ONZ alarmuje: praworządność zagrożona. PiS sprawę ignoruje

27.10.2017 | ONZ alarmuje: praworządność zagrożona. PiS sprawę ignoruje
27.10.2017 | ONZ alarmuje: praworządność zagrożona. PiS sprawę ignoruje
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
27.10.2017 | ONZ alarmuje: praworządność zagrożona. PiS sprawę ignorujeJakub Sobieniowski | Fakty TVN

"Niezależność wymiaru sprawiedliwości jest w Polsce zagrożona", a "reforma, która miała być lekarstwem dla sądów, jest gorsza, niż ich choroba". Przedstawiciel Organizacja Narodów Zjednoczonych nie zostawia na rządzie suchej nitki. Po Komisji Europejskiej, Komisji Weneckiej, Stanach Zjednoczonych i OBWE, ONZ bije na alarm.

- Niezależność wymiaru sprawiedliwości oraz innych kluczowych standardów demokracji są dzisiaj w Polsce zagrożone - mówi specjalny sprawozdawca ONZ Diego García-Sayán. To alarm - w języku dyplomacji o zagrożeniu demokracji nie da się mówić mocniej.

Jeszcze niedawno rządzący uważali za wielki sukces wejście Polski do Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Teraz opinia specjalnego wysłannika ONZ jest oceniana zupełnie inaczej.

- To przykład hipokryzji ze strony tych instytucji, podwójnych standardów. Szczerze mówiąc, ja się tymi głosami kompletnie nie przejmuję - mówi Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS.

- ONZ nie ma żadnego interesu, nie chce nic ugrać. ONZ nie jest postkomunistyczny, nie miało dziadka w Wehrmachcie. Organizacja ocenia to, co się dzieje w Polsce, porównując to z innymi krajami i niestety na tym tle wypadamy bardzo źle - mówi z kolei prof. Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Rząd ignoruje

Gdy Komisja Europejska martwi się o polską praworządność, PiS uznaje to za dyskryminację Polski. Gdy Rada Europy martwi się o polską demokrację, polskie władze odpowiadają, że RE powinna spoglądać gdzie indziej. Gdy Parlament Europejski apeluje o przestrzeganie reguł demokratycznych, politycy PiS zapewniają, że w Polsce nic złego się nie dzieje. Gdy o to samo apeluje Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, partia rządząca to ignoruje.

A gdy Komisja Wenecka wysyła do Polski delegacje, które też mówią o zagrożeniu polskiej demokracji, polski minister odpowiada, że są to "zarzuty nieprawdziwe".

- Ja się zastanawiam czy Komisja Wenecka zajmuje się na przykład Francją? Tam jest stan wyjątkowy - mówił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak

Gdy poprzedni amerykański prezydent przypominał w Polsce o tym, czym jest demokracja, Jarosław Kaczyński uznawał to za niebywałą ingerencję. Ale teraz zmianom w polskich sądach też uważnie się przygląda amerykański Departament Stanu. Cały świat usłyszy opinię specjalnego wysłannika ONZ.

Ustawa nie reformuje sądów

- Reforma wymiaru sprawiedliwości ma poprawiać skuteczność, a nie podważać jego niezależność – mówi Diego García-Sayán.

Zdania specjalnego sprawozdawcy ONZ nie podziela szef polskiego MSZ. Witold Waszczykowski mówi, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie odpowiada za reformę.

- Mamy rządy PiS, a mało one mają wspólnego i z prawem i ze sprawiedliwością. Skoro 800 spraw dotyczy ludzi, którzy chcieli protestować, a władza nie pozwala im na to, to ciężko powiedzieć, że nasza demokracja ma się dobrze - stwierdza Marcin Kierwiński, poseł Platformy Obywatelskiej.

- Polska jest państwem praworządnym - podkreśla Paweł Mucha, sekretarz stanu w kancelarii Andrzeja Dudy. Z opinią przedstawiciela prezydenta zdecydowanie nie zgadza się Katarzyna Lubnauer z .Nowoczesnej. - Polska odeszła daleko od trójpodziału władzy - mówi.

Polska prokuratura już podlega politykowi - ministrowi sprawiedliwości. Przytłaczająca większość konstytucjonalistów i organizacje międzynarodowe uznają za niekonstytucyjne działania obecnych władz wobec Trybunału Konstytucyjnego.

Minister sprawiedliwości zyskał duży wpływ na sądy. W czasie rozmów między prezydentem a prezesem PiS, decyduje się czy i ewentualnie jacy jeszcze politycy zyskają taki wpływ na wymiar sprawiedliwości.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael, po tym jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komunikat władz Izraela w odpowiedzi jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS