Posłowie Nowoczesnej przeszli do PO. Petru: wykorzystali moją nieobecność

12.04.2017 | Posłowie Nowoczesnej przeszli do PO. Petru: wykorzystali moją nieobecność
12.04.2017 | Posłowie Nowoczesnej przeszli do PO. Petru: wykorzystali moją nieobecność
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
12.04.2017 | Posłowie Nowoczesnej przeszli do PO. Petru: wykorzystali moją nieobecnośćKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Z otwartymi ramionami, w przenośni i dosłownie, czwórka byłych posłów Nowoczesnej została przyjęta w Platformie Obywatelskiej. Wszyscy, którzy chcą z nami budować antypisowski blok, są mile widziani - tak politycy PO uzasadniali polityczny transfer. Czy będą następne?

Niecałą minutę zajęło czwórce posłów Nowoczesnej rozstanie z klubem. Marta Golbik, Joanna Augustynowska, Grzegorz Furgo i Michał Stasiński zostało przyjętych do klubu PO. - W polityce tak jest. Posłowie zmieniają partie - skomentowała Paulina Hennig-Kloska, posłanka Nowoczesnej.

W Platformie przywitano byłych posłów Nowoczesnej ostentacyjną wylewnością i natychmiast wprowadzono w prace klubu.

Wzajemne oskarżenia

- Mieli pełną świadomość tego, że jestem po operacji i nawet się ze mną nie skontaktowali - komentuje odejście posłów Ryszard Petru. Przewodniczący Nowoczesnej jest po operacji kolana. Nie bywa w Sejmie i uważa, że odchodzący posłowie wykorzystali jego nieobecność do odejścia z klubu i partii.

Oni też mają do niego pretensje. Za zawieszenie po plotkach, które okazały się prawdą, że przechodzą do Platformy. - Zawiesił mnie zwykłym SMS-em. To po prostu nie przystoi. Ja się nie godzę na to, żeby mnie tak traktować - mówi o zachowaniu szefa partii Joanna Augustynowska.

Wszystkie konflikty Nowoczesnej

Jest faktem, że rozmowy o przejściu tej czwórki posłów do Platformy trwały od kilku tygodniu. - Kwestionowałem strategię partii, jej kierunek działania - tłumaczył Michał Stasiński. - Lider nie zdał egzaminu - dodawał Grzegorz Furgo. - Oś sporu była już od dawna dobrze znana. My byliśmy zawsze zwolennikami zacieśniania współpracy opozycji - tłumaczy Marta Golbik.

Ale wygląda na to, że po odejściu posłów trudna już współpraca między PO i Nowoczesną będzie jeszcze trudniejsza. Chociaż Grzegorz Schetyna stara się nie triumfować i wyciąga rękę do zgody. Ryszard Petru natychmiastowe przyjęcie czterech posłów do Platformy uznał za wypowiedzenie wojny. - To jest zaprzeczenie wszystkich deklaracji mówiących o dobrej współpracy w opozycji - ocenia.

Powody do niepokoju

Petru ma powody do niepokoju, bo Nowoczesna od początku roku znacznie straciła w sondażach. Efekt nowości z początku kadencji się skończył.

Według ekspertów Nowoczesna nie musi podzielić losu partii, które swoje największe sukcesy święciły na początku istnienia. Ale żeby tak się stało Nowoczesna musi zdecydowanie zmienić strategię polityczną.

W przyszłym tygodniu zbierze się pomniejszony już klub Nowoczesnej i ma zdecydować, czy Ryszard Petru powinien pełnić jednocześnie funkcje lidera partii i szefa klubu parlamentarnego.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ponad miesiąc temu Adam Bodnar wysłał do Krajowego Biura Wyborczego zawiadomienie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Pieniądze, które miały w założeniu pomagać ofiarom przestępstw, miały być przeznaczone na kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości. Teraz podobne zawiadomienie wysyła ministra klimatu, a chodzi o miliony z Funduszu Leśnego.

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0? "Na ochronę przyrody szło pół procenta"

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0? "Na ochronę przyrody szło pół procenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

- To jest chyba jasne dla każdego obywatela i też dla tego rządu, że działania związane z Pegasusem były w latach, kiedy władzę sprawowało PiS. To nie jest pierwsza taka sprawa w trybunale, gdzie obecny rząd odpowiada, w sensie formalnym, za działania poprzedniego - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram. Odniosła się do kwestii pytań do polskich władz, jakie sformułował Europejski Trybunał Praw Człowieka, który zbada stosowanie Pegasusa w Polsce.

"Rebus dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych"

"Rebus dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych"

Źródło:
TVN24

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS