Posłowie Nowoczesnej przeszli do PO. Petru: wykorzystali moją nieobecność

12.04.2017 | Posłowie Nowoczesnej przeszli do PO. Petru: wykorzystali moją nieobecność
12.04.2017 | Posłowie Nowoczesnej przeszli do PO. Petru: wykorzystali moją nieobecność
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
12.04.2017 | Posłowie Nowoczesnej przeszli do PO. Petru: wykorzystali moją nieobecnośćKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Z otwartymi ramionami, w przenośni i dosłownie, czwórka byłych posłów Nowoczesnej została przyjęta w Platformie Obywatelskiej. Wszyscy, którzy chcą z nami budować antypisowski blok, są mile widziani - tak politycy PO uzasadniali polityczny transfer. Czy będą następne?

Niecałą minutę zajęło czwórce posłów Nowoczesnej rozstanie z klubem. Marta Golbik, Joanna Augustynowska, Grzegorz Furgo i Michał Stasiński zostało przyjętych do klubu PO. - W polityce tak jest. Posłowie zmieniają partie - skomentowała Paulina Hennig-Kloska, posłanka Nowoczesnej.

W Platformie przywitano byłych posłów Nowoczesnej ostentacyjną wylewnością i natychmiast wprowadzono w prace klubu.

Wzajemne oskarżenia

- Mieli pełną świadomość tego, że jestem po operacji i nawet się ze mną nie skontaktowali - komentuje odejście posłów Ryszard Petru. Przewodniczący Nowoczesnej jest po operacji kolana. Nie bywa w Sejmie i uważa, że odchodzący posłowie wykorzystali jego nieobecność do odejścia z klubu i partii.

Oni też mają do niego pretensje. Za zawieszenie po plotkach, które okazały się prawdą, że przechodzą do Platformy. - Zawiesił mnie zwykłym SMS-em. To po prostu nie przystoi. Ja się nie godzę na to, żeby mnie tak traktować - mówi o zachowaniu szefa partii Joanna Augustynowska.

Wszystkie konflikty Nowoczesnej

Jest faktem, że rozmowy o przejściu tej czwórki posłów do Platformy trwały od kilku tygodniu. - Kwestionowałem strategię partii, jej kierunek działania - tłumaczył Michał Stasiński. - Lider nie zdał egzaminu - dodawał Grzegorz Furgo. - Oś sporu była już od dawna dobrze znana. My byliśmy zawsze zwolennikami zacieśniania współpracy opozycji - tłumaczy Marta Golbik.

Ale wygląda na to, że po odejściu posłów trudna już współpraca między PO i Nowoczesną będzie jeszcze trudniejsza. Chociaż Grzegorz Schetyna stara się nie triumfować i wyciąga rękę do zgody. Ryszard Petru natychmiastowe przyjęcie czterech posłów do Platformy uznał za wypowiedzenie wojny. - To jest zaprzeczenie wszystkich deklaracji mówiących o dobrej współpracy w opozycji - ocenia.

Powody do niepokoju

Petru ma powody do niepokoju, bo Nowoczesna od początku roku znacznie straciła w sondażach. Efekt nowości z początku kadencji się skończył.

Według ekspertów Nowoczesna nie musi podzielić losu partii, które swoje największe sukcesy święciły na początku istnienia. Ale żeby tak się stało Nowoczesna musi zdecydowanie zmienić strategię polityczną.

W przyszłym tygodniu zbierze się pomniejszony już klub Nowoczesnej i ma zdecydować, czy Ryszard Petru powinien pełnić jednocześnie funkcje lidera partii i szefa klubu parlamentarnego.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS