W pożarze stracili wszystko. Zbiórka zakończona sukcesem, ale "to jeszcze nie koniec"

11.07.2020 | W pożarze stracili wszystko. Zbiórka zakończona sukcesem, ale "to jeszcze nie koniec"
11.07.2020 | W pożarze stracili wszystko. Zbiórka zakończona sukcesem, ale "to jeszcze nie koniec"
Renata Kijowska | Fakty TVN
11.07.2020 | W pożarze stracili wszystko. Zbiórka zakończona sukcesem, ale "to jeszcze nie koniec"Renata Kijowska | Fakty TVN

Pożar zabrał im wszystko co mieli. Z dachem nad głową włącznie. Historię pana Wojciecha i jego czteroletniej córeczki opowiedzieliśmy w poniedziałkowym wydaniu "Faktów" TVN. Teraz życie i nasi widzowie dopisali do niej szczęśliwe zakończenie.

Pan Wojciech, ojciec czteroletniej Ingi, wciąż wraca do chwil, kiedy pożar zabrał im dobytek życia. Jednak teraz - poza wspominaniem co gdzie było, może już zaplanować sobie, jak będzie wyglądał nowy dom.

Wszystko dlatego, że ludzie, którzy dowiedzieli się o nieszczęściu, nie pozostali bierni w - w bardzo szybkim tempie udało się zebrać kwotę, która pozwala planować na przykład to, jak będzie wyglądał nowy pokój Ingi.

- On (pan Wojciech - przyp. red.) tego nie robi dla siebie, tylko dla niej - zapewnia pani Natalia Gibała, sąsiadka i świadek pożaru.

Pani Natalia po pożarze mocno zaangażowała się w organizację pomocy dla czterolatki i jej taty. Zbiórka wykroczyła poza granicę Pieszyc, w których mieszkają.

Pomogli ludzie z całej Polski.

- Nie spodziewałam się, że tak szybko (uda się zebrać pieniądze - przyp. red.). Jest to niesamowite, ale to jeszcze nie koniec, bo też wiem, że inne osoby będą potrzebowały pomocy i na pewno będę chciała, żeby te osoby się do mnie zwróciły - tłumaczy pani Natalia.

"Bardzo wszystkim dziękuję"

W pożarze wielorodzinnego domu ucierpiał nie tylko pan Wojtek. Choć straż pożarna zjawiła się sześć minut po zgłoszeniu, to ogień był już dosłownie wszędzie. Priorytetem było ewakuowanie Ingi, jej koleżanki i taty, którzy nie mogli wydostać się z mieszkania.

- Było to traumą dla tych osób ze względu na panujące zadymienie i fakt, że jedyna droga, to jest droga przez okno, gdyż klatka schodowa się paliła - tłumaczy kpt. Sławomir Dudziński, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Dzierżoniowie.

Pan Wojtek zawodowo zajmuje się reklamą. Obiecuje, że się odwdzięczy. Na przykład organizując charytatywny koncert dla innych potrzebujących.

- Wczoraj na przykład dostaliśmy łóżeczko dla córeczki czy mebelki. Pomoc ludzi jest ogromna, aż nie spodziewałem się i bardzo wszystkim dziękuję - mówi pan Wojciech Drożdżyk.

Gdy mówił Indze, że będzie dobrze, to nie wiedział, czy dotrzyma słowa. Teraz ma pewność.

- Jak już byłem na drabinie, to już wiedziałem wiedziałem, że się uratujemy. Nie ważne było, że tam coś się zniszczy, coś się spali. Najważniejsze dla mnie było to, że życie jest uratowane - opowiada pan Wojciech Drożdżyk.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS