prezydenci miast. Czwartego czerwca będzie ku temu okazja - 30 lat od pierwszych częściowo wolnych wyborów. To dobry dzień na święto wolności, demokracji i trójpodziału władzy.

- Teraz odpowiadamy na apel Pawła Adamowicza, w związku z tym wszyscy spotkamy się w Gdańsku - tak mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i tak brzmi dziś deklaracja prezydentów polskich miast. - To jest nasza powinność wobec niego - mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

To grupa prezydentów, którzy uważają się za adresatów ostatniego listu Pawła Adamowicza - listu, który jest jednocześnie politycznym manifestem dla jego kolegów samorządowców.

- W Gdańsku spotkają się ci wszyscy, którym zależy na wolności, na demokracji, na trójpodziale władzy - mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. - Musimy zrobić z tego wielkie święto demokracji - dodaje Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Odpowiedzialność samorządów

To zaproszenie Paweł Adamowicz napisał trzy dni przed śmiercią. Odczytała je w piątek jego zastępczyni Aleksandra Dulkiewicz.

Zaproszenie przedstawia plan Pawła Adamowicza na wspólne obchody 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów. "Kiedy rząd PiS odwraca się ostentacyjnie plecami do tak ważnej rocznicy, odpowiedzialność za nadanie jej obchodom stosownej

rangi spada na władze samorządowe" - napisał.

- Ja traktuję te słowa jako testament polityczny Pawła Adamowicza - mówiła pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

W poniedziałek, w pierwszym dniu pracy po pogrzebie Pawła Adamowicza, każdy z pracowników urzędu miasta próbował odnaleźć się w rzeczywistości bez prezydenta.

Aleksandra Dulkiewicz przyznaje, że jej były szef od tygodni prowadził rozmowy i przygotowywał gdański scenariusz obchodów okrągłej rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku.

- Najbardziej mu zależało na treści. Myślał nad jakimś apelem, nad rezolucją - tłumaczy Aleksandra Dulkiewicz.

- Będziemy brać sobie do serca te wszystkie słowa, jakie padły w Gdańsku, i te pomysły będziemy realizować - obiecuje poseł PO Sławomir Neumann.

Wszyscy burmistrzowie i prezydenci miast

Plan Gdańska na ten dzień to obok międzynarodowej konferencji i cyklu debat obywatelskich wspólna manifestacja środowisk obywatelskich i samorządowych, która na czele z Lechem Wałęsą miałaby przejść ulicami miasta.

- One (plany Pawła Adamowicza - przyp. red.) niosły ze sobą też pewne przesłanie budowania demokracji otwartej, różnorodnej, i to dokładnie będziemy robić - uważa Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Prezydent Gdańska chciał, by w czerwcowych wydarzeniach udział wziął również Donald Tusk.

"Zacznę od tego, o co Paweł i grono przyjaciół prosili mnie zaledwie 10 dni temu. Mówię o tym 4 czerwca. Paweł z pewną wyobraźnią wiedział, że ten dzień może odwrócić zło, które w Polsce się dzieje, jeśli wszyscy do tego podejdziemy z pełnym przekonaniem" - zapowiedział przewodniczący Rady Europejskiej.

Oficjalne zaproszenia mają trafić do wszystkich prezydentów i burmistrzów w Polsce.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS