Premier przekonuje, że lekarze wracają do Polski. Co na to medycy? "Mam zamiar wyjechać"

Źródło:
Fakty TVN
Premier przekonuje, że lekarze wracają do Polski. Co na to medycy? "Mam zamiar wyjechać"
Premier przekonuje, że lekarze wracają do Polski. Co na to medycy? "Mam zamiar wyjechać"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Premier przekonuje, że lekarze wracają do Polski. Co na to medycy? "Mam zamiar wyjechać"Marek Nowicki/Fakty TVN

Premier sugeruje, że w polskiej ochronie zdrowia za rządów PiS-u jest tak dobrze, że polscy lekarze porzucają zagraniczne posady i wracają do kraju. Naczelna Rada Lekarska nie jest w stanie zweryfikować tych tez, ale ma dane dotyczące tego, ilu lekarzy zawnioskowało o wydanie zaświadczenia, dzięki któremu może ubiegać się o uznanie kwalifikacji w Unii Europejskiej.

W Pałacu Prezydenckim, w obecności prezydenta i pani minister zdrowia, premier powiedział coś, co każdy Polak pragnąłby usłyszeć. - Dzisiaj lekarze bardzo często wracają z zagranicy do pracy w Polsce. To jest coś, w co, jak byśmy powiedzieli to osiem lat temu, mało kto by uwierzył - mówił Mateusz Morawiecki.

Premier nie powiedział, ilu tych lekarzy wróciło, jaka jest skala zjawiska i, co najważniejsze, skąd to wie. Bo na przykład Naczelna Rada Lekarska takich danych nie ma.

- Niestety nie jesteśmy w stanie zweryfikować prawdziwości takich tez. Natomiast ja bym chciał wierzyć w to, że faktycznie lekarze będą wracać. Natomiast zdaję sobie sprawę, w jakim systemie pracujemy, bo sam w nim pracuję, więc śmiem twierdzić, że jednak ten trend będzie w odwrotną stronę aniżeli powrotów - ocenia Mateusz Kowalczyk, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

W sprawie wyjazdów lekarzy z Polski dane są. Do wyjazdu za granicę lekarzowi potrzebne jest zaświadczenie z izby lekarskiej, dzięki któremu może ubiegać się o uznanie kwalifikacji w Unii Europejskiej. Osiem lat temu o takie zaświadczenie wystąpiło ponad tysiąc lekarzy i lekarzy dentystów. W zeszłym roku było to 919 osób, ale jeżeli spojrzymy na liczbę zaświadczeń wydanych po raz pierwszy, to tu spadku nie ma, a nawet jest symboliczny wzrost.

- Te zaświadczenia, które są po raz pierwszy, to jest niepokojący dla nas trend, bo to świadczy o tym, że duża rzesza młodych lekarzy, i też lekarzy z pewnym doświadczeniem, stwierdziła, że tak źle się dzieje w systemie ochrony zdrowia, że wolą poszukać swojego miejsca dla rozwoju swojej drogi zawodowej w innym kraju - wskazuje Kowalczyk.

Liczba zaświadczeń wydana lekarzom i lekarzom dentystomNaczelna Izba Lekarska

Chcą wyjechać lub już to zrobili

Swoje miejsce dla rozwoju osobistego i zawodowego Kamil Karpowicz znalazł w szpitalu uniwersyteckim w Szwecji. W zeszłym roku ukończył w Polsce specjalizację z onkologii i wyjechał. - Za taki normalny etat od 8 do 17 - pracujemy osiem godzin z godzinną przerwą na lunch lub wyjście do miasta - od poniedziałku do piątku rzeczywiście można zarobić tyle, co w Polsce lekarz zarabia na dwóch-trzech etatach - informuje Karpowicz.

Patrykowi Wertce zostały jeszcze dwa lata studiów medycznych. Ma sprecyzowane plany: będzie lekarzem rodzinnym, ale zdecydowanie nie w Polsce. - Po ukończeniu studiów i ukończeniu stażu mam zamiar wyjechać na specjalizację i dalsze życie do Szwecji - zdradza student.

Sebastian Svensson za miesiąc dostanie prawo wykonywania zawodu i też wyjeżdża. Z kolei stażysta Mateusz Wawrzeńczyk na razie zrezygnował z wyjazdu. Zostaje, bo dostał szansę na rezydenturę w renomowanej klinice kardiologii. - Wszystkie opcje pozostają jednak otwarte - wyznaje. - Z mojej grupy studenckiej mam dwie koleżanki, które wyjechały, które są zadowolone i które będą pewnie zarabiać kilkakrotnie więcej niż ja - mówi.

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS