Zaalarmowała, że sąsiad może palić śmieciami. Usłyszała, że "nie będą niepokoić ludzi" w niedzielę

21.01.2019 | Zaalarmowała, że sąsiad może palić śmieciami. Usłyszała, że "nie będą niepokoić ludzi" w niedzielę
21.01.2019 | Zaalarmowała, że sąsiad może palić śmieciami. Usłyszała, że "nie będą niepokoić ludzi" w niedzielę
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
21.01.2019 | Zaalarmowała, że sąsiad może palić śmieciami. Usłyszała, że "nie będą niepokoić ludzi" w niedzielęJarosław Kostkowski | Fakty TVN

Zabójczy smog, gęsty dym i zero reakcji. W Poznaniu, kiedy pani Iwona zaalarmowała służby, służby nie dały się zaalarmować. Najwyższy czas to zmienić, bo w piecach mogą płonąć stare telefony komórkowe, podkłady kolejowe, albo opony.

Gęsty dym z pieca, w którym mogły być spalane śmieci, pani Iwona z poznańskich Jeżyc wypatrzyła z okna swojego mieszkania. Od razu zadzwoniła do straży miejskiej, zaalarmowała też sąsiadów.

- Po raz kolejny zauważyliśmy ten czarny dym i stwierdziliśmy, że zadzwonimy. Ona (dyżurna straży miejskiej - przyp. red.) mi wtedy powiedziała, że jest niedziela i nie będą niepokoić ludzi - mówi pani Iwona.

- Koleżanka dyżurna dosyć niefortunnie określiła, że musiałaby obudzić całą kamienicę - tłumaczy Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy Straży Miejskiej Miasta Poznania.

Straż miejska zapewnia, że mimo skandalicznej wypowiedzi dyspozytorki zgłoszenia nie zignorowano i ekopatrol zjawił się na miejscu po godzinie. Ponieważ dym zniknął, nie było sensu łapać kogokolwiek na gorącym uczynku i budzić ludzi. Rzecznik straży miejskiej przekonuje, że taka plastikowa butelka spaliłaby się, zanim strażnicy zlokalizowaliby mieszkanie, w którym jest palona. - Trochę zdrowego rozsądku - radzi Przemysław Piwecki.

Zdrowy rozsądek podpowiada, by w takich sytuacjach natychmiast reagować. - Ja bym takiej straży miejskiej powiedział: albo panowie pracujecie, albo rozwiązujemy was - mówi Radosław Gawlik z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Komórki w piecu

Może być coś gorszego niż palenie śmieciami? Może. Na Śląsku na gorącym uczynku łapano jeszcze bardziej pomysłowych palaczy.

- Palono starymi telefonami komórkowymi. U nas takie najgorsze rzeczy, które wrzucali do pieca, to były pocięte podkłady kolejowe oraz pocięte opony samochodowe - opisuje Marek Partuś, komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej.

Od kilku dni w wielu miejscach w Polsce jakość powietrza jest katastrofalna. Kraków to już nie królewskie miasto, ale - jak twierdzą - mieszkańcy, wędzarnia. - Nie ma czym oddychać w ogóle, jest bardzo źle, ciężkie powietrze, taki smog straszny - słyszymy.

Kraków znalazł się w poniedziałek na podium najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Gorsze powietrze było tylko w stolicy Mongolii, Ułan Bator, i w Kalkucie w Indiach. Poznań był na miejscu 21 w tym rankingu wstydu.

- Kołnierzyk od koszuli po dwóch dniach takiego czegoś, i pan zobaczy, że jest czarny. Jakby pan pojechał do Francji, tydzień by pan chodził, miałby pan czysty kołnierzyk - pokazuje Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Zdaniem synoptyków do najbliższej niedzieli wiatr przegoni smog, wtedy odetchnie nie tylko straż miejska.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS