"Fakty" nieoficjalnie: prezes Kaczyński ma nie wykluczać dymisji Antoniego Macierewicza

20.11.2017 | "Fakty" nieoficjalnie: prezes Kaczyński ma nie wykluczać dymisji Antoniego Macierewicza
20.11.2017 | "Fakty" nieoficjalnie: prezes Kaczyński ma nie wykluczać dymisji Antoniego Macierewicza
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
20.11.2017 | "Fakty" nieoficjalnie: prezes Kaczyński ma nie wykluczać dymisji Antoniego MacierewiczaKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

- Oczekujemy jak najszybszego wyjaśnienia od ministra Macierewicza - słychać z Pałacu Prezydenckiego. A mówi to szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Mówi o klimacie nieufności i pyta o los generała, który jest prawą ręką prezydenta i który stał się zakładnikiem ministra. Nieoficjalnie mówi się, że prezes PiS ma nie wykluczać dymisji szefa MON.

Nawet w odważnych dywagacjach najodważniejszych polityków PiS, nazwisko Antoniego Macierewicza nie przewijało się w kontekście rekonstrukcji rządu. Ale to się zmieniło.

- Pan prezydent domaga się korekty polityki ministra obrony, prowadzonej w stosunku do ośrodka prezydenckiego - podkreślił na antenie TVN24 Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Gdy takie publiczne wezwania padają z ust ludzi prezydenta, to jest to wyraźny sygnał wysłany przez samego Andrzeja Dudę. Nie zamierza on dłużej tolerować sytuacji, w której minister odbiera mu narzędzia kontroli nad armią.

Resort obrony mści się na prezydencie?

Antoni Macierewicz zrobił to blokując, a teraz przedłużając blokadę na dostęp do informacji temu najwyższemu rangą wojskowemu w otoczeniu prezydenta, czyli gen. bryg. Jarosławowi Kraszewskiemu. Pełni on funkcję dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN.

- Minister Macierewicz odmówił udzielenia informacji o co tak naprawdę chodzi - dodał Paweł Soloch. Szef BBN nie wyklucza w spekulacjach nawet wątku zemsty ze strony resortu obrony. - Nie chciał bym tego tak interpretować, ale przedłużanie tej procedury daje asumpt do myślenia w tym kierunku - wskazuje Soloch.

Takie słowa są ciężkim oskarżeniem, skierowanym w ministra obrony. On sam unika komentarza w tej sprawie. Podobnie, jak oceny słów prezydenta Dudy, który po obchodach święta 11 listopada mówił o "ubeckich" metodach Macierewicza.

Po ich opublikowaniu już wszyscy, nie tylko prezes PiS Jarosław Kaczyński, wiedzą, że tych relacji nie da się ułożyć po prostu.

Dlatego odcinek "armia" jest kluczowym przy układance dotyczącej rekonstrukcji rządu. Według informacji "Faktów", sprawie Antoniego Macierewicza poświęcone było - niemal w całości - jedno ze spotkań prezydenta z prezesem, choć oficjalnie miało dotyczyć ustaw o sądach.

W jego trakcie Andrzej Duda wyraźnie miał powiedzieć o fatalnej współpracy z szefem MON. Najistotniejszy jest jednak morał z tej rozmowy, bo Jarosław Kaczyński miał nie wykluczyć dymisji Antoniego Macierewicza.

"To podważenie wiarygodności państwa polskiego"

Opozycja wyraźnie pokazuje, komu kibicuje w tym sporze. - To jest bardzo poważna sprawa, bo dotyczy konstytucyjnych obowiązków głowy państwa. Niezbyt często to robię, ale muszę powiedzieć jasno i wprost, że dziś staję w obronie głowy państwa i jego prerogatyw - ocenił Cezary Tomczyk, poseł Platformy.

Jednak politycy partii rządzącej studzą emocje. - Zwracam uwagę, że jednak różnice są trzeciorzędne. Na przykład chodzi o ocenę jednego z generałów - mówi Marcin Horała, poseł PiS.

To zaklinanie rzeczywistości przez polityków PiS. Sam prezydent w ostatnich dniach kilkukrotnie powiedział, że sprawa generała Kraszewskiego jest jedynie tłem tego sporu.

- Pan minister Antoni Macierewicz próbuje uniemożliwić mi wykonywanie tak naprawdę mojej funkcji zwierzchnika sił zbrojnych - podkreślił Andrzej Duda w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej". - Po prostu się na to nie zgadzam i się z tym nie pogodzę - stanowczo zapewniał prezydent w piątkowej rozmowie w Radiu RMF FM.

Ludzie związani z wojskowością podkreślają znaczenie sporu. - Uderzanie w prezydenta, w majestat Rzeczpospolitej jest jak by podważeniem wiarygodności głowy państwa i państwa polskiego - komentuje gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych.

Według relacji polityków PiS, którzy znają kulisy rozmów prezesa z prezydentem, rekonstrukcja, która objęłaby ministra obrony jest rozważana przy scenariuszu, że premierem zostaje Jarosław Kaczyński.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS