Pracownicy sezonowi pilnie poszukiwani. Ofert zatrudnienia "ciągle jest bardzo dużo"

Źródło:
Fakty TVN
Pracownicy sezonowi pilnie poszukiwani. Ofert zatrudnienia "ciągle jest bardzo dużo"
Pracownicy sezonowi pilnie poszukiwani. Ofert zatrudnienia "ciągle jest bardzo dużo"
Dominika Ziółkowska/Fakty TVN
Pracownicy sezonowi pilnie poszukiwani. Ofert zatrudnienia "ciągle jest bardzo dużo"Dominika Ziółkowska/Fakty TVN

Pracownicy sezonowi są na wagę złota. Najbardziej ich potrzeba w kurortach. Rekrutacja już powinna się kończyć, a są miejsca, gdzie z obsadą wciąż krucho. Pracodawcy są w kropce. 

Pracownicy sezonowi branży turystycznej robią, co mogą, by w sezonie wszystko hulało jak należy. - Będę rozstawiał leżaczki, będę obsługiwał ludzi zarówno przy stolikach jak i przy leżaczkach - mówi Michał Rebiś, pracownik sezonowy w hotelu "Bryza" w Juracie. Pan Michał czeka na wyniki matur. Przyjechał do pracy na Półwysep Helski z mazowieckich Kozienic. - Wybieram się na studia. Będę mieszkał najprawdopodobniej w Warszawie, więc chciałbym mieć taki troszkę komfort finansowy - wyjaśnia.

W hotelu w Juracie o załogę się nie martwią. Pracownicy zapewniają, że są w 100 procentach przygotowani do sezonu. Rekrutację rozpoczęli już na początku roku. Pracownicy mogą liczyć na zakwaterowanie i wyżywienie. Na Kasprowym oferta pracy dla przewodników - od końca maja do końca września. Dla Pani Marty to praca marzeń. - Przede wszystkim przepiękne widoki, a praca w takim środowisku jest po prostu moim zdaniem wyróżnieniem - uważa Marta Król, przewodniczka, "Stacja Edukacja".

Restauratorzy i hotelarze spod granicy polsko-białoruskiej liczą straty
Restauratorzy i hotelarze spod granicy polsko-białoruskiej liczą stratyTVN24

Sprzyjający czas

Wakacje to dodatkowy milion miejsc pracy. Ofert może przybywać w zależności od tego, czy sezon będzie łaskawy. - Istnieje też trend, że wiecej osób chciałoby sobie w taki sposób dorobić. Tym samym reperując niejako budżet - mówi Małgorzata Szczęsny, ekspertka prawa pracy, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Od lipca nastąpi drugi w 2023 roku wzrost płacy minimalnej. To samo tyczy się stawki godzinowej, co oznacza, że w sezonie pracownicy zarobią za godzinę przynajmniej 23,50 złotych za godzinę pracy.

Polacy zakończyli majówkowe wyjazdy. Czy branża turystyczna może być zadowolona?
Polacy zakończyli majówkowe wyjazdy. Czy branża turystyczna może być zadowolona?Dominika Ziółkowska | Fakty TVN

Problemy przedsiębiorców

Są jednak miejsca, gdzie na szturm klientów pracownicy gotowi nie są. Jak przyznają - mają nóż na gardle. - Na już potrzebujemy barmana, barmankę, pizzermana - alarmuje Andrzej Schimmelpfenig z karczmy "Checz Kaszubska" w Chałpowie. Pan Nazar pracuje tam od roku i wie, że gdy turyści masowo ruszą nad morze, w okrojonym składzie trudno będzie podołać obowiązkom.

W Krynicy Morskiej pilnie poszukiwany jest kierowca meleksa. Podobnie jak osoby do sprzątania apartamentów. W sezonie zapotrzebowanie na pracowników wzrasta 4-krotnie. - Sezon tutaj nadchodzi wielkimi krokami. Szczerze powiem, że jeszcze personalnie do niego przygotowani nie jesteśmy - przyznaje Daniel Mazernat, apartamenty piamola.pl.

Pracowników sezonowych najbardziej potrzeba w budownictwie, hotelarstwie, rolnictwie i gastronomii. - Miejsc do pracy ubywa, ale ciągle ich jest bardzo dużo. Właściwie każde ręce są nam zasadne do przyjęcia - przyznaje Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS