ONZ alarmuje: praworządność zagrożona. PiS sprawę ignoruje

27.10.2017 | ONZ alarmuje: praworządność zagrożona. PiS sprawę ignoruje
27.10.2017 | ONZ alarmuje: praworządność zagrożona. PiS sprawę ignoruje
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN27.10.2017 | ONZ alarmuje: praworządność zagrożona. PiS sprawę ignoruje

"Niezależność wymiaru sprawiedliwości jest w Polsce zagrożona", a "reforma, która miała być lekarstwem dla sądów, jest gorsza, niż ich choroba". Przedstawiciel Organizacja Narodów Zjednoczonych nie zostawia na rządzie suchej nitki. Po Komisji Europejskiej, Komisji Weneckiej, Stanach Zjednoczonych i OBWE, ONZ bije na alarm.

- Niezależność wymiaru sprawiedliwości oraz innych kluczowych standardów demokracji są dzisiaj w Polsce zagrożone - mówi specjalny sprawozdawca ONZ Diego García-Sayán. To alarm - w języku dyplomacji o zagrożeniu demokracji nie da się mówić mocniej.

Jeszcze niedawno rządzący uważali za wielki sukces wejście Polski do Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Teraz opinia specjalnego wysłannika ONZ jest oceniana zupełnie inaczej.

- To przykład hipokryzji ze strony tych instytucji, podwójnych standardów. Szczerze mówiąc, ja się tymi głosami kompletnie nie przejmuję - mówi Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS.

- ONZ nie ma żadnego interesu, nie chce nic ugrać. ONZ nie jest postkomunistyczny, nie miało dziadka w Wehrmachcie. Organizacja ocenia to, co się dzieje w Polsce, porównując to z innymi krajami i niestety na tym tle wypadamy bardzo źle - mówi z kolei prof. Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Rząd ignoruje

Gdy Komisja Europejska martwi się o polską praworządność, PiS uznaje to za dyskryminację Polski. Gdy Rada Europy martwi się o polską demokrację, polskie władze odpowiadają, że RE powinna spoglądać gdzie indziej. Gdy Parlament Europejski apeluje o przestrzeganie reguł demokratycznych, politycy PiS zapewniają, że w Polsce nic złego się nie dzieje. Gdy o to samo apeluje Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, partia rządząca to ignoruje.

A gdy Komisja Wenecka wysyła do Polski delegacje, które też mówią o zagrożeniu polskiej demokracji, polski minister odpowiada, że są to "zarzuty nieprawdziwe".

- Ja się zastanawiam czy Komisja Wenecka zajmuje się na przykład Francją? Tam jest stan wyjątkowy - mówił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak

Gdy poprzedni amerykański prezydent przypominał w Polsce o tym, czym jest demokracja, Jarosław Kaczyński uznawał to za niebywałą ingerencję. Ale teraz zmianom w polskich sądach też uważnie się przygląda amerykański Departament Stanu. Cały świat usłyszy opinię specjalnego wysłannika ONZ.

Ustawa nie reformuje sądów

- Reforma wymiaru sprawiedliwości ma poprawiać skuteczność, a nie podważać jego niezależność – mówi Diego García-Sayán.

Zdania specjalnego sprawozdawcy ONZ nie podziela szef polskiego MSZ. Witold Waszczykowski mówi, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie odpowiada za reformę.

- Mamy rządy PiS, a mało one mają wspólnego i z prawem i ze sprawiedliwością. Skoro 800 spraw dotyczy ludzi, którzy chcieli protestować, a władza nie pozwala im na to, to ciężko powiedzieć, że nasza demokracja ma się dobrze - stwierdza Marcin Kierwiński, poseł Platformy Obywatelskiej.

- Polska jest państwem praworządnym - podkreśla Paweł Mucha, sekretarz stanu w kancelarii Andrzeja Dudy. Z opinią przedstawiciela prezydenta zdecydowanie nie zgadza się Katarzyna Lubnauer z .Nowoczesnej. - Polska odeszła daleko od trójpodziału władzy - mówi.

Polska prokuratura już podlega politykowi - ministrowi sprawiedliwości. Przytłaczająca większość konstytucjonalistów i organizacje międzynarodowe uznają za niekonstytucyjne działania obecnych władz wobec Trybunału Konstytucyjnego.

Minister sprawiedliwości zyskał duży wpływ na sądy. W czasie rozmów między prezydentem a prezesem PiS, decyduje się czy i ewentualnie jacy jeszcze politycy zyskają taki wpływ na wymiar sprawiedliwości.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS