Minuta ciszy bez prezesa PiS. "To nie było zaskakujące"

16.01.2019 | Minuta ciszy bez prezesa PiS. "To nie było zaskakujące"
16.01.2019 | Minuta ciszy bez prezesa PiS. "To nie było zaskakujące"
Maciej Knapik | Fakty TVN
16.01.2019 | Minuta ciszy bez prezesa PiS. "To nie było zaskakujące"Maciej Knapik | Fakty TVN

Minutą ciszy w hołdzie Pawłowi Adamowiczowi posłowie rozpoczęli obrady Sejmu. Nieobecni byli prezes Kaczyński i wicemarszałkowie Terlecki i Mazurek. Tłumaczyli, że to przez przypadek. Nie wszystkich to przekonuje.

Na początku środowego posiedzenia Sejmu przemawiał Grzegorza Schetyny. - Pawła zabiła nienawiść, nienawiść obłąkana, nienawiść dobrze zorganizowana - mówił o zamordowanym prezydencie Gdańska - Nienawiść, która odebrała Ci życie nie zniszczy tego, co zbudowałeś. Nie zniszczy miłości do wolnej Polski, Twojego Gdańska, nie zniszczy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - podkreślał.

Posłowie i członkowie rządu wysłuchali tych słów na stojąco. Potem była minuta ciszy, część posłów odmówiła modlitwę.

Ale był też widoczny brak - na sali zabrakło prezesa Kaczyńskiego i dwójki wicemarszałków Sejmu z PiS-u - Beaty Mazurek i Ryszarda Terleckiego.

Troje polityków PiS-u weszło na salę trzy minuty po tym, jak z mównicy zszedł lider Platformy, zakończyła się chwila ciszy, a Sejm wznowił obrady.

Trzy minuty spóźnienia

Politycy PiS-u nie bardzo wiedzieli, co powiedzieć. - Czasem są techniczne rzeczy związane z pogodą, mrozem. Trudno mi powiedzieć - gdybał Jan Dziedziczak, a Beata Mazurek w internecie napisała, że spóźnienie to czysty przypadek.

- Nie było powiedziane precyzyjnie, o której będzie wystąpienie Grzegorza Schetyny - tłumaczyła później dziennikarzom wicemarszałek Sejmu.

To była celowa nieobecność - uważa rozgoryczony gdański poseł PO. - Marszałek jak wiedział, że pan Kaczyński się spóźni, to mógł poczekać. Zrobił do dziesiątej piętnaście, mógł zrobić do dziesiątej trzydzieści przerwę - mówi Jerzy Borowczak.

- To nie było zaskakujące, to wszyscy wiedzieli - mówi Sławomir Neumann.

Ale w Sejmie - poza pojedynczymi przypadkami - unikano ostrych słów. Przypominano jedynie podobną nieobecność prezesa, gdy Sejm oddawał cześć Andrzejowi Wajdzie.

Uchwała przeciw mowie nienawiści

Posłowie PiS-u unikali komentarzy w ogóle. Z wyjątkiem polityków z Gdańska.

- Ja przede wszystkim oczekiwałbym, i to się trochę dzieje, pewnej powściągliwości i ciszy nad tą tragedią - tak o swoich oczekiwaniach wobec parlamentu mówi Janusz Śniadek.

Posłanka Scheuring-Wielgus proponowała przegłosowanie uchwały przeciwko mowie nienawiści. Uchwała zobowiązywałaby posłów, by wystrzegali się między innymi poniżania, napiętnowania osób o odmiennych poglądach, innej wiary, narodowości, orientacji seksualnej czy niepełnosprawnych. Projekt uchwały czeka od maja zeszłego roku, ale musi jeszcze zaczekać.

- Jeżeli są głosy w Platformie, żeby nie robić nic takiego do pogrzebu, do soboty, to ja się na to zgadzam - mówi Joanna Scheuring-Wielgus.

Posiedzenie skrócono. Posłowie obradować będą jeszcze w czwartek.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS