Minuta ciszy bez prezesa PiS. "To nie było zaskakujące"

16.01.2019 | Minuta ciszy bez prezesa PiS. "To nie było zaskakujące"
16.01.2019 | Minuta ciszy bez prezesa PiS. "To nie było zaskakujące"
Maciej Knapik | Fakty TVN
16.01.2019 | Minuta ciszy bez prezesa PiS. "To nie było zaskakujące"Maciej Knapik | Fakty TVN

Minutą ciszy w hołdzie Pawłowi Adamowiczowi posłowie rozpoczęli obrady Sejmu. Nieobecni byli prezes Kaczyński i wicemarszałkowie Terlecki i Mazurek. Tłumaczyli, że to przez przypadek. Nie wszystkich to przekonuje.

Na początku środowego posiedzenia Sejmu przemawiał Grzegorza Schetyny. - Pawła zabiła nienawiść, nienawiść obłąkana, nienawiść dobrze zorganizowana - mówił o zamordowanym prezydencie Gdańska - Nienawiść, która odebrała Ci życie nie zniszczy tego, co zbudowałeś. Nie zniszczy miłości do wolnej Polski, Twojego Gdańska, nie zniszczy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - podkreślał.

Posłowie i członkowie rządu wysłuchali tych słów na stojąco. Potem była minuta ciszy, część posłów odmówiła modlitwę.

Ale był też widoczny brak - na sali zabrakło prezesa Kaczyńskiego i dwójki wicemarszałków Sejmu z PiS-u - Beaty Mazurek i Ryszarda Terleckiego.

Troje polityków PiS-u weszło na salę trzy minuty po tym, jak z mównicy zszedł lider Platformy, zakończyła się chwila ciszy, a Sejm wznowił obrady.

Trzy minuty spóźnienia

Politycy PiS-u nie bardzo wiedzieli, co powiedzieć. - Czasem są techniczne rzeczy związane z pogodą, mrozem. Trudno mi powiedzieć - gdybał Jan Dziedziczak, a Beata Mazurek w internecie napisała, że spóźnienie to czysty przypadek.

- Nie było powiedziane precyzyjnie, o której będzie wystąpienie Grzegorza Schetyny - tłumaczyła później dziennikarzom wicemarszałek Sejmu.

To była celowa nieobecność - uważa rozgoryczony gdański poseł PO. - Marszałek jak wiedział, że pan Kaczyński się spóźni, to mógł poczekać. Zrobił do dziesiątej piętnaście, mógł zrobić do dziesiątej trzydzieści przerwę - mówi Jerzy Borowczak.

- To nie było zaskakujące, to wszyscy wiedzieli - mówi Sławomir Neumann.

Ale w Sejmie - poza pojedynczymi przypadkami - unikano ostrych słów. Przypominano jedynie podobną nieobecność prezesa, gdy Sejm oddawał cześć Andrzejowi Wajdzie.

Uchwała przeciw mowie nienawiści

Posłowie PiS-u unikali komentarzy w ogóle. Z wyjątkiem polityków z Gdańska.

- Ja przede wszystkim oczekiwałbym, i to się trochę dzieje, pewnej powściągliwości i ciszy nad tą tragedią - tak o swoich oczekiwaniach wobec parlamentu mówi Janusz Śniadek.

Posłanka Scheuring-Wielgus proponowała przegłosowanie uchwały przeciwko mowie nienawiści. Uchwała zobowiązywałaby posłów, by wystrzegali się między innymi poniżania, napiętnowania osób o odmiennych poglądach, innej wiary, narodowości, orientacji seksualnej czy niepełnosprawnych. Projekt uchwały czeka od maja zeszłego roku, ale musi jeszcze zaczekać.

- Jeżeli są głosy w Platformie, żeby nie robić nic takiego do pogrzebu, do soboty, to ja się na to zgadzam - mówi Joanna Scheuring-Wielgus.

Posiedzenie skrócono. Posłowie obradować będą jeszcze w czwartek.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Lekarze, księża i darczyńcy, którzy ofiarowują pieniądze, ratują ludzkie życia w Afryce. W Zambii udało się doposażyć dwa szpitale. Trafiają do nich chorzy i ofiary ataków dzikich zwierząt - wśród nich dzieci, ukąszone przez węże lub pogryzione przez hipopotamy i krokodyle.

Polscy lekarze pomagają mieszkańcom Mozambiku, Zambii i Zimbabwe. "Udało nam się otworzyć oddział ortopedyczny"

Polscy lekarze pomagają mieszkańcom Mozambiku, Zambii i Zimbabwe. "Udało nam się otworzyć oddział ortopedyczny"

Źródło:
Fakty TVN

Hodowle psów, często pseudohodowle, nie są wystarczająco uregulowane. Nawet jeśli się zarejestrują, to nikt ich nie sprawdza - chyba że wyjdzie na jaw, że taka hodowla to umieralnia albo nawet cmentarz. Wtedy jest już często za późno. Obrońcy zwierząt apelują do Sejmu, by to zmienił.

Pseudohodowle wciąż mają się dobrze. Niepotrzebne psy w jednej z nich zostały skazane na śmierć z głodu w piwnicy

Pseudohodowle wciąż mają się dobrze. Niepotrzebne psy w jednej z nich zostały skazane na śmierć z głodu w piwnicy

Źródło:
Fakty TVN

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nadal nie wiadomo, co z subwencją dla Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy członkowie PKW pracują nad odpowiedzią dla ministra finansów, który poprosił o interpretację ostatniej uchwały. Już wiadomo, że odpowiedzi będą niejednomyślne.

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są politycy, są ludzie, którzy wykorzystują podżeganie do nienawiści do zdobywania władzy, a potem utrzymywania jej do podziału Polaków - zauważyła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Magdalena Adamowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej. W programie odniosła się m.in. do rocznicy śmierci swojego męża Pawła Adamowicza, jak i niedawnych gróźb wobec szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka oraz prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Źródło:
TVN24

Do tej pory przyzwyczailiśmy się do życia w świecie liberalnym, gdzie prawo międzynarodowe jest przestrzegane, teraz ten czas się kończy - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych w rządzie PiS Jacek Czaputowicz, odpowiadając na pytanie, co się zmieni po inauguracji prezydentury Donalda Trumpa w USA. Były szef MSZ dodał, że Trump "przychodzi w dużo gorszej sytuacji" niż, gdy kończył swoją poprzednią kadencję w 2020 roku.

Donald Trump "musi przyjąć te zasady gry, które w międzyczasie się wytworzyły"

Donald Trump "musi przyjąć te zasady gry, które w międzyczasie się wytworzyły"

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS