"Fakty" nieoficjalnie: prezes Kaczyński ma nie wykluczać dymisji Antoniego Macierewicza

20.11.2017 | "Fakty" nieoficjalnie: prezes Kaczyński ma nie wykluczać dymisji Antoniego Macierewicza
20.11.2017 | "Fakty" nieoficjalnie: prezes Kaczyński ma nie wykluczać dymisji Antoniego Macierewicza
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
20.11.2017 | "Fakty" nieoficjalnie: prezes Kaczyński ma nie wykluczać dymisji Antoniego MacierewiczaKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

- Oczekujemy jak najszybszego wyjaśnienia od ministra Macierewicza - słychać z Pałacu Prezydenckiego. A mówi to szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Mówi o klimacie nieufności i pyta o los generała, który jest prawą ręką prezydenta i który stał się zakładnikiem ministra. Nieoficjalnie mówi się, że prezes PiS ma nie wykluczać dymisji szefa MON.

Nawet w odważnych dywagacjach najodważniejszych polityków PiS, nazwisko Antoniego Macierewicza nie przewijało się w kontekście rekonstrukcji rządu. Ale to się zmieniło.

- Pan prezydent domaga się korekty polityki ministra obrony, prowadzonej w stosunku do ośrodka prezydenckiego - podkreślił na antenie TVN24 Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Gdy takie publiczne wezwania padają z ust ludzi prezydenta, to jest to wyraźny sygnał wysłany przez samego Andrzeja Dudę. Nie zamierza on dłużej tolerować sytuacji, w której minister odbiera mu narzędzia kontroli nad armią.

Resort obrony mści się na prezydencie?

Antoni Macierewicz zrobił to blokując, a teraz przedłużając blokadę na dostęp do informacji temu najwyższemu rangą wojskowemu w otoczeniu prezydenta, czyli gen. bryg. Jarosławowi Kraszewskiemu. Pełni on funkcję dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN.

- Minister Macierewicz odmówił udzielenia informacji o co tak naprawdę chodzi - dodał Paweł Soloch. Szef BBN nie wyklucza w spekulacjach nawet wątku zemsty ze strony resortu obrony. - Nie chciał bym tego tak interpretować, ale przedłużanie tej procedury daje asumpt do myślenia w tym kierunku - wskazuje Soloch.

Takie słowa są ciężkim oskarżeniem, skierowanym w ministra obrony. On sam unika komentarza w tej sprawie. Podobnie, jak oceny słów prezydenta Dudy, który po obchodach święta 11 listopada mówił o "ubeckich" metodach Macierewicza.

Po ich opublikowaniu już wszyscy, nie tylko prezes PiS Jarosław Kaczyński, wiedzą, że tych relacji nie da się ułożyć po prostu.

Dlatego odcinek "armia" jest kluczowym przy układance dotyczącej rekonstrukcji rządu. Według informacji "Faktów", sprawie Antoniego Macierewicza poświęcone było - niemal w całości - jedno ze spotkań prezydenta z prezesem, choć oficjalnie miało dotyczyć ustaw o sądach.

W jego trakcie Andrzej Duda wyraźnie miał powiedzieć o fatalnej współpracy z szefem MON. Najistotniejszy jest jednak morał z tej rozmowy, bo Jarosław Kaczyński miał nie wykluczyć dymisji Antoniego Macierewicza.

"To podważenie wiarygodności państwa polskiego"

Opozycja wyraźnie pokazuje, komu kibicuje w tym sporze. - To jest bardzo poważna sprawa, bo dotyczy konstytucyjnych obowiązków głowy państwa. Niezbyt często to robię, ale muszę powiedzieć jasno i wprost, że dziś staję w obronie głowy państwa i jego prerogatyw - ocenił Cezary Tomczyk, poseł Platformy.

Jednak politycy partii rządzącej studzą emocje. - Zwracam uwagę, że jednak różnice są trzeciorzędne. Na przykład chodzi o ocenę jednego z generałów - mówi Marcin Horała, poseł PiS.

To zaklinanie rzeczywistości przez polityków PiS. Sam prezydent w ostatnich dniach kilkukrotnie powiedział, że sprawa generała Kraszewskiego jest jedynie tłem tego sporu.

- Pan minister Antoni Macierewicz próbuje uniemożliwić mi wykonywanie tak naprawdę mojej funkcji zwierzchnika sił zbrojnych - podkreślił Andrzej Duda w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej". - Po prostu się na to nie zgadzam i się z tym nie pogodzę - stanowczo zapewniał prezydent w piątkowej rozmowie w Radiu RMF FM.

Ludzie związani z wojskowością podkreślają znaczenie sporu. - Uderzanie w prezydenta, w majestat Rzeczpospolitej jest jak by podważeniem wiarygodności głowy państwa i państwa polskiego - komentuje gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych.

Według relacji polityków PiS, którzy znają kulisy rozmów prezesa z prezydentem, rekonstrukcja, która objęłaby ministra obrony jest rozważana przy scenariuszu, że premierem zostaje Jarosław Kaczyński.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS