Premier spotkał się z Robertem Kubicą. Echa kelnerskich taśm

16.10.2018 | Premier spotkał się z Robertem Kubicą. Echa kelnerskich taśm
16.10.2018 | Premier spotkał się z Robertem Kubicą. Echa kelnerskich taśm
Arleta Zalewska | Fakty TVN
16.10.2018 | Premier spotkał się z Robertem Kubicą. Echa kelnerskich taśmArleta Zalewska | Fakty TVN

Mateusz Morawiecki i Robert Kubica. Panowie spotkali się i na zdjęciu obaj są uśmiechnięci. "Nie czuję urazy" - mówi Kubica. Na taśmach kelnerów z jego wypadku pokpiwał obecny premier. Dla Kubicy ten wypadek to więcej niż złamana ręką, to złamana kariera i marzenia.

Premier miał we wtorek wiele okazji, żeby publicznie skomentować swoje słowa na temat złamanej ręki Roberta Kubicy. Nie zrobił tego. W opublikowanym przez Onet fragmencie nielegalnie podsłuchanej rozmowy Mateusz Morawiecki proponuje wyjazd na wyścig Formuły 1 do Mediolanu.

Bank, na którego czele stoi wówczas Morawiecki, to część hiszpańskiego Banku Santander, głównego sponsora kierowców teamu Ferrari, do którego mógł dołączyć Robert Kubica. Mógł, bo plany pokrzyżował mu dramatyczny wypadek.

Na pytanie nielegalnie nagranej Bogusławy Matuszewskiej, zastępczyni szefa PGE - kogo sponsoruje bank dzisiejszego premiera - ten odpowiedział, wymieniając dwa nazwiska: "Fernando Alonso i Lewis Hamilton". - Czyli McLarena, tak? - dopytywała Matuszewska. - Nie, Ferrari - miał odpowiedzieć obecny premier po czym dodać: "miał być jeszcze Kubica, ale na szczęście złamał rękę raz, drugi".

To, co Mateusz Morawiecki nazwał wtedy "złamaną ręką", w rzeczywistości było dramatycznym wypadkiem, do którego doszło dwa lata wcześniej. Robert Kubica z wypadku wyszedł ze złamaną nogą i zmiażdżoną ręką. To wydarzenie na lata przerwało karierę jedynego Polaka w F1.

"Bez urazy i jedziemy dalej"

- Pan premier Morawiecki, wtedy bankier Morawiecki, pokazał jaki ma rzeczywiście stosunek do polskiego sportu. Brak szacunku i brak poszanowania ciężkiej pracy jaką sportowcy muszą wykonywać - skomentował zarejestrowaną na taśmach wypowiedź Szymon Ziółkowski, były mistrz olimpijski w rzucie młotem, a obecnie członek PO.

W kolejnym fragmencie rozmowy ówczesny prezes banku tłumaczy dlaczego w Polsce Roberta Kubicy nie opłaca się sponsorować, ale rajdowców w Niemczech czy Hiszpanii już tak. - Niemcy, Anglia, Stany, Brazylia i Hiszpania. Kraje, które kochają Formułę 1 i oni tam są. To z ich punktu widzenia ok. Z mojego, ja mówię, ja tego nie chcę, k***a. Pięć dych co roku płacić. Sp*******j - miał powiedzieć Mateusz Morawiecki.

Dziś już politycy PiS-u nie mówią o taśmach jako o "odgrzewanych kotletach". Choć wątek Kubicy to to samo nielegalne nagranie. Premier osobiście tłumaczył się Robertowi Kubicy. Po rozmowie sportowiec napisał "Wizyta u Premiera. Polska zawsze wspiera swoich. I nam jeszcze doszedł jeden temacik do dzisiejszej agendy. No hard feelings i jedziemy dalej!".

- Różne kwestie były poruszane. Powiedział "bez urazy i jedziemy dalej" - skomentowała spotkanie Beata Mazurek, rzecznik PiS.

"Morawiecki sprzeciwiał się drenowaniu polskiego banku"

Wczoraj Robert Kubica spotkał się również z prezesem Orlenu. Państwowy gigant paliwowy ma być jego sponsorem w F1.

Jak donosi przegląd sportowy może chodzić nawet o 40 milionów złotych. Rozmowa, jak twierdzi prezes Orlenu Daniel Obajtek, planowana miała być już od dawna. Jeszcze wczoraj marszałek senatu tłumaczył, że niechęć Morawieckiego prezesa banku dla finansowego wsparcia polskiego sportowca wynikała tak na prawdę z troski o polskie finanse.

- Morawiecki sprzeciwiał się drenowaniu polskiego banku przez spółkę matkę z Hiszpanii i w tej sprawie miał rację - stwierdził Adam Bielan, wicemarszałek senatu.

Tyle, że z podsłuchanej rozmowy nie wynika, że problemem dla Mateusza Morawieckiego były kwestie podatkowe. Finansowanie Kubicy przez bank uważał za nieopłacalne. 5 lat później, już jako premier, zdanie najwyraźniej zmienił.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: instagram.com/robertkubica_real/

Pozostałe wiadomości

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN

Był czas, że TVN potrzebował wsparcia i zawsze będziemy wdzięczni, że mogliśmy na nie liczyć ze strony widzów i innych mediów, czasem tych wielkich, a czasem tych mniejszych. I zwłaszcza ze strony lokalnych mediów wymagało to wielkiej odwagi. Dziś to oni, choć już z innych powodów, potrzebują pomocy.

Patrzą władzy na ręce, opisują problemy mieszkańców. Lokalne media mogą nie przetrwać bez wsparcia

Patrzą władzy na ręce, opisują problemy mieszkańców. Lokalne media mogą nie przetrwać bez wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińskie miasto Wowczańsk ginie. Rosjanie posuwają się w nim krok po kroku i zostawiają za sobą tylko zgliszcza. Atakują też Charków. Ukraińcy odpowiadają natomiast atakiem na rosyjską flotę na Morzu Czarnym, gdzie mają coraz większe sukcesy. Mija pięć lat kadencji prezydenta Zełenskiego. W kraju pogrążonym w wojnie nie ma jednak jak zorganizować wyborów.

To obecnie najcięższy odcinek frontu. "Gorzej niż piekło"

To obecnie najcięższy odcinek frontu. "Gorzej niż piekło"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dwie studentki - położnictwa oraz pielęgniarstwa - wyruszą na Wybrzeże Kości Słoniowej w ramach misji medycznej organizowanej przez Fundację Salvatti.pl. Warunki panujące w szpitalu, do którego jadą, są bardzo trudne - brakuje tam niemal wszystkiego. Dlatego studentki chcą zabrać jak najwięcej sprzętu medycznego i w tym celu organizują zbiórkę. Pomóc może każdy.

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

Jestem wstrząśnięty wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartosz Arłukowicz. - To jest już taki odlot i taki brak szacunku dla ludzi, że naprawdę mnie to dzisiaj poraziło - przyznał polityk Koalicji Obywatelskiej.

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Źródło:
TVN24

W dniach 6-9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Mogą się okazać jednymi z najważniejszych w historii. To od ich wyników zależy, czy najsilniejszy głos w Europie będzie należeć do partii demokratycznych, czy do skrajnie prawicowych. Te ostatnie, zwłaszcza we Francji, zaczynają bardzo zyskiwać w sondażach, a ich liderzy już stoją na czele rządów we Włoszech czy na Węgrzech.

Przeciwnicy prawicy z całej Europy protestowali w Madrycie. "Trzeba się zmobilizować, nie dać wygrać faszystom, ocalić demokrację"

Przeciwnicy prawicy z całej Europy protestowali w Madrycie. "Trzeba się zmobilizować, nie dać wygrać faszystom, ocalić demokrację"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN