Z Sejmu do samorządu. W wyborach lokalnych kandydować będzie kilkudziesięciu posłów

29.08.2018 | Z Sejmu do samorządu. W wyborach lokalnych kandydować będzie kilkudziesięciu posłów
29.08.2018 | Z Sejmu do samorządu. W wyborach lokalnych kandydować będzie kilkudziesięciu posłów
Arleta Zalewska | Fakty TVN
29.08.2018 | Z Sejmu do samorządu. W wyborach lokalnych kandydować będzie kilkudziesięciu posłówArleta Zalewska | Fakty TVN

Kampania samorządowa i poselski exodus z sejmowych ław do lokalnych urzędów. I to nie tylko po prezydenckie fotele. Bo nawet tam, gdzie szans na wygraną nie ma, jest okazja do zbicia kapitału politycznego, który może zaprocentować przy kolejnych wyborczych starciach.

Piotr Liroy-Marzec po trzyletnim pobycie w Sejmie rusza dalej. Tym razem chce sprawdzić się w ratuszu. - To nie jest parlament, gdzie banda różnych dziwnych osobowości podejmuje decyzje za obywateli. Tu w Kielcach podejmą decyzje obywatele - mówi.

Oprócz byłego posła Kukiz'15 i posła PO Artura Gierady z Koalicji Obywatelskiej o Kielce powalczy jeszcze między innymi były piłkarz ręczny i europoseł Bogdan Wenta i urzędujący prezydent Wojciech Lubawski, który ma poparcie PiS-u. - To są najważniejsze wybory samorządowe od lat - uważa Gierada.

Z kolei na przykład w Szczecinie poseł PO Sławomir Nitras zmierzy się z urzędującym prezydentem Piotrem Krzystkiem i kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiejem Sochańskim.

Poparcie premiera

Żaden kandydat opozycji nie może liczyć na takie wsparcie jak Waldemar Buda, poseł PiS, który kandyduje na prezydenta Łodzi. Do Łodzi przyjechał Michał Dworczyk, minister w kancelarii premiera, który obiecał, że premier Morawiecki z rezerwy ogólnej jest gotów przekazać co najmniej pół miliona złotych na wsparcie rozwoju infrastruktury w Łodzi.

Takie rządowe wsparcie ma znaczenie szczególnie, ale Łódź to od dwóch kadencji twierdza kandydatki Platformy Obywatelskiej. Hanna Zdanowska w poprzednich wyborach wygrała w pierwszej turze.

- Obiecałam sobie, że nie będę wypowiadała się na temat kontrkandydatów, myślę, że łodzianie muszą sobie wyrobić w tym względzie swoje własne zdanie - mówi Zdanowska. - Pani prezydent nie robi kampanii, tylko wykorzystuje swój urząd do robienia kampanii - ocenia z kolei Waldemar Buda.

Exodus z ław

Do walki o ratusze miejskie w całej Polsce z sejmowych ław ruszyła prawdziwa fala posłów. Kilkudziesięciu znanych i tych z tylnych ław. Młodych i z tych z długim stażem parlamentarnym. Ci kandydaci otrzymali od swoich partii "samorządowe zadanie".

Chodzi nie tylko o fotel prezydenta, szczególnie, gdy szanse na wygraną są niewielkie, chodzi również o przełożenie popularności posła na jak najlepszy wynik całej wyborczej listy do samorządu.

- Polityka ogólnokrajowa przełoży się na kampanię lokalną, będą odwiedzali Toruń liderzy partii politycznych, co zawsze wywołuje emocje - komentuje Tomasz Lenz, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Torunia.

Obecnie już każdy dzień kampanii wyborczej na ulicach wielu miast jest dniem pełnym aktywności kandydatów.

W środę Mateusz Morawiecki odwiedził województwo zachodniopomorskie. Widać, że strategia PiS-u realizowana pod hasłem dobrej współpracy rządu i samorządu, będzie w całym kraju skutkowała obietnicami. Na rzecz kandydatów PiS-u.

Do długiej już listy posłów-kandydatów w wyborach samorządowych w przyszłym tygodniu ma dołączyć jeszcze kilkunastu kolejnych.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS