Posługa kapłańska Jana Pawła II. Jej blaski i cienie. "Nie ma warunków na uczciwą debatę"

02.04.2023 | Posługa kapłańska Jana Pawła II. Jej blaski i cienie. "Nie ma warunków na uczciwą debatę"
02.04.2023 | Posługa kapłańska Jana Pawła II. Jej blaski i cienie. "Nie ma warunków na uczciwą debatę"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
Posługa kapłańska Jana Pawła II. Jej blaski i cienie. "Nie ma warunków na uczciwą debatę"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Oblicze Kościoła zmienił od razu. Gdy po raz pierwszy pokazał się na balkonie Bazyliki św. Piotra, mówił po włosku, nie po łacinie. Prosił, by go poprawiać, jeśli się pomyli. Gdy kilka dni później powiedział "nie lękajcie się", usłyszał to cały świat. Przez ponad ćwierć wieku był nie tylko częścią wielkiej historii, ale ją tworzył. Historia to fakty i pytania. Wszystkie rozdziały są jej częścią. Ten ostatni zakończył się 18 lat temu.

2 kwietnia 2005 roku zamknęła się księga życia Karola Wojtyły. Księga prawie 27-letniego pontyfikatu Jana Pawła II pozostaje otwarta. To on - jako pierwszy papież - wyszedł z Watykanu do ludzi. - Pielgrzymki, to chyba uważam za największe osiągnięcie, (...) polegające na takim zasiewie nadziei wolności - uważa Janusz Poniewierski, autor książek o Janie Pawle II.

To właśnie pierwsza pielgrzymka w 1979 roku do Polski uruchomiła procesy społeczne nie do zatrzymania. Po raz pierwszy w latach komunizmu doświadczyliśmy wolności i poczuliśmy się wspólnotą.

Potem była Solidarność, a następnie tragiczny stan wojenny. - Przez wszystkie te lata papież towarzyszył zmaganiom Polaków z komunizmem, a później pomagał także odnaleźć drogę do wolności - komentuje ksiądz profesor Alfred Wierzbicki, etyk i teolog na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Większość ludzi, którzy przeszli w marszach papieskich w wielu miastach, właśnie za to papieżowi oddaje cześć. - Te emocje są prawdziwe. To znaczy, jest jakieś pokolenie, które przeżyło coś wielkiego, tak pamięta swoją młodość - mówi Zuzanna Radzik, teolożka i publicystka w "Tygodniku Powszechnym".

Dla wielu pokoleń Polaków Jan Paweł II był największym autorytetem, któremu zawdzięczamy to, gdzie dziś jesteśmy. Powszechne jest przekonanie, że to Jan Paweł II był jednym z architektów upadku komunizmu. Ale burzył nie tylko polityczne mury. - Dialogiczność, otwarcie na świat inaczej myślących - wylicza Janusz Poniewierski.

Historyczne gesty

Przełomowe było spotkanie w Asyżu i wspólna modlitwa przedstawicieli kilkunastu religii. To Jan Paweł II - jako pierwszy papież w historii - odwiedził synagogę, przekroczył próg meczetu, ucałował Koran. Świat otrzymał też od niego lekcję miłosierdzia i przebaczenia, gdy odwiedził w więzieniu Ali Agcę, który próbował go zabić.

Czytaj też: "Zapowiedzieć nadchodzący koniec świata". Ali Agca w rozmowie z TVN24

Gdy Jan Paweł II odszedł, do Rzymu przyjechały pożegnać go miliony. To dowód, jak wielki miał wpływ na ludzi, Kościół i społeczeństwo. 18 lat po jego śmierci zmieniło się wiele. Zmienił się świat. - Nam się ta świadomość moralna zmieniła i ja bym powiedział, że ja upatruję w tym postęp moralny - komentuje ksiądz profesor Andrzej Szostek, teolog, etyk i filozof z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Trudna dyskusja

Już w 2000 roku papież przepraszał za grzechy Kościoła na przestrzeni 2000 lat. W tym rachunku sumienia nie było odniesienia do pedofilii w Kościele, a już wtedy coraz głośniej było o przypadkach molestowania dzieci przez duchownych. - Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, dlaczego papież nawet się nie zająknął na temat tego problemu - przyznaje Janusz Poniewierski.

Dziś informacji o pedofilii w Kościele jest coraz więcej. Mówią o nich ofiary księży. Także tych, którzy służyli w krakowskim Kościele, gdy Karol Wojtyła był tam metropolitą. - Każdy, kto troszkę rozumiał tę historię Kościoła i tę sytuację, znakomicie wiedział, że Karol Wojtyła, jak wszyscy inni biskupi, wiedział o tym problemie - uważa ksiądz profesor Andrzej Szostek.

Problem w tym, że w Polsce jakakolwiek dyskusja o tym, że Jan Paweł II mógł nie reagować prawidłowo na informację o pedofilii w Kościele, jest bardzo trudna. Trudna jest zatem ocena całości pontyfikatu - jego blasków i cieni. - My nie jesteśmy w Polsce przyzwyczajeni do krytyki Jana Pawła II, a ta krytyka się działa i dzieje na świecie - tłumaczy Zuzanna Radzik.

- Nie ma warunków na uczciwą debatę o Janie Pawle II, bo wmieszała się do tego polityka - uważa ksiądz profesor Alfred Wierzbicki.

Po ujawnieniu w mediach - także w TVN24 - informacji, że kardynał Wojtyła znał przypadki pedofilii i nie zawsze reagował tak, jak powinien, PiS odpowiedziało, że to podważanie świętości papieża i konieczna jest jego obrona.

Zobacz więcej: Franciszkańska 3 - reportaż "Czarno na białym"

Zarzewie podziału

To władza i jej sojusznicy byli w większości organizatorami papieskich marszów. - Prawo i Sprawiedliwość chce podzielić scenę publiczną na dwie przeciwstawne obozy i ci, którzy chwalą papieża, powinni popierać PiS. Ja się temu przeciwstawiam - mówi Janusz Poniewierski.

Papież, odwiedzając Polskę, często podkreślał znaczenie wspólnoty. Dziś władza uczyniła go zarzewiem podziału. - Ten człowiek chciał jednak nas jednoczyć z Panem Bogiem i sobą nawzajem, a nie dzielić - twierdzi ksiądz profesor Andrzej Szostek.

Na Placu świętego Piotra w uroczystościach Niedzieli Palmowej papież Franciszek mówił, że od tego dnia trzeba się przygotowywać do rozważań o Męce Pańskiej i pochylać się nad losem opuszczonych. Tych refleksji nie było słychać na marszach popieranych przez władzę, choć wiele mówiono o przywiązaniu do chrześcijańskiego nauczania. Jan Paweł II jest częścią polskiej tożsamości i nie zasłużył na to, by czynić go politycznym totemem. Zasłużył na prawdę. Nawet, jeśli jest bolesna.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ten koszmar się nie kończy, dzieci w Gazie umierają z głodu. Zdjęcia w materiale są drastyczne. Bez prądu, bez jedzenia i bez nadziei. Kiedy z samolotów zrucana jest do wody pomoc humanitarna, ludzie toną, kiedy chcą do niej dotrzeć. 

Klęska humanitarna w Gazie. Izrael szykuje się do operacji w Rafah, gdzie jest milion uchodźców

Klęska humanitarna w Gazie. Izrael szykuje się do operacji w Rafah, gdzie jest milion uchodźców

Źródło:
Fakty TVN

Sprawca zabójstwa został zatrzymany po 26 latach. Kiedy miał 22 lata, zabił kolegę z pracy. Tak twierdziła policja i prokuratura, ale nie było świadków, ani odcisków palców. Nie było też możliwości zbadania DNA. Czasy się zmieniły, możliwość już jest. Jakim tropem zatem szli policjanci z archiwum X?

W młodości zabił kolegę. Policjanci z archiwum X zatrzymali go 26 lat później

W młodości zabił kolegę. Policjanci z archiwum X zatrzymali go 26 lat później

Źródło:
Fakty TVN

Pani Wiktoria z Jasła (woj. podkarpackie) przez kilka lat żyła ze złośliwym guzem w piersi. Kobieta bała się operacji i nie konsultowała swojego stanu ze specjalistą, a zmiana stale rosła. Guz utrudniał jaślance codzienne czynności – kobieta nie mogła się schylać, bo przewracała się pod jego ciężarem. Po operacji okazało się, że ważył blisko 10 kilogramów.

Bała się operacji, żyła z guzem piersi większym od głowy

Bała się operacji, żyła z guzem piersi większym od głowy

Źródło:
tvn24.pl

Odwołanie dowódcy Eurokorpusu odbyło się zgodnie z procedurami, a sojusznicy zostali poinformowani - zapewniał na naszej antenie wicepremier i szef resortu obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz. W środę po południu Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wszczęciu wobec generała Jarosława Gromadzińskiego postępowania kontrolnego przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Generał Gromadziński w trybie natychmiastowym stracił dowodzenie Eurokorpusem i ma wrócić do kraju. On sam w internetowym wpisie zapewnił, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

Mam wrażenie, że to naprawdę jest dopiero wstęp do grubego wyjaśniania grubych tematów - stwierdził w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), odnosząc się do działań prokuratury w związku z wydatkowaniem Funduszu Sprawiedliwości. - O tym, czy jest jakaś afera, czy jej nie ma, stwierdza sąd w prawomocnym wyroku - mówił Krzysztof Szczucki (PiS).

Arłukowicz: przestańcie się mazać, chłopaki z PiS-u

Arłukowicz: przestańcie się mazać, chłopaki z PiS-u

Źródło:
TVN24

Chcę ufać, że prezydent rozważa podjęcie sensownej decyzji do ostatniej chwili. Może być jutro, może być dzisiaj, byle byłaby to decyzja słuszna, czyli taka która będzie wiązała się z podpisaniem tej ustawy - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do noweli ustawy w sprawie dostępności pigułki "dzień po" bez recepty. Prezydencka minister Małgorzata Paprocka przekazała w TOK FM, że Andrzej Duda ogłosi decyzję w piątek.

Oczekiwanie na ruch prezydenta. "Chcę ufać, że rozważa podjęcie sensownej decyzji"

Oczekiwanie na ruch prezydenta. "Chcę ufać, że rozważa podjęcie sensownej decyzji"

Źródło:
TVN24, PAP

Dziś prowadzimy badania i wsłuchujemy się w głos Polaków. Mówią: nie mamy czasu dla rodziny, nie mamy czasu, żeby rodzinę założyć, nie mamy czasu na miłość, przyjaźń, na spacer, na spotkanie ze znajomym - wymieniła w programie "Fakty po Faktach" Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Odniosła się w ten sposób do pomysłu skrócenia tygodnia pracy.

"Nie mamy czasu na miłość". Ministra o planach skrócenia tygodnia pracy

"Nie mamy czasu na miłość". Ministra o planach skrócenia tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl

Gdy myślimy o wyborach w Stanach Zjednoczonych, to przychodzą nam na myśl dwa nazwiska: Joe Bidena i Donalda Trumpa. Jednak chętnych do Białego Domu jest więcej. Wśród nich jest ktoś, czyje nazwisko jest wszystkim dobrze znane. To Robert F. Kennedy Junior. To postać kontrowersyjna. Jest głośnym aktywistą antyszczepionkowym. Pochlebnie wypowiadał się o Trumpie, a Trump o nim. Szans na Biały Dom nie ma, ale za sprawą poglądów i nazwiska jest jedną z głównych postaci tegorocznej kampanii.

Robert F. Kennedy Jr. kandyduje na prezydenta USA. Jego własna rodzina się od niego odcina

Robert F. Kennedy Jr. kandyduje na prezydenta USA. Jego własna rodzina się od niego odcina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24