Premier: Trybunał w swoim czasie wypowie się o ustawie o IPN


Nawet gdyby to zależało od premiera, to ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej nie zostałaby teraz zmieniona. Choćby po to, by znieść groźby więzienia za trudne, historyczne debaty. "Fakty" spytały o to Mateusza Morawieckiego. Debata na świecie wokół ustawy przypomina gaszenie kolejnych pożarów - jeden film znika, pojawia się inny.

Rząd nie wykona ruchu, który naprawiłby relacje z Izraelem.

- Trybunał w czasie, który uzna za właściwy wypowie się w tym temacie - tak Mateusz Morawiecki, ucinając temat, wyklarował stanowisko rządu, odpowiadając na pytanie reportera "Faktów".

Brak konkretów w wypowiedziach premiera pokazuje, że woli on nie powiedzieć nic, niż o jedno słowo za dużo - tak jak zrobił to mówiąc o "żydowskich oprawcach", co dało pretekst do stworzenia przez jedną z żydowskich fundacji bardzo krzywdzącego filmu, w którym pada prowokacyjna, nieprawdziwa fraza o "polskim Holokauście".

"To boli"

- Życzyłbym sobie, to moje marzenie, żeby więcej nic takiego nie powstało. Bo to boli - mówi Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie.

- Dostałem numer do pana Rudelmana i tłumaczyłem mu, że ten film jest dla mnie obrzydliwy i tam jest nieprawda - mówi Jonathan Ornstein z Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie.

Dzięki telefonowi polskiej organizacji zrzeszającej Żydów, krzywdzący, niesprawiedliwy, oszczerczy klip został wycofany przez jego twórców. Bardzo ważnym gestem było także oświadczenie izraelskiej ambasady. Jasne, mocne, klarowne:

"Przekaz płynący z filmu (...) jest nieakceptowalny. Jego treść jest niezgodna z prawdą historyczną i uderza w pamięć wszystkich ofiar nazistowskich Niemiec - państwa odpowiedzialnego za zaplanowanie, zorganizowanie i przeprowadzenie Zagłady".

Trudno o bardziej namacalny dowód na wolę dialogu, ale też na oczekiwanie na ruch ze strony rządu.

- Jestem przekonany, że wkrótce dojdziemy do porozumienia z naszymi partnerami z Izraela i środowiskami żydowskimi na całym świecie - mówi wicepremier Jarosław Gowin.

Pogorszenie polskiego wizerunku

W oczekiwaniu na to "wkrótce" Centrum Wiesenthala, które walczy o pamięć o Holocauście, wzywa Żydów, nie tylko z Izraela, by ograniczyli swoje podróże do Polski właśnie ze względu na napiętą sytuację dyplomatyczną. Pisze to organizacja ważna dla Żydów na całym świecie.

- Nie widzę jakiegoś zagrożenia dla naszego wizerunku, że on radykalnie się pogorszył - mówi szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Polski wizerunek pokazuje też film nakręcony przez redakcję najstarszego izraelskiego dziennika - "Haaretz". Nie pada w nim ani jedno słowo oszczerstwa. Film przypomina polskich bohaterów, którzy ukrywali Żydów, ale i w przejmujący sposób mówi, czego obawiają się Żydzi, odkąd w Polsce jest nowe prawo.

A prawda to nie tylko bohaterowie. To także szmalcownicy, to po prostu antysemici, którzy dla korzyści wydawali Żydów. To także pogrom kielecki, już po wojnie. Pamięć Żydów, to nie tylko pamięć o polskich bohaterach - Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Narażaniu życia, by ocalić inne życie. To pamięć także o tym, czego Polska wolałaby nie pamiętać. Po prostu.

- Droga Polsko, czy naprawdę chcesz iść tą drogą? Możesz uchwalać takie prawo, jakie chcesz. Ale oszukujesz siebie i tylko siebie jeżeli uważasz, że to coś zmieni. Ponieważ nikt nie zapomni niczego - takie słowa padają w puencie filmu.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS